توکلی:

تا اقتصاد شفاف، رقابتی و آزاد نشود هیچ کاری فایده‌ ندارد

کدخبر: 2028889

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم شفافیت مشکل اصلی اقتصاد ما است نوشت: تا زمانی که اقتصاد ما به سه گزینه اصلی یعنی شفافیت، رقابتی و آزاد نرسد؛ هر کاری که انجام دهید، فایده‌ای ندارد.

به گزارش « نسیم آنلاین »، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی مطلبی در کانال شخصی خود با عنوان "عدم شفافیت مشکل اصلی اقتصاد ما" نوشت:

امروز روز مبعث است. این یاداشت را برای تبریک این عید بزرگ بشریت به شما تقدیم می‌کنم. به فرموده پیامبر رحمت بعثت برای اتمام مکارم اخلاق به وقوع پیوسته است. اخلاق در همه جنبه های زندگی، از جمله در حیات اقتصادی.

دیروز در سایت دیده بان شفافیت و عدالت خبر میزگرد اقتصادی رادیو گفتگو را میخواندم. موضوع برنامه جلب سرمایه گذاری خارجی بود و عوامل بازدارنده آن. یکی از شرکت‌کنندگان، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، ضمن تأکید بر این که قوانین جلب سرمایه گذاری خارجی در ایران، از جمله قانون حمایت از سرمایه گذاری خارجی، قوانینی بسیار مترقی است و در سطح دنیا نیز پذیرفتنی است. از موانعی که از کارکرد درست این قوانین جلوگیری می‌کند یاد کرد و تأکید کرد

"تا زمانی که اقتصاد ما به سه گزینه اصلی یعنی شفافیت، رقابتی و آزاد نرسد؛ هر کاری که انجام دهید، فایده ای ندارد. . . . وقتی اقتصاد شما شفاف نباشد و برخی آدم ها بتوانند پشت دیوارهای ضخیم فعالیتهای اقتصادی انجام دهند پس بده و بستانهای نانوشته و غیرقانونی در فعالیتهای اقتصادی مان وجود دارد یا اینکه برای یک قرارداد کشیدن لوله گاز باید با یک نهاد نظامی رقابت کنیم، هیچ اتفاقی در سرمایه گذاری نمی افتد. . . . عدم شفافیت مشکل اصلی اقتصاد ما است."

به یاد این جمله امیر مؤمنان افتادم که به مردم فرمود: "الا وَ اِنَّ لَکُمْ عِنْدى اَنْ لااَحْتَجِزَ دُونَکُمْ سِرّاً الاّ فى حَرْب بدانید حقّ شما بر من این است که چیزى را از شما جز اسرار جنگ پنهان ندارم." و این که علی در عهدش با مالک اشتر ضمن سفارش به او برای تسهیل فعالان عرصه تجارت و صنعت و دفاع از نقش مؤثر آنان در تولید حوائج جامعه، هشدار می‌دهد که در برخی از آنان میل تسلط بر بازار وجود دارد و دستور می‌دهد که از سلطه طلبی بر بازار باز دارد و از آزادی منصفانه دفاع کند.

ارسال نظر: