سخنرانی وزرای خارجه ایران و آمریکا در جلسه شورای امنیت درمورد قطعنامه ۲۲۳۱

کدخبر: 2356527

وزرای خارجه آمریکا و ایران امروز قرار است در جلسه مجازی شورای امنیت سازمان ملل به سخنرانی درباره مفاد مربوط به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بپردازند.

«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، قرار است امروز (سه‌شنبه) در جلسه شورای امنیت سازمان که به صورت مجازی برگزار می‌شود در مورد مفاد مربوط به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره برجام سخنرانی کنند.

به نوشته وبگاه «ای‌بی‌سی‌ نیوز»، این جلسه علنی که از مدت‌ها پیش برای آن برنامه‌ریزی شده بود در حالی در نهاد قدرتمند شورای امنیت سازمان ملل برگزار می‌شود که روز گذشته ایران حکم بازداشت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و بیش از 30 نفر دیگر را صادر کرد.

انتظار می‌رود موضوع اصلی این جلسه مجازی مفاد مربوط به پایان تحریمهای تسلیحاتی ایران در اواسط اکتبر 2020 باشد که در قطعنامه 2231 در سال 2015 در حمایت از برجام مورد تصویب قرار گرفته است.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در واکنش به تحرکات آمریکا علیه ایران در شورای امنیت در پیامی به عدم پایبندی آمریکا به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل اشاره کرد.

وی در این پیام توئیتری نوشت: «اینطور نیست که آمریکا فقط برجام را نقض کرده باشد و دیگران را هم با زورگویی وادار به انجام همین کار کند. [آمریکا] این ننگ را هم در کارنامه دارد که نخستین کشوری در تاریخ سازمان ملل است که کشورهای قانون‌مدار را به دلیل عدم نقض یک قطعنامه شورای امنیت مجازات کرده است.»

مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل نیز در گفت‌وگویی درباره نشست امروز (سه‌شنبه) شورای امنیت درباره قطعنامه ۲۲۳۱ عنوان کرد: جلسه‌ای امروز در شورای امنیت جلسه عادی ۶ ماه یک بار قطعنامه ۲۲۳۱ است که در سال دو بار شورای امنیت تشکیل جلسه می‌‌دهد و نحوه اجرای قطعنامه را بررسی می‌کند.

وی بیان کرد: در جلسات گذشته در شورای امنیت در ارتباط با این موضوع، تقریبا در همه جلسات آمریکا منزوی بوده و تنها کشوری بوده که از برجام انتقاد می‌کرده و در ارتباط با ۲۲۳۱ موضعش با بقیه اعضای شورای امنیت متفاوت بوده است.

تخت‌روانچی گفت: به نظر می‌رسد جلسه شورای امنیت در روز سه‌شنبه همین باشد و یک بار دیگر جامعه بین‌المللی با رویکرد آمریکا مخالف است. آمریکا نه تنها قطعنامه‌ای را که خودش یکی از بانیان آن بوده نقض می‌کند، بلکه کشورهایی که آن را اجرا می‌کنند نیز‌ تنبیه می‌کند.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: