متکی: شهید رکن‌آبادی هرگز از مسیر یک "دیپلمات مسلمان انقلابی" عدول نکرد

کدخبر: 1040837

وزیر اسبق امور خارجه در پیامی نوشت: مقاومت لبنان همانند ایران، سرداری سرفراز در جبهه پیچیده دیپلماتیک را از دست داد/ سازمان بسیج مستضعفین نسبت به تشکیل "بسیج دیپلماتیک" اقدام کند

به گزارش «نسیم»، متن یادداشت منوچهر متکی به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سرانجام پس از 2 ماه پیکر شهید دکتر رکن‌آبادی دیپلمات انقلابی شناسایی و در هفته بسیج از سرزمین وحی راهی میهن اسلامی شد. گویی دیروز بود که در سفر به سوریه و زمانی که مسئولیت معاونت سفیر را بر عهده داشت با اخلاص و علاقه‌ای خاص می‌گفت در سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق اقدام به تشکیل بسیج نمودیم.

او که فارغ‌التحصیل دانشگاه امام‌صادق علیه‌السلام و از شاگردان مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی بود، علاوه بر آنکه هنر دیپلماسی را با مهارت خوبی در حوزه نظر و تجربه آموخته بود، گره خوردگی به ارزش‌های نظام اسلامی و جد و جهد در راه تحقق آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی را بزرگترین رسالت دیپلماتیک خود تعریف کرده بود.

شهید رکن‌آبادی، ولی امر مسلمین حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای را مفترض‌الطاعه می‌دانست و با وجودی که در دستگاهی ماهیتاً محافظه‌کار و با ساختاری لیبرالی خدمت می‌کرد، هرگز از باورهای خود و حرکت در مسیر یک «دیپلمات مسلمان انقلابی» عدول نکرد.

تمامی سال‌های خدمت او در لبنان به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران با همین روحیه بسیجی سپری شد. مقاومت لبنان همانند جمهوری اسلامی ایران و خانواده داغدار او سرداری سرفراز در جبهه پیچیده دیپلماتیک را از دست داد. خدایش رحمت کند و در جوار اولیاء و شهدا و امام شهدا (ره) مأوایش دهد.

در تقارن با بازگشت پیکر این مهاجر الی‌الله در هفته بسیج پیشنهاد می‌کنم سازمان بسیج مستضعفین در راستای فرهنگ‌سازی بسیج برای اقشار و در موضوعات مختلف که توصیه مؤکد رهبر انقلاب نیز است نسبت به تشکیل «بسیج دیپلماتیک» که می‌تواند از میان هزاران نیروی متصل یا منفصل از دستگاه دیپلماسی و نیز اساتید و دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل یارگیری نماید، اقدام کند.

این اقدام منافاتی با وجود واحد بسیج وزارت امور خارجه ندارد و می‌تواند دربرگیرنده همه صاحبان اندیشه در حوزه روابط خارجی باشد که به تولید اندیشه و راهبردهای کمک‌کننده به مسئولین و دست‌اندرکاران سیاست خارجی کشور بپردازد.

فقدان جانگداز این برادر مخلص و انقلابی را به محضر ولی امر مسلمین و به ویژه خانواده ایشان و همکاران همدل و همراه او در وزارت خارجه تسلیت عرض می‌کنم.

منوچهر متکی

5 آذرماه 1394

ارسال نظر: