روحانی: نباید آموزش چند ماه تعطیل شود

کدخبر: 2361248

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما اجبار نمی‌کنیم دانش‌آموزان و دانشجویان از طریق آموزش حضوری سال تحصیلی را بگذارنند، گفت: از نظر ما آموزش دقیق و صحیح، آموزش حضوری است.

حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی با تبریک آغاز سال تحصیلی اظهار داشت: کشور شرایط خاصی از لحاظ حساسیت‌های فرهنگی و دینی و از لحاظ مسئله حفاظت از سلامت و جان مردم دارد، هم‌چنین ما با تحریم شدیدی مواجه هستیم. شرایط ما با کشورهای دیگر متفاوت است و می‌خواهم که در مسئله بازگشایی‌ها و مقابله با کرونا، شرایط کشور ما با کشورهای دیگر در همه زمینه‌ها مقایسه نشود.

روحانی در دیدار مجازی با اردوغان: راهی جز تقویت روابط دوستانه‌ برای غلبه بر توطئه‌ها وجود ندارد مأموریت روحانی به وزارت صمت برای بازگرداندن آرامش به بازار خودرو روحانی خطاب به وزیر خارجه سوییس: مردم ایران در برابر گردن‌کشی تسلیم نخواهند شد روحانی: آموزش فقط یکی از کارکردهای مدرسه است

وی افزود: ما در شرایط تحریم هستیم و در شرایطی قرار داریم که مردم به مناسک دینی، روابط خانوادگی، فرهنگ و آموزش فرزندان خود اهمیت بسیاری می‌دهند. باید همه اینها را کنارِ هم ببینیم و ما با رعایت همه اصول بهداشتی، مناسکمان را در ماه مبارک رمضان و عزاداری‌مان را در ماه محرم انجام دادیم و روابط خانوادگی در چارچوب پروتکل‌ها صورت می‌گیرد. همچنین کسب‌وکار و فعالیت‌ها در بسیاری از موارد از روز اول برقرار بوده و در مواردی هم که تعطیل بوده، بازگشایی شده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "امروز بحث علم، دانش و فرهنگ دانش‌آموزان و دانشجویان مطرح است"، تصریح کرد: سلامت دانش‌آموزان و دانشجویان برای ما یک اصل مهم و در اولویتِ اول است. مسئله دوم این است که ما می‌خواهیم دانش‌آموزان و دانشجویان از درس عقب نمانند و طوری نشود که شش ماه و یا یک ترم و یا یک سال تحصیلی عقب بمانند که این برای خود آنها و خانواده‌ها سخت است.

روحانی ادامه داد: در عین حال اجباری هم در این زمینه نیست و ما خانواده‌ و دانش‌آموز را اجبار نمی‌کنیم که حتماً از طریق آموزش حضوری سال تحصیلی را بگذرانند؛ البته ترجیح ما بر آموزش حضوری است ولی مهم است که درب مدرسه و دانشگاه باز خواهد بود. ما درب هیچ مدرسه‌ و دانشگاهی را نمی‌بندیم و تشویق می‌کنیم و این آمادگی وجود دارد که معلمان و اساتید تدریس داشته باشند. البته حفظ سلامت جسم، روح و نشاط دانش‌آموزان و آموزش دقیق و صحیح، آموزش حضوری اولویتِ اول ماست.

وی ادامه داد: برخی فکر می‌کنند اصول بهداشتی فقط در بحث کروناست و اگر کسی کرونا نگرفت یعنی سالم است و اگر کسی به کرونا مبتلا شد یعنی بیمار است؛ ما می‌خواهیم دانش‌آموزان از لحاظ جسمی و روحی دارای سلامت کامل باشند. می‌توانیم بچه‌ها را داخل یک آپارتمان به‌مدت یک سال حبس کنیم و بگوییم که خارج نشوند ولی این هم مشکل ایجاد می‌کند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در روز شنبه به‌طور روشن گفتم که ما هیچ خانواده و دانش‌آموزی را اجبار نمی‌کنیم ولی وسایل آموزش را پیشِ‌روی آنها قرار می‌دهیم. آموزش حضوری، فضای مجازی و استفاده از صدا و سیما این وسایل است و بهترین آموزش، آموزش حضوری است که کسانی که علاقمند هستند به مدرسه می‌آیند ولی اجباری در این زمینه نیست.

روحانی بیان کرد: از معلمین و اساتید تشکر می‌کنیم که بار سنگینی را بر دوش دارند و ساعت تدریس آن‌ها محدود شده است و نحوه تدریس باید تغییر یابد و برای سلامت نیز بار اضافه‌ای بر دوششان آمده است. دانش‌آموزان در مدرسه باید تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و بهداشت باشند تا از سلامتشان مراقبت شود. دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمی دقیق و درست اتخاذ کرده است و دانش‌آموزان و دانشجویان از نعمت تحصیل برخوردار خواهند بود و معلمان و اساتید نیز زحمت تعلیم و مراقبت بیش از سال‌های دیگر را بر دوش خود دارند.

وی هم‌چنین در ادامه با بیان اینکه قدرت ملی مردم ایران در مقاطع مختلف و شرایط سخت تاریخی همواره توانمندی خود را به رخ قدرت‌های بزرگ جهانی کشیده است، تصریح کرد: شهریور یک ماه درس‌آموز برای همه است؛ یکبار در شهریور سال 57 رژیم گذشته قدرت مردم را نادیده رفت و فکر کرد در میدان ژاله و خیابان نیروی هوایی تیراندازی کند و عده‌ای را به شهادت رسانده و یا مجروح کند جلوی راه مردم را سد می‌کند و مردم ترسان و هراسان به خانه برمی‌گردند. فکر می‌کردند با این‌کارها انقلاب و نهضت تعطیل می‌شود که خطای بزرگی بود که آن رژیم مرتکب شد و مردم ما نیز قدرت، توانمندی و ایستادگی خود را نشان دادند. بار دیگر نیز ارتش بعثی در این منطقه نسبت به قدرت ملت و نیروهای مسلح ایران اشتباه محاسباتی داشت و در 31 شهریور سال 1359 به کشور ما حمله کرد و مردم عزیز ما با رشادت و ایستادگی و توانمندی خود به دنیا نشان دادند که عزت مردم استقلال کشور و اراده ملی ما لگدکوب نخواهد شد و در جنگ 8 ساله پیروز شدند.

رئیس‌جمهور افزود: یکبار دیگر هم در همین شهریور ماه اراده ملی و مردم را امتحان کردند و تروریست‌ها به کمک ابرقدرت‌ها در 8 شهریور 1360 خواستند با شهادت رئیس‌جمهور منتخب و نخست‌وزیر بر ملت فائق شوند که نتوانستند. شهریور ماه اراده ملی و شکست دشمنان ایران و ماه درس‌آموز برای همه است تا ملت ایران برای اهداف ملی و استقلال و عزت، برای نظام منتخب و حفظ سرزمین خود از همه توان و امکان خود استفاده خواهد کرد. بعضی امروز هم اراده مردم ایران را به آزمون گرفته‌اند، خطای محاسباتی آمریکا از سال 97 تا امروز بر این مبنا بود که فکر می‌کردند با فشار اقتصادی بر مردم ما و هم‌چنین تحمیل فشار و تحریم‌های ظالمانه ملت بزرگ ایران به زانو در می‌آورند؛ در میانه‌ی سومین سال هستیم و مردم عزیز ایران برابر همه فشارها ایستادگی کرده‌اند. البته دشمنان با این فشارها و تحریم‌ها برای ما زحمت ایجاد کرده‌اند ولی آمریکایی‌ها به اهداف‌شان خود نمی‌رسند و آبرو و حیثیت خود را در هم شورای امنیت سازمان ملل، هم در سطح جهان و حتی در نزد ملت خود به طور کامل بردند. آمریکایی‌ها حتما پشیمان هستند و باید برگردند و برخواهند گشت. این راه بن‌بستی برای آمریکاست و آنها باید از این کوچه بازگردند، در غیر این‌صورت با سد بزرگ ملت ما روبرو خواهند شد.

روحانی یادآور شد: در هفت ماه گذشته با کرونا و تحریم مواجه بودیم و از فروردین‌ماه نیز دروازه‌های صادرات و واردات کاملا بسته بود. اگر چه شرایط کاملا بازنگشته ولی می‌توان گفت در تیر و مرداد در مسیر رشد اقتصادی قرار گرفتیم. در ماه‌های اول سال به‌دلیل تشدید تحریم و کرونا مشکلاتی در رشد اقتصادی داشتیم ولی در سه ماه اخیر در بخش اقتصادی، صنعتی، خدمات، کشاورزی و دیگر بخش‌ها دارای رشد هستیم.

وی اظهار داشت: اینکه شرکت‌های بورسی و صنعتی ما در مرداد امسال نسبت به مرداد پارسال 2.8 رشد دارند، نشان می‌دهد که ملت در مسیر جهش تولید قرار دارد و دشمنان ما شکست خورده‌اند ولو اینکه در تبلیغات خود یک‌سری کانال‌هایی درست کردند که ذات این کانال‌ها علیه منافع و استقلال ایران ساخته شد. نام آن نیز کانال‌های ضد ایرانی است؛ هر روز می‌خواهند با بهانه‌ای به نگرانی دامن بزنند و مسئله‌ای که پیش آمده را بزرگ جلوه داده و التهاب‌آفرینی کنند. آن‌ها با این اقدامات می‌خواهند آرامش را از مردم بگیرند ولی همیشه مفتضح می‌شوند و ملت ایران در همه زمینه‌ها به آنان پاسخ محکم می‌دهد. مثلا درباره ماه مبارک رمضان گفتند "چرا می‌خواهند درب‌های مساجد را باز کنند؟" در حالی‌ که سلامت مردم تأمین شد و آبروی آن‌ها رفت. درباره محرم نیز چنین حرفی را زدند ولی چیزی نشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: آن‌ها هنگام بازگشایی بازارها هم از دوگانه «جان و نان» دم زدند و دیدند که هم از جان و هم از نان مردم محافظت شد. این روزها هم به‌دنبال بحث آموزش بودند اما خیلی عصبانی و ناراحت هستند که کشور در مسیر درست پیش می‌رود و مردم به حرف‌های واهی آنان توجه نمی‌کنند. مردم می‌دانند که امسال، سال سختی است و همه باید دست به‌دست یکدیگر بدهیم؛ انتظار دارم کسانی که قلم و تریبون در اختیار دارند در این سال مراقب باشند. من هم می‌دانم که به انتخابات نزدیک می‌شویم و عده‌ای کمربند خود را برای انتخابات سفت کرده‌اند و ان شاءالله انتخابات خوب و رقابتی داشته باشیم ولی در فضای انتخاباتی انتظارات را بی‌جهت بالا نبریم و حقایق را تحریف نکرده و سیاه‌نمایی را آغاز نکنیم.

روحانی تصریح کرد: همین امروز تعاونی‌ها افتتاح بزرگی خواهند داشت و 383 طرح تعاونی با ارزش 18 هزار میلیارد و 26 هزار نفر اشتغال جدید در کنار این طرح‌ها افتتاح می‌شود. در این مدت با وجود همه مشکلات و تحریم‌ها، تا جایی که توانستیم به واحدهای صدمه‌دیده وام دادیم و هم‌چنین به مستأجرانی که با ودیعه و اجاره مشکل داشتند، با ودیعه کمک کردیم. سعی کردیم تا سهام عدالت آزاد شود و در اختیار مردم قرار بگیرد تا از این سهام استفاده کنند. بورس فراز و نشیب دارد و نباید به آن به‌صورت کوتاه‌مدت نگاه کرد. به مسئولان بورس تأکید می‌کنیم که از سرمایه مردم مراقبت کنند.

وی گفت: اینکه شرایط عضویت در صندوق بیمه برای 1 میلیون و400 هزار خانواده روستایی آماده شده یعنی رفاه و اطمینان جدید و آینده خوبی برای روستاییان شکل گرفته و روستاییان هر روز از لحاظ آب، برق، تلفن، راه، جاده، آموزش و درمان در رفاه بیشتری قرار خواهند گرفت. این از افتخارات دولت و کشور است که در این شرایط خاص به روستاییان کمک می‌کنیم تا از رفاه بیشتری برخوردار باشند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند، سال 99 را با وجود همه مشکلات سال جهش تولید می‌دانیم و از همه مسئولان می‌خواهیم که رونق تولید و جهش تولید را هدف بزرگ قرار دهند تا شاهد حرکت خوب در زمینه تولید و شرکت‌های دانش بنیان باشیم. جمعیت، درآمد و تعداد شرکت‌های دانش بنیان افزایش یافته و این یعنی که مردم تحت تاثیر تحریم و کرونا نیستند و با رعایت پروتکل بهداشتی همه توان خود را برای توسعه کشور به کار گرفته‌اند.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: