ژاپن تحریم‌های ایران را لغو کرد

کدخبر: 2005711

وزیر خارجه ژاپن اعلام کرد با گزارش راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (آی ای ایی ای) درباره فعالیت هسته‌ای ایران، توکیو از امروز همه تحریم‌های اقتصادی و مالی قبلی هماهنگ با سازمان ملل علیه تهران را لغو می‌کند.

به گزارش « نسیم آنلاین »، "فومیو کیشیدا"، وزیر خارجه ژاپن اعلام کرد که با گزارش راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی (آی ای ایی ای) در باره فعالیت هسته ای ایران، توکیو از امروز همه تحریم های اقتصادی و مالی قبلی هماهنگ با سازمان ملل علیه تهران را لغو می کند.

به گزارش خبرگزاری کیودوی ژاپن، وی در یک گفتگوی خبری درتوکیو، لغو این تحریم ها را زمینه سازامضای قراردادهای سرمایه گذاری با ایران به عنوان دوست و شریک سنتی ژاپن دانست وابرازامیدواری کرد هرچه سریعتر این قرارداد ها اقتصادی بین دو کشور منعقد شود.

براساس این گزارش، قرار است کابینه ژاپن امروز سندی را امضا کند که با توجه به توافق نهایی هسته ای و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، تحریم های ایران به طور کامل رفع شود.

با امضای این سند، به گفته وزیر امور خارجه ژاپن، پیمان اقتصادی جامع با ایران نیز این هفته نهایی خواهد شد.ضمن آنکه شرکت های ژاپنی علاوه بر سرمایه گذاری در میادین نفت و گاز می توانند در بخش خودرو، هواپیما و قطارهای تندرو با ایران قراردادهایی امضا کنند.

براساس این گزارش، توکیو قصد دارد بار دیگر اکتشاف میدان نفتی آزادگان در مرز با عراق را که بیش از پنج میلیارد و 200 میلیون بشکه نفت در خود ذخیره دارد، آغاز کند.

شش سال پیش شرکت «اینپکس» ژاپن از این طرح کنار کشید، اما بار دیگر گزارش ها حاکی است که دولت ژاپن می خواهد در این طرح فعال شود.

به دنبال افزایش تحریم های غرب و ژاپن ارزش صادرات ژاپن به ایران در سال 2013 میلادی به 170 میلیون دلار رسید که نزدیک به 10 برابر قبل از تحریم ها کاهش نشان می دهد.

روزنامه «نیکی آسیا» ژاپن چندی پیش اعلام کرده بود که ژاپن برای اینکه بتواند از وابستگی به واردات نفت عربستان و امارات که نیمی از نفت کشور را تامین می کنند رهایی یابد، می خواهد بار دیگر فعالیت در میدان نفتی آزادگان را از سر گیرد.

دولت ژاپن اعلام کرده است که افزون بر سرمایه گذاری در بخش های نفت و گاز ایران به بانک های این کشور اجازه می دهد که برای تعاملات مالی و ارزی با ایران شعبه های جدیدی نیز افتتاح کنند.

وزیر امور خارجه ژاپن افزود که ژاپن بر اساس روابط تاریخی دوستانه خود با ایران و برای گسترش همکاری ها با تهران روز دوشنبه هیات اقتصادی را به ایران اعزام می کند.

کیشیدا گفت که کشورش قصد دارد برای کاستن از تنش ها میان ایران و عربستان نیز میانجیگیری کند.

ارسال نظر: