فواد ایزدی:

در منطق آمریکایی واژه توافق بی معناست

کدخبر: 2275127

کارشناس مسائل سیاسی گفت:طبیعی است که درهر توافق یکسری امتیازات به طرف مقابل داده و یک سری امتیازات هم گرفته شود، اما در منطق آمریکایی توافق مفهومی ندارد.

تحریم های مجدد آمریکا در دو بخش علیه ایران اجرا خواهد شد که بخش اول آن در تاریخ ۴ اوت مصادف با ۱۳ مردادماه اعمال شده و بخش دوم آن در ۴ نوابر همزمان با ۱۳ ابان ماه اجرایی خواهد شد. به گفته مقامات آمریکایی، این بخش ازتحریم ها شامل محدودیت های بیشتری برای کشورمان خواهد بود، که در آن تمام کشور ها وشرکت هایی که پس از این تاریخ با ایران همکاری داشته باشند، در لیست سیاه کاخ سفید قرار خواهند گرفت.

البته به گفته بسیاری از مقامات ایرانی از جمله سید عباس عراقچی معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه دور جدید تحریم ها که از حدود سه هفته آینده اعمال خواهند شد، اتفاقات بزرگی را در کشور رقم نخواهد زد، زیرا در ماههای اخیر بسیاری از شرکت های خارجی از ترس تحریم های کاخ سفید یا نمایندگی هایشان را از کشور خارج کرده اند و یا اینکه خرید نفت خود را کاهش داده یا به طور کلی متوقف کردند؛ در نتیجه قرار نیست در هفته های آینده شاهد رخ دادهای جدیدی در رابطه با اعمال تحریم ها علیه تهران باشیم. نکته قابل توجه در رابطه با تحریم های مجدد کاخ سفید برضد کشورمان این است که اقدامات آنها حتی خروج یکجانبه این کشور از توافق برجام هم نتوانست اعضا 1+4 را برای لغو برجام ترغیب کند.

فواد ایزدی کارشناس مسائل سیاسی ، درباره شروع دوردوم تحریم های آمریکا و تبعات آن برای ایران اظهار کرد: ۱۳ و ۱۴ آبان ماه امسال در اصل شاهد برگشت مجدد تحریم هایی در کشورهستیم که در توافق برجام به طور کامل از بین رفته بود و این موضوع حاوی دو جنبه مثبت و منفی برای کشور است.

وی درتشریح ابعاد منفی این تحریم ها گفت: حدود سه سال پس از برجام ، قوانین تحریمی تازه ای برای ایران با نام کاتسا یا همان مادر تحریم ها ایجاد شد و این به منزله ماندگاری محدودیت های گذشته و مضاعف شدن لیست تحریم های جدید است.

ایزدی همچنین درباره ابعاد مثبت این تحریم ها افزود: یکی از جنبه های مثبت محدودیت های مجدد آمریکا برای تهران تقابل و رودررویی کشور های جهان بر ضد اقدامات و عهدشکنی های ترامپ در قبال برجام است. البته در مقام گمان می توان گفت که این مقاومت ها خیلی جدی نبوده و اروپا در نهایت به دنبال منافع خویش است.

کارشناس سیاسی درباره روند تحریم های اعمالی آمریکا علیه کشورمان در قبل و پس از مذاکرات با 1+4 افزود: تحریم های کاخ سفید بر ضد ایران همواره در جریان بوده است، اما تفاوت در این است که پیش از این راه های موثری برای برون رفت از تحریم ها در کشور وجود داشت؛ در حالی که امروز نه تنها تحریم های تازه ای پیش رو داریم بلکه متاسفانه به دلیل خوش بینی کشور به روندمذاکرات، سیستم های دورزدن تحریم ها در ایران متوقف و بسیاری از شبکه ها هم شناسایی شد. مسئله ای که شاید در صدر مشکلات کشور مبنی بر عدم توانایی در مقابله با تحریم ها باشد.

ایزدی در تحلیل علت خروج آمریکا از برجام گفت: برنامه جامع اقدام مشترک نکات خوب و مثبتی برای واشنگتن به همراه داشت، اما به دلیل طمع ورزی و احساس توانایی در گرفتن امتیازات بیشتر از امتیازات بدست آمده در این توافق چشم پوشید.

کارشناس سیاسی با اشاره به تحلیل ظریف درباره علت خروج کاخ سفید از برجام تصریح کرد: تحلیل های ارائه شده توسط وزیرخارجه کشور درمجلس مبنی بر اینکه برجام به دلیل مفید بودن برای ایران مخالفت واشنگتن را به همراه داشت تحلیل های صحیحی نبود. زیرا به گفته مقامات آمریکایی ازجمله شخص جان کری برنامه جامع اقدام مشترک امتیازات مثبت زیادی را در اختیار آمریکا قرار داده بود.

ایزدی با رجوع به صحبت های مقامات آمریکایی اضافه کرد: وزیر خارجه پیشین آمریکا در گفته های خود به صراحت اذعان کرد که ایران ۴ مسیر برای رسیدن به سلاح هسته ای داشت و برجام تمام این ۴ مسیر را به بن بست کشاند و همچنین بار ها به امتیازات ویژه کسب شده در برجام از جمله توقف برنامه هسته ای کشور وامکان نظارت و بازرسی در بسیاری از نهاد های خصوصی و دانشگاه های ایران اقرار کرده است.

وی دلیل عهد شکنی های کاخ سفید در برجام را اشتیاق این کشور برای کسب امتیازات بیشتر از ایران دانست و گفت: زمانی که مقامات ایرانی در صحبت های خود به برجام های ۲، ۳ و برجام منطقه ای اشاره کردند، درواقع صدور پیامی بود به غرب بود می تواند به دنبال کسب امتیازات بیشتری از ایران باشند و دلیلی بر اکتفا به امتیازات فعلی موجود دربرجام برای ان کشوروجود نداشت.

ایزدی با اشاره به سابقه تاریخی آمریکا در بدعهدی های مکرر تشریح کرد: برجام یک مذاکره و توافق دو جانبه است وبه طورطبیعی در هر توافق امتیازات به طرف مقابل داده و امتیازاتی هم گرفته می شود، اما در منطق آمریکایی توافق مفهومی ندارد؛ و اگر وادار به اعطای امتیاز هم باشند روز بعد همان امتیازات را نقض خواهند کرد.

وی ادامه داد: کاخ سفید پیش از خروج از برجام باید اطمینان حاصل می کرد که ایران در برجام خواهد ماند و به عقیده من این گفته مسئولان کشور مبنی براینکه حتی در صورت خروج آمریکا از توافق، ایران با اروپا در برجام خواهد ماند ؛ اطمینان لازم را برای آمریکا به ارمغان آورد. پس شاید بتوان گفت که ایران آمریکا را به سمت خروج از برجام هدایت کرد.

ایزدی در پایان گفت:: تا زمانی که غرب فکر کند ایران تحت هرشرایطی در برجام باقی خواهد ماند به طور قطع اقدام موثری برای تهران به دنبال نخواهد داشت و تهدید خروج از برجام به رغم ماندن در آن تنها راهی است که کشور در قبال اقدامات آمریکا در دست دارد. این درحالی است که متاسفانه در سفر به نیویورک شاهد بودیم که به طور رسمی تضمین ماندن در برجام امضا و ترس ناشی از خروج ایران از ذهن غرب خارج شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

ارسال نظر: