استولتنبرگ: می رویم ولی حمایت مالی را ادامه می دهیم

کدخبر: 2373125

دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی روز سه‌شنبه گفت که این ائتلاف حتی پس از خروج از افغانستان به حمایت مالی از نیرو‌های افغانستانی ادامه خواهد داد.

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی روز سه‌شنبه ادعا کرد این ائتلاف به حمایت مالی از نیرو‌های افغانستانی پس از خروج نیروهایش از این کشور که انتظار می‌رود تا ۱۱ سپتامبر انجام شود، ادامه خواهد داد.

وی که پس از نشست وزیران دفاع ناتو در کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، افزود: «ما در حال پایان دادن به ماموریت نظامی خود در افغانستان هستیم، اما به فراهم کردن پشتیبانی از افغان‌ها ادامه خواهیم داد و این کار را به شیوه‌های مختلف انجام خواهیم داد».

استولتنبرگ گفت: «ما حضور غیرنظامی خود در کابل برای فراهم کردن رایزنی و ظرفیت ایجاد سازمان‌های امنیت افغانستانی را ادامه خواهیم داد و به فراهم کردن منابع مالی ادامه می‌دهیم».

دبیر کل ناتو اضافه کرد که در نشست روز سه‌شنبه، چند متحد ناتو تاکید کردند که آن‌ها به ادامه حمایت مالی از افغانستان متعهد خواهند ماند.

رئیس جمهور جدید آمریکا اعلام کرد که تمام نظامیان این کشور تا ۱۱ سپتامبر از افغانستان خارج خواهند شد و پس از ۲۰ سال واشنگتن به جنگ افغانستان همزمان با تشدید خشونت و ناامنی پایان خواهد داد.

از سال ۲۰۰۱ تاکنون ۲۳۰۰ نظامی آمریکایی در جنگ افغانستان کشته و ۲۰ هزار نفر نیز در این مدت زخمی شدند و همچنین از سال ۲۰۰۹ میلادی بیش از ۱۰۰ هزار شهروند افغان نیز در طولانی‌ترین جنگ آمریکا کشته و زخمی شدند.

 

منبع: خبرگزاری دانشجو
ارسال نظر: