زمان مقاومت در جنگ اقتصادی است

کدخبر: 2362754

رئیس‌جمهور گفت: امروز روز مقاومت و ایستادگی و حضور در جبهه جنگ تحمیلی اقتصادی است و روستاییان ما نقش بسیار ارزشمندی دارند.

حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز (دوشنبه) همزمان با آیین افتتاح بهره برداری از طرح های ملی روستایی و عشایری کشور، پس از ارائه گزارشات محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، از ۶۲۵ طرح سازمان عشایر و ۸۶۶ طرح روستایی بهره برداری کرد.

رئیس‌جمهور پس از ارائه گزارش از سوی شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عنوان کرد: خدماتی نسبت به روستاها انجام گرفته است و کار بزرگی امروز انجام می‌شود و حدود یک و نیم میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

وی افزود: از تلاش‌هایی که برای روستاییان و عشایر عزیز ما انجام شده است تشکر می‌کنم. این خدمات را تا لحظه های پایانی دولت باید با تمام توان به حسب وظیفه‌ای که بر دوش داریم انجام دهیم.

رئیس جمهور پس از ارائه گزارش اسلامی وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: از تلاش های بسیار خوبی که این وزارتخانه برای روستاها انجام داده است تشکر می کنم و خدمت مردم البرز سلام عرض می کنم. شما اعلام کردید تا پایان این دولت ۱۵ هزار کیلومتر راه روستایی به اتمام می رسد که برای ما حائز اهمیت است. به نام خداوند بزرگ و توسل به روح سالار شهیدان، بهره برداری از ۶۷۴ طرح راه سازی و ۶۴۸ طرح روستایی را آغاز بفرمایید.

روحانی پس از گزارش حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش افزود: بسیار ممنون از آماری که ارائه شد که هر روز ۱۱ کلاس روستایی و در سراسر کشور ۲۹ کلاس به افتتاح می رسد. بسیار افتخار آمیز است، سلام عرض می کنم به مردم بسیار عزیز استان کرمان و به یاد سردار شهید و بزرگمان سردار سلیمانی که یادش همیشه زنده است و به نام خدای بزرگ و با توسل به ارواح طیبه انبیا و ائمه هدی، ۹۱۳ طرح آموزشی را افتتاح بفرمایید.

رئیس‌جمهور پس از گزارش اردکانیان وزیر نیرو، خاطرنشان کرد: گزارش بسیار خوبی داده شد. اینکه روستاییان کشور تا پایان دولت ۱۰۰ درصد از برق بهره مند خواهند بود جای افتخار برای کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران است. برق رسانی ۱۵۰ روستا در کشور که امروز انجام می شود، بسیار حائز اهمیت است. با سلام خدمت مردم هرمزگان و با نام خدا و توسل به روح سالار شهیدان طرح برق رسانی به ۲۵۰ روستا را آغاز فرمایید.

وی پس از استماع گزارش آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصریح کرد: ممنون از گزارشات ارایه شده از تلاش ها برای برقراری عدالت ارتباطات در روستاهای کشور و همچنین طرح هایی که امروز به افتتاح می رسد. طرح برقراری ارتباطی ۱۹۱۳ روستا با شبکه ملی ارتباطات و هوشمندسازی ۳۸ هزار مدرسه در روستاها را آغاز کنید.

روحانی پس از گزارش معاون وزیر نفت، خاطرنشان کرد: در واقع می توان به مردم شریف ایران عرض کرد در پایان دولت گازرسانی و برق رسانی به روستاها به انتها می رسد و آخرین قدم هایش برداشته می شود، البته به استثنای چند استان مانند سیستان و بلوچستان که از اول عقب بودند که در این آمار مدنظر نیستند. طرح گازرسانی به ۲۹۲ روستای استان کرمان را آغاز کنید.

رئیس‌جمهور پس از گزارش رئیس بنیاد مسکن، اضافه کرد: جنابعالی همواره در کنار روستاها و در کنار حوادث غیر مترقبه ای که برای مردم پیش می آمد حضور فعال و ارزشمندی داشتید. کارهای شما برای روستاها و شهرهای ما ماندگار است و از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تشکر می کنم. ۸۱۱ طرح هادی روستایی و ۶۳ هزار و ۴۲۳ هزار واحد روستایی مقاوم سازی را آغاز فرمایید.

وی همچنین پس از گزارش بختیاری رییس کمیته امداد، تاکید کرد: کمیته امداد همواره تلاش بسیار فراوانی برای روستاییان و همه افرادی که از اقشار مستضعف جامعه بودند انجام داد. خداوند به شما در این راهی که انجام می شود قوت دهد و دولت با همه توان در این راه تلاش خواهد کرد. ۵ هزار و ۷۵۵ هزار طرح اشتغال روستایی و ۶ هزار و ۹۴۱ طرح مقاوم سازی را آغاز فرمایید.

روحانی در ادامه پس از استماع گزارش رئیس سازمان بسیج سازندگی افزود: بخاطر همه خدماتی که در طول سال در سراسر کشور انجام می دهید سپاسگزاریم. شما در ایلام و در مکانی نزدیک تر از ما به قبر ابا عبدالله الحسین و سایر شهدای کربلا هستید، ما هم از همین جا به شهدای کربلا سلام می دهیم و ۸۳۰ طرح عمرانی و ۱۶۰ طرح اشتغالزایی روستایی را افتتاح می کنیم.

رئیس‌جمهور در ادامه دستور افتتاح ۱۱۲ طرح مدیریت روستایی برای ۳۴۰ روستای کشور و ۳۱۳ طرح بهداشتی و درمانی در ۵۶۲ روستا را داد.

وی پس از گزارش مدیرعامل بنیاد برکت ادامه داد: ۲۰ هزار و ۱۴۳ طرح اشتغال زایی روستایی و عشایری را آغاز بفرمایید.

روحانی پس از گزارش نورالله زاده مدیر صندوق امید، گفت: ۲۴۳ طرح اشتغالزایی روستایی را آغاز فرمایید.

روستائیان تولیدگران بزرگ در کشور ما هستند

رئیس جمهور پس از اتمام افتتاح ها، بیان کرد: به روزهای اربعین و یاد شهیدان دشت نینوا و همه عزیزانی که فرهنگ عاشورا را دنبال می کنند درود می فرستیم. امروز افتتاح ما رنگ و بوی خاصی داشت. بیست و هفتمین روز افتتاح در سال ۹۹ بود و ان شاءالله خداوند توفیق دهد این افتتاح ها را ادامه دهیم.

وی ادامه داد: فردا روز روستا است و افتتاح های ما در زمینه روستاها و عشایر بود. بیش از ۱۳ هزار طرح امروز در سراسر کشور و بخش های مختلف دولتی، نهادهای انقلاب، بسیج سازندگی، کمیته امداد و ستاد اجرایی فرمان امام و … افتتاح داشتیم. در ۱۳ استان این افتتاح ها انجام گرفت اما مربوط به سراسر کشور بود. همه ما می دانیم روستاییان و عشایر چقدر برای ما مهم هستند.

روحانی با بیان اینکه روستائیان تولیدگران بزرگ در کشور ما هستند، گفت: هم در زمینه امنیت غذایی در شرایط امروز و شرایط جنگ اقتصادی برای ما مهم است و هم ما باید همیشه در زمینه مواد غذایی و محصولات کشاورزی روی پای خود بایستیم و این بار اصلی بر دوش روستائیان عزیز است. آنها تولیدگران در بخش کشاورزی و زراعی و دامی هستند. البته روستاها غیر از تولید محصولات کشاورزی در صنایع دستی نقش بسیار مهمی دارند و در سالهای اخیر در بخش گردشگری هم نقش بسیار ارزشمندی پیدا کردند. روستاهای ما باید هم مراکز گردشگری باشد و هم پاسدار فرهنگ ایران زمین و فرهنگ دینی و اسلامی ما باشند.

رئیس‌جمهور افزود: روستائیان عزیز ما مرزبانان بسیار خوب در سراسر کشور هستند. همه دولت ها بعد از انقلاب اسلامی به روستائیان خدمت کردند و فکر می کنم کار دولت یازدهم و دوازدهم با دولت های گذشته قابل مقایسه باشد. از همه مردم، کارگزاران، مردم، کشاورزان و همه کارمندان سراسر کشور تشکر می کنم. کار عظیم و بزرگی در این مدت انجام گرفته و این تلاش و خدمت ما تا روز و ساعت آخر دولت مانند روز اول ادامه خواهد یافت و در روحیه ما هیچ تزلزلی ایجاد نخواهد کرد. نه تحریم دشمنان ما و نه جنگ اقتصادی آنها و نه بدگویی کانال های ضد انقلاب و فارسی زبان خارج از کشور و نه برخی افراد که ناآگاهانه سخنان ناروا می گویند، نه در روحیه ما تاثیر دارد و نه در کار ما. از خداوند کمک می طلبیم و دست خود را به سمت مردم عزیز خود، روستائیان و شهرنشینان دراز می کنیم که می توانند یار کشور و یار استقلال و آزادی کشور باشند.

خدمات بسیار ارزشمندی را خدمت روستاییان و عشایر عرضه کردیم

وی تصریح کرد: بحمدلله ما در بخش های مختلف خدمات بسیار ارزشمندی را خدمت روستاییان و عشایر عرضه کردیم و البته به معنای بدون نقص بودن و حداکثر نیست. در شرایط اقتصادی ما توانستیم با تمام توان این کار را انجام دهیم. البته در بعضی بخش ها کار ما بسیار پرافتخار است و همه آنهایی که علیه ایران سخن می گویند آنها را به مجادله می طلبیم و می خواهیم به صحنه بیایند و آمار و ارقام را بیاورند. در بخش برق چند درصد مردم شهر و روستا دارای برق هستند و در کشورهای دیگر چگونه است و آمارهای بین المللی به طور متوسط چه می گوید. تقریباً تا پایان دولت ۱۰۰ درصد روستاها دارای برق خواهند بود. به غیر از رفاه مردم مسأله محیط زیست قابل اهمیت است. وقتی برق در اختیار روستا قرار می دهیم یعنی از بیابان و جنگل و مراتع حراست می کنیم. در زمینه آبرسانی به روستاها وقتی هر هفته ۳۵ روستا در شرایط آب سالم پایدار قرار می گیرد و اینکه در آغاز دولت کمتر از یک میلیون نفر دارای آب بهداشتی سالم بهداشتی پایدار بودند و تا پایان دولت این مقدار به نزدیک به ۱۰ میلیون نفر می رسد بسیار قابل توجه است.

روحانی خاطرنشان کرد: در زمینه گاز کاری که در کشور ما انجام گرفته است قابل توجه است و کل روستاهای کشور ما با توجه به اینکه قبل از انقلاب اصلاً روستایی نبود که دارای گاز باشد و در همین تهران هم جز چند محله بسیاری از محلات دارای گاز نبودند و در روستاها و هم در تهران بسیاری از محلات تهران صف بسته می شد تا مردم کپسول بگیرند، امروز یک افتخار بزرگ نصیب ما شده که اولاً در گاز خودکفا هستیم و حتی قادر به صادر کردن گاز در فصل زمستان هستیم و همچنین بخش اعظم روستاها تحت پوشش گاز قرار گرفتند. در این دولت بیش از دو برابر این گازرسانی انجام گرفته است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در بخش های دیگر هم آمار و ارقام همین را می گوید. در زمینه بهداشت کار عظیمی صورت گرفته است و اینکه در هر ماه ۱۰۰ پروژه روستایی بهداشتی به افتتاح می رسانیم و کاری که در زمینه طرح تحول سلامت انجام گرفته و امروز در مقابله با کرونا با خودکفایی این کار را انجام می دهیم، بسیار مهم است. امروز بهداشت به سراسر روستاها گسترش پیدا کرده که نشان می دهد این خدمات روز به روز گسترش پیدا می کند. در زمینه ارتباطات مخصوصاً در شرایط کرونایی که برای ما بسیار مهم است، قبل از این دولت در روستاها خبری از شبکه ملی اطلاعات نبوده است و بسیاری از روستاهای ما دارای ارتباط موبایلی نبودند و در این دولت کار بزرگی در این زمینه انجام شده است و تقریباً همه روستاها به تدریج به شبکه هوشمند ارتباطی متصل می شوند.

وی اضافه کرد: اثر بزرگ همه این خدمات این است که اولاً روستایی ما دارای سلامت و امکانات آموزشی بیشتر و بهداشت بیشتر و رفت و آمد بیشتر و جاده و طرح ارتباط بیشتر است. از همه مهمتر اینکه ما شرایط روستا را در موقعیتی قرار می دهیم که مسأله مهاجرت روستا به شهر متوقف شود. وقتی روستاها تخلیه شود و حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ ما درست شود هزاران مشکل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایجاد می شود.

روحانی تاکید کرد: مهم این است که روستاهای ما دارای جاذبه شوند وقتی جوانان روستایی رشد پیدا می کنند شرایط فرق کرده است و در بسیاری از شهرها دانشگاه ها گسترش پیدا کرده و حتی شرکت های دانش بنیان در سراسر کشور در حال گسترش است. عدم مهاجرت یا کاهش مهاجرت و اینکه قدم به قدم به کاهش مهاجرت معکوس برسیم ان شاءالله نقطه مطلوب برای کشور است. کار بزرگ دیگری که باید برای روستاها انجام می شد بحث اشتغالزایی بود. اگر همه خدمات را به روستا ببرید اما اشتغال نباشد فایده ای ندارد، حالا اشتغال در کشاورزی، در صنایع کوچک و متپسط، خدمات و … باشد، مهم این است روستایی دارای شغل و درآمد باشد و بتواند زندگی کند.

روز مقاومت و ایستادگی و حضور در جبهه جنگ تحمیلی اقتصادی است

رئیس‌جمهور گفت: کاری که در دو سه سال اخیر برای طرح اشتغالزایی روستایی انجام شد و یک میلیارد دلاری که با اجازه رهبری از صندوق گرفتیم مسأله بسیار مهمی بود. ما حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان اعتبار در روستاها آوردیم برای اشتغالزایی آنها و دیدید همین امروز چقدر طرح های اشتغالزایی افتتاح رسمی شد و مسأله اشتغال مسأله بسیار مهم و اساسی ما است. روستایی در روستا باید دارای شغل مورد نظر و درآمد مکفی باشد و جایگاه روستایی باید حفظ شود. برخی در فرهنگ و تبلیغات اینگونه به ذهن‌شان می رسد که روستایی و شهری بودن نامناسب محسوب می شود. روستایی بودن واقعاً برای همه افتخار است.

روحانی بیان کرد: تشکر مهم و جدی دارم از همه کشور، همه مردم و روستاییان عزیز. روزی که روز دفاع مقدس بود و دشمن به ناروا به ما حمله کرد و جنگی به ما تحمیل کرد، همه مردم به جبهه ها رفتند و تقریباً روستاییان در خط مقدم بودند و این بسیار مهم است که در روز دفاع، روستاییان و عشایر ما در خط مقدم مقاومت و دفاع کردند. امروز ما با جنگ تحمیلی دیگر مواجه هستیم. دیروز جنگ تحمیلی نظامی علیه ملت ما بود و امروز جنگ تحمیلی اقتصادی بر ملت و کشور ما تحمیل شده است و مردم ما مقاومت و ایستادگی کردند. روستائیان در این مقاومت نقش بسیار ارزشمندی داشتند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اینکه امروز در گندم می توانیم روی پای خود بایستیم، نان سفره ما و بسیاری از محصولات غذایی ما را روستاییان تامین می کنند و همچنین در این شرایط سخت مقاومت می کنند. اگر تلاش روستاییان و تولید در بخش روستا نبود نیاز ما به خارج کشور بیشتر می شد. امروز هم در همه ابعاد به خودکفایی نرسیدیم و باز هم روستاییان عزیز هستند که باید تلاش کنند که به خودکفایی برسیم. امروز روز مقاومت و ایستادگی و حضور در جبهه جنگ تحمیلی اقتصادی است و روستاییان ما نقش بسیار ارزشمندی دارند و باید از همه ملت ایران که علی رغم زندگی سخت با قامتی استوار در برابر توطئه ها ایستادند و دشمن را شکست دادند تشکر کنیم.

دشمن را وادار به تسلیم می کنیم

وی با تاکید بر اینکه هدف دشمن تسلیم ما بود و ما تسلیم نشدیم و نخواهیم شد، بیان کرد: این جنگ نمی تواند برای مدت طولانی ادامه پیدا کند اما اگر ادامه هم پیدا کرد ملت ما تسلیم بیگانگان نخواهد شد و در نهایت بیگانه تسلیم منطق و ایستادگی ملت ما خواهد شد و شکی نداریم و دشمن را وادار به تسلیم می کنیم. این مقاومت و ایستادگی برای ملت ما بسیار ارزشمند است.

روحانی تصریح کرد: فردا که روز روستاهای ما است و ما به استقبال آن رفتیم، در امروز هدیه ای برای روستاییان داشتیم و آن بحث تامین اجتماعی برای زندگی روستاییان بود. آنهایی که در سن پیری قرار می گیرند باید تکیه گاهی داشته باشند و ما امروز شاهد رقم یک و نیم میلیون بیمه بودیم که این میزان هدیه ای بود که تقدیم روستاها کردیم. تا پایان راه در کنار روستائیان خواهیم بود و همه با هم در کنار یکدیگر در این مقاومت بزرگ ملی شاهد پیروزی خواهیم بود.

رئیس‌جمهور در پایان تاکید کرد: امسال بخاطر رعایت دستورالعمل های بهداشتی مردم عزیز و عاشق نتوانستند به زیارت عتبات عالیات مشرف شوند اما به هر حال الاعمال بالنیات. آن نیت پاک کردم که می خواستند و موفق نشدند حتماً خداوند اجر را برایشان منظور می کند. افتخار ملت ما این است که همواره پیرو راه و مسیر شهدای کربلا باشیم و ان شاءالله خداوند این توفیق را به ما خواهد داد که شیعه ابا عبدالله الحسین باشیم.

«خبرگزاری مهر»

ارسال نظر: