صالحی: قادریم به غنی‌سازی عناصر دیگر بپردازیم

کدخبر: 2361475

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در ادامه پروژه غنی‌سازی اورانیوم قادریم به غنی‌سازی عناصر دیگر بپردازیم، عنوان کرد قدم‌های بلندی در تولید ایزوتوپ‌های پایدار برداشته‌ شده است.

مراسم آغاز احداث زیرساخت‌های فاز دوم پروژه تولید ایزوتوپ های پایدار به روش سانتریفیوژ گازی شنبه گذشته با حضور علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و جمعی از معاونان و مدیران این سازمان در مجتمع هسته ای شهید علیمحمدی فردو برگزار شد.

فاز اول این پروژه با عنوان امکان سنجی ایزوتوپ‌های پایدار با تلوریم و زنون با ماشین سانتریفیوژ IR1 و با همکاری روسیه پیش‌تر با موفقیت به اجرا در آمده بود.

در ادامه پروژه غنی سازی اورانیوم می‌توانیم به غنی سازی عناصر دیگر بپردازیم

معاون رئیس جمهور در اظهاراتی با بیان اینکه غنی سازی فقط غنی سازی اورانیوم نیست، گفت: در ادامه پروژه غنی سازی اورانیوم می‌توانیم به غنی سازی عناصر دیگر بپردازیم. تعدادی از عناصر جدول مندلیف حدود ۲۵۶ ایزوتوپ پایدار دارند. ایزوتوپ‌های پایدار کاربردهای وسیعی از جمله در صنعت، بهداشت، کشاورزی، میراث فرهنگی و باستان شناسی دارند. وی با اشاره به همکاری پس از برجام سازمان انرژی اتمی ایران با روس‌ها در حوزه تولید ایزوتوپ‌های پایدار در سطح آزمایشگاهی، اظهار داشت: وارد عرصه جدیدی شده‌ایم و خوشبختانه قدم‌های بلندی برداشته‌ایم. در این راستا زیرساخت‌های اولیه تولید نرم افزارهای مورد نیاز نیز فراهم شده است. در حال حاضر از سانتریفیوژهای IR1 برای غنی سازی ایزوتوپ‌های پایدار مثل تلوریم و زنون به صورت پایلوت استفاده می‌کنیم و در نظر داریم این مسئله را به سطح صنعتی برسانیم.

صالحی بیان کرد: لذا امروز ساخت مجموعه ساختمانی با حدود ۷۰۰۰ متر مساحت که دارای آزمایشگاهی مجهز است را آغاز می‌کنیم. این آزمایشگاه تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای خواهد داشت که بخشی از آن را تامین کرده‌ایم و بخشی را انشاءلله در آینده تامین خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در مجموع ما علم غنی سازی ایزوتوپ‌های پایدار و فناوری مربوط به آن را به دست آورده‌ایم. نرم افزارهای بزرگی را مهندسان و متخصصان ما نوشته‌اند که یکی از آنها برای مثال ۳۰۰ هزار خط برنامه دارد. طراحی مربوط به چیدمان زنجیره های غنی سازی ایزوتوپ‌های پایدار را متخصصان ما انجام می‌دهند.

برخی از ایزوتوپ‌های پایدار قیمتی حدود ۱۴۰ هزار دلار در هر گرم دارد

وی ابراز امیدواری کرد تا دو سال آینده این پروژه ارزشمند به بهره برداری برسد و افزود: برخی از ایزوتوپ‌های پایدار قیمتی حدود ۱۴۰ هزار دلار در هر گرم دارد. اگر این را با قیمت نفت که بشکه ای ۳۰ تا ۴۰ دلار است مقایسه کنیم پی به ارزش افزوده بسیار بالای این محصول می‌بریم. خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در این مسیر قدم‌های بلندی برداشته است و در زمره معدود کشورهایی است که توانایی تولید ایزوتوپ‌های پایدار را ایجاد کرده‌اند.

جمهوری اسلامی علیرغم تمامی محدودیت‌ها حرکتی رو به جلو دارد و هرگز متوقف نمی‌شود

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جمله معروف شهید حاج قاسم سلیمانی با عنوان "ما ملت امام حسینیم"، گفت: امام حسین (ع) شهید شدند تا به زندگی معنا ببخشند و حرکت در آن ایجاد کنند نه اینکه ما مایوس و متوقف بشویم. پیام ایشان آزادی و آزادگی است و اینکه نباید غلام حلقه بگوش کسی باشیم. با این پیام جمهوری اسلامی ایران علیرغم تمامی محدودیت‌ها و مشکلاتی که برایش ایجاد کرده و می‌کنند، حرکتی رو به جلو دارد و به لطف الهی هرگز متوقف نمی‌شود. سیدالشهداء برای بیداری جهان اسلام و حرکت رو به تعالی امت اسلامی شهید شدند. صالحی با اشاره به بخشی از آیه هفت سوره مبارکه ابراهیم که می فرماید " لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ"، "اگر شکرگزاری کنید، (نعمت خود را) بر شما خواهم افزود؛"، گفت: ملت ما بیدار شده است و کارهای بزرگی را انجام داده است. ما دشمن و کید او را می‌شناسیم. اگر کلی هزینه می‌شد که بگویند حکومت آمریکا مکار است و قابل اعتماد نیست، کسی باور نمی‌کرد. اما کشوری همچون جمهوری اسلامی ظهور کرد و با کسب بواطن قدرت توانسته شیوه حکمرانی این کشور را مفتضح کند. به طوری که در شورای امنیت سازمان ملل برای بار سوم آمریکا تنها شده است. قدرت جمهوری اسلامی قدرت ناشی از خداباوری و برخاسته از توکل به خداوند است.

شرایط غامض و مبهمی بود

وی با اشاره به سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورمان و کار بزرگی که سازمان انجام داد، گفت: شرایط غامض و مبهمی بود. الحمدلله به لطف خدا و تدبیر بزرگان نظام و در حالیکه دشمنان روی چالش پیش آمده خیلی سرمایه گذاری کرده بودند کارها در مسیر صحیح قرار گرفت. ما می‌خواهیم در مسئله ای که حقمان است اراده خودمان را به جبارترین نظام جهان تحمیل کنیم و در مقابل او تمکین نکنیم. باید برای نسل‌های آینده مشخص شود نسل شما چه حماسه ای را بوجود آوردند.

برخی پروژه‌ها در این دوره انشاءلله به نتیجه می‌رسد

صالحی در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از مجموعه صنعت هسته‌ای از مدیران و متخصصان تا پرسنل‌ خدماتی که در گمنامی کارهای بزرگی انجام می‌دهند، گفت: امیدواریم به گونه ای کارها را تحویل مدیران آینده بدهیم که پیش وجدان خودمان راضی باشیم. چون انسان به وجدان خودش نمی‌تواند دروغ بگوید. با اخلاص و خداپسندانه آنچه در توان داریم انجام می‌دهیم تا در آینده نیز عزیزانی که به این سازمان می آیند، با قوت و قدرت امور را پیش ببرند. وی افزود: برخی پروژه‌ها در این دوره انشاءلله به نتیجه می‌رسد و برخی نیمه کاره می مانند. البته بخش عمده کارها انجام شده است. سازمان الحمدلله در حوزه‌های بهداشت و سلامت، رادیوداروها، رصد فناوری‌های جدید از جمله فناوری های کوانتومی، غنی سازی، ایزوتوپ های پایدار، اکتشاف و استخراج، نیروگاه های جدید و دیگر حوزه ها دستاوردهای ارزشمندی داشته و با قوت پیش می‌رود. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: سازمان انرژی اتمی ایران یکی از نمادهای اقتدار جمهوری اسلامی ایران است. هر چند فعالیت‌های صلح‌آمیز آن همواره در چالش با جهان استکباری بوده، اما همیشه خوش درخشیده است. این امر به برکت الطاف الهی، حمایت‌های مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران و همت عزیزان ما در مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران اتفاق افتاده است.

ارسال نظر: