رئیس‌جمهور حداقل موافقان سیاسی خود را تحمل کند

کدخبر: 2359121

شهردار تهران مدتی است به جلسات هیئت دولت دعوت نمی‌شود. ظاهرا این عدم دعوت به ماجرای ساختمان نهاد ریاست‌جمهوری در جماران مربوط می‌شود.

شهردار تهران مدتی است به جلسات هیئت دولت دعوت نمی‌شود. ظاهرا این عدم دعوت به ماجرای ساختمان نهاد ریاست‌جمهوری در جماران مربوط می‌شود. مدتی پیش در رسانه‌ها خبر تخلف در ساخت یک بنا توسط نهاد ریاست‌جمهوری در جماران منتشر شد.

در پی انتشار این خبر ماموران شهرداری حسب وظیفه قانونی در محل حاضر شده و اقدام به تخریب اضافه بنای غیرقانونی کردند. ظاهرا و بنا بر آنچه از مسئولین در این زمینه نقل شده است پس از این اتفاق دیگر شهردار تهران به جلسات هیئت دولت دعوت نمی‌شود.

پیروز حناچی، شهردار تهران روز دوشنبه در نشست خبری درباره این موضوع گفت: «به نظرم رابطه دولت و شهرداری دو طرفه است و شخصیت بنده به گونه‌ای است که ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم و معتقدم با تلاش، ممارست و پیگیری می‌توان مشکلات را حل کرد.»

البته همان‌گونه که حناچی هم در این نشست اشاره کرده حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت به‌عنوان عضو مهمان است و حق رای ندارد اما این حضور می‌تواند به تعامل دولت و شهرداری کمک کند و با تعامل بهتر مشکلات شهر تهران زودتر حل شوند.

روحانی به‌دلیل اجرای قانون شهردار تهران را تنبیه کرده و به جلسات هیئت دولت دعوت نمی‌کند. اما این رفتار رییس جمهور مسبوق به سابقه است.

مدتی پیش حسن رحیم‌پور ازغدی و عزت‌الله ضرغامی به‌دلیل بحث با روحانی به جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی دعوت نمی‌شدند که البته ضرغامی بعد از چندوقت دوباره دعوت شد اما ازغدی مدت‌هاست به جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی دعوت نمی‌شود.

البته رئیس‌جمهور از منظر قانونی حق دارد شهردار تهران را به جلسات هیئت دولت دعوت نکند اما درباره ازغدی، دبیرخانه شورا حتما مرتکب خلاف قانون شده است. چرا که اعضای حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب رهبری هستند و دبیرخانه صرفا بر تنظیم جلسات متمرکز است و موظف است برای جلسات این شورا همه اعضا را دعوت کند.

اما فراتر از بحث قانونی، از منظر سیاسی نیز رفتار رئیس‌جمهور درست به نظر نمی‌رسد. اولا شهرداری تهران به وظیفه قانونی خود درباره ملک جماران عمل کرده و نمی‌توان ایشان را بابت انجام وظیفه قانونی توبیخ کرد. ثانیا رفتار رئیس‌جمهور نباید تداعی‌کننده این مسئله باشد که ایشان با هرکسی که نظر متفاوتی دارد برخورد می‌کند.

کنارهم گذاشتن برخورد ایشان با ضرغامی، ازغدی و شهردار تهران گویای این مسئله است که جناب روحانی تحمل کمی در برابر نظر مخالف دارند حال آنکه رئیس‌جمهور باید بیشترین سعه صدر را به‌خصوص در مورد همکاران خود در جلسات مختلف داشته باشد .

صدالبته که اگر بنا باشد رئیس‌جمهور مطابق قانون رفتار کند باید از شهردار تهران بابت اجرای درست قانون و تبعیض قائل‌نشدن میان مردم و نهاد ریاست‌جمهوری تقدیر کند. اما ما به همین میزان که دوباره شهردار تهران را به جلسات هیئت دولت دعوت کند راضی هستیم.

«الف»

ارسال نظر: