افغانستانی‌ها، مهمترین سرمایه‌گذاران خارجی خراسان رضوی

کدخبر: 2373989

سرمایه‌گذاران افغانستان در سال جاری نیز همچنان بیشترین سهم را در طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی خراسان رضوی به خود اختصاص داده‌اند.

مهدی تقوایی مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال ۵۱ طرح سرمایه گذاری خارجی به  ارزش ۵۰ میلیون دلار در استان مصوب شده که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد از آن‌ها مربوط به سرمایه گذاران افغانستانی است.

وی میزان طرح‌های مصوب سرمایه گذاری خارجی استان در سال گذشته را ۵۹ طرح به ارزش ۱۳۱ میلیون دلار بیان کرد و افزود: طرح‌های مصوب سرمایه گذاری خارجی در سال جاری به لحاظ تعداد تقریبا معادل کل طرح‌های سرمایه گذاری خارجی مصوب سال گذشته بوده است.

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به یکسان نبودن فرآیند‌های کاری در مرز‌های مشترک ایران و افغانستان و به منظور ایجاد هماهنگی و وحدت رویه بین سه استان مرزی سیستان وبلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی در خصوص مسایل مرزی و دیگر حوزه‌های اقتصادی مرتبط با افغانستان، با پیشنهاد معاون وزیر کشور مقرر شد که کمیته دائمی هماهنگی و همکاری مشترک سه استان یاد شده در خراسان رضوی ایجاد شود.

تقوایی افزود: دبیرخانه این کمیته با هدف ایجاد هماهنگی و رفع مشکلات موجود و هم افزایی بیشتر در امور مربوط به افغانستان بویژه بررسی موانع و چالش‌ها در صدور روادید، تامین منابع مالی، ورود و خروج کامیون‌ها و نقل و انتقال ارز تشکیل می‌شود.

وی بیان کرد: این دبیرخانه به صورت گردشی و هر دو سال یکبار در یکی از این سه استان هم‌مرز با افغانستان دایر و فعال خواهد بود که در آغاز به مدت ۲ سال مسئولیت ایجاد کمیته و فعال سازی دبیرخانه به استانداری خراسان رضوی واگذار شده است که به زودی عملیاتی می‌شود.

خراسان رضوی ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و ۲ مرز دوغارون و شمتیغ، مرز‌های رسمی این استان با این کشور به شمار می‌روند و ۲ بازارچه دوغارون و خواف نیز در این مرز‌ها وجود دارد.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما
ارسال نظر: