ولایتی: «مکرون» دنباله‌رو صهیونیست‌ها‌ست

کدخبر: 2364311

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین ‎الملل گفت: هتک حرمت پیامبر (ص) در فرانسه حاکی از سقوط دیپلماسی در این کشور اروپایی است.

علی اکبر ولایتی در ارتباط ویدئویی آیین ملی نکوداشت چهل و یکمین سالگرد شهادت آیت الله قاضی طباطبایی در تبریز اظهار داشت: فرانسه، دیگر آن کشور سابق نیست که روسای جمهورش نقش مهم در جهان و متانت و ادب داشتند، بلکه رئیس جمهور کنونی دنباله‌رو صهیونیست‌ها‌ست و این کار‌ها را برای خوش خدمتی به اسرائیل غاصب انجام می‌دهد.

وی افزود: چنین رفتار‌هایی باعث شده ‌تا امانوئل مکرون منفور جهان اسلام شود و اگر به این رویه ضد‌اسلامی‌اش ادامه دهد، جهان اسلام فرانسه و رئیس جمهورش را سر جای خودش می‌نشاند چرا که مسلمانان مقابل این اهانت خواهند ایستاد.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر نقش آذربایجان شرقی در تاریخ ایران گفت: آذربایجان نقش مهمی در تاریخ و باز تعریف ایران و تثبیت مرز‌های کشور در طول تاریخ بسیار مهم کشورمان دارد.

وی با بیان اینکه هیچ بخشی از ایران در طول تاریخ به اندازه‎ آذربایجان در معرض آسیب همسایه‌ها نبود، تصریح کرد: آذربایجانی‌ها در زمان حمله مغول‌ها، عثمانی و حضور فرقه‌های ناباب دست نشانده مثل دموکرات، نقش مهمی در حفاظت از اسلام ایفا کردند و در انقلاب‎های مشروطه و انقلاب اسلامی ، پرچمدار بودند و علمای آذربایجان در این بین نقش مهمی داشتند.

ولایتی خاطرنشان کرد: شهدا و علمای آذربایجان مانند علامه طباطبایی، شهید قاضی و شهید آیت‌الله سید اسدالله مدنی نقش مهمی در پیشتازی آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در ترویج تشیع داشتند و شهید باکری و دیگر شهدای این خطه در دفاع از انقلاب و کشور پیشقدم بودند.

وی در ادامه با اشاره به درگیری‌های اخیر ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت: امیدواریم که هر چه زودتر آنچه که فتنه‎گران بین‎المللی در منطقه قفقاز جنوبی ایجاد کرده و موجب شهادت بسیاری از مردم جمهوری آذربایجان و کشته شدن تعدادی زیادی از طرف دیگر شده‌اند، باطل شود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‎الملل تصریح کرد: امیدواریم با راه حلی سیاسی دست کسانی که بیرون از منطقه نقش مهمی در فتنه انگیزی دارند، کوتاه شود و طرف‌ها به صلح برسانند، راه حل اساسی این است که مناطق اشغال شده تخلیه ‌و مردم آذربایجان به مرزهاشان مسلط شوند، ارمنستان هم باید در این خصوص تلاش کند.

وی ادامه داد: این منطقه، محل همزیستی گرجی‌ها، ارمنی‎ها و آذری‎ها است، هویت مشترک و محوریت تشیع ما را به هم پیوند می‎دهد و این پیوند ابدی بوده و امیدواریم این جنگ هرچه زودتر تمام شود.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: