افکار آمریکا برای ونزوئلا و ایران اهمیتی ندارد

کدخبر: 2359076

معاون وزیر خارجه ونزوئلا تاکید کرد به رغم تهدیدهای مداوم دولت آمریکا، جمهوری بولیواری ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران به تقویت همکاری‌های دو جانبه از جمله در زمینه تجاری ادامه خوهند داد.

«روبن داریو مولینا» معاون وزیر خارجه ونزوئلا در امور آسیا، خاورمیانه و اقیانوسیه روز دوشنبه تاکید کرد به رغم تهدیدهای مداوم دولت ایالات متحده، جمهوری بولیواری ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها به تقویت تجارت و همکاری‌های دو جانبه ادامه خوهند داد.

او در مصاحبه با شبکه خبری اسپانیایی‌زبان «هیسپان تی‌وی» به فروشگاه تازه تاسیس ایران در کاراکاس با نام «مگاسیس» اشاره کرد و آن را قدمی مهم در راستای توسعه روابط تجاری بین دو کشور در مواجهه با اقدامات غیرقانونی آمریکا که در دوران همه‌گیری کرونا تشدید شده است، توصیف کرد.

وی همچنین گفت که ونزوئلا و ایران به این که آمریکا چه فکری می‌کند اهمیتی نمی‌دهند و تنها احترام به قوانین بین‌المللی چیزی است که باید در نظر گرفته شود. از این نظر، به گفته این دیپلمات، هر دو کشور از حق دریانوردی آزاد برای انتقال محصولاتشان فراتر از تهدیدات دولت «دونالد ترامپ» دفاع می‌کنند و اطمینان داد اتحاد تجاری بین دو کشور عمیق‌تر خواهد شد.

مولینا افزود: آمریکا موظف است از مقررات بین‌المللی و حداقل استانداردهای همزیستی تبعیت کند، بنابراین خواهند دید که اگر به تهدیدات و محاصره‌شان ادامه دهند، ما هم به اشتراک‌گذاری پتانسیل‌ها و توسعه اقتصادمان ادامه خواهیم داد.

او در واکنش به اتهامات روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در ارتباط با این فروشگاه، آنها را دروغ خواند و گفت: آن‌ها دروغ می‌گویند تا سردرگمی ایجاد کنند. ما سردرگم نشده‌ایم. ما حق داریم شرکت و صنعت خود را داشته باشیم و حق توسعه داریم.

معاون وزیر خارجه ونزوئلا در ادامه از حمایت جمهوری اسلامی ایران از کشورش با وجود تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا در زمینه‌های مختلف از جمله بخش‌های غذایی و صنعتی تشکر کرد.

به دنبال افتتاح فروشگاه مواد غذایی از سوی ایران در ونزوئلا مقات دولت آمریکا واکنش نشان داده و گفتند که نظر مساعدی نسبت به این رویداد ندارند. «مایکل کوزاک» معاون بخش آمریکای لاتین وزارت خارجه آمریکا در این زمینه گفت، افتتاح این فروشگاه نمایشی از اتحاد دو کشور منفور ایالات متحده است. فروشگاه مگاسیس روز چهارشنبه در شرق «کاراکاس» پایتخت ونزوئلا با حضور مقامات ونزوئلایی و دیپلماتها و تجار ایرانی افتتاح شد.

کوزاک در سخنان خود در حالی که سعی کرد ونزوئلا را ناتوان در پرداخت پول به ایران نشان دهد، اظهار داشت که ایران با حضور در ونزوئلا خود را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد.

ایران اعلام کرده که هدفش از افتتاح این فروشگاه در ونزوئلا صرفا تجاری است و در ازای ارسال مواد غذایی، از این کشور چوب، آناناس و انبه وارد ایران می‌کند.

به تازگی «برایان هوک»، نماینده دولت آمریکا در امور ایران هم در نشست اندیشکده «هادسن» از توسعه روابط میان ایران و ونزوئلا ابراز نگرانی کرد.

ایران چندی قبل نیز بدون توجه به هشدارهای آمریکا، تانکرهای خود را برای ارسال بنزین عازم ونزوئلا کرد.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: