تکفیری‌ها نباید در قره باغ باشند

کدخبر: 2365521

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما امیدواریم که دیگر گروه‌های تکفیری و تروریستی در منطقه قره باغ نباشند، گفت: حل و فصل صلح‌آمیز بحران قره باغ به نفع کل منطقه خواهد بود.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: ما هفته گذشته سفر آقای ظریف به پاکستان را داشتیم که در رأس یک هیئت به اسلام آباد رفتند و ملاقات‌های چندگانه ای داشتند.

خطیب زاده گفت: در دیدار فرمانده ارتش همکاری‌های نظامی و مرزی مورد تبادل نظر قرار گرفت و موضوع مبارزه با قاچاق مواد مخدر، انسان و گروه‌های تروریستی مورد گفتگو قرارگرفت. آقای ظریف گسترش روابط دوجانبه، روند صلح افغانستان، مقابله با اسلام هراسی و مبارزه با طرح‌های مخرب رژیم صهیونیستی را با وزیر خارجه پاکستان مورد تبادل نظر قرار داد.

وی گفت: ما هفته گذشته کنفرانس بین‌الملل بازگشت آوارگان سوریه را داشتیم که دستیار وزیر امور خارجه کشورمان سفری به دمشق داشت و دیداری هم با آقای بشار اسد کردند.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تغییری در نقشه جغرافیایی مرزهای ایران در ماجرای بحران قره باغ صورت گرفته است؟، گفت: ما در هفته ای که گذشت یکسرس جوسازی‌های بی‌پایه رسانه‌ای را داشتیم. نقشه های ساختگی منتشر شد که عمدتا جوسازی رسانه‌ای بود.

وی افزود: ایران از هرگونه حل و فصل دائمی این بحران استقبال می‌کند و در سه دهه گذشته تلاش کرده که این موضوع به صورت مسالمت آمیز حل شود و طبیعی است هر اقدامی که به این روند کمک کند، مورد استقبال ایران قرار می‌گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما فکر می‌کنیم مسیر، مسیر شناخته شده و روشنی است. مرزهای جغرافیایی ایران و منطقه هیچ تغییری نکرده است و این اتفاق هم در آینده رخ نخواهد داد. برداشت ما از آنچه منتشر شده یک جاده ترانزیتی ساده است و نحوه تامین امنیت این جاده باید مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد و ایران هم با حساسیت این مساله را پیگیری می کند. این یک مساله کاملا دقیق است و نه مرزی عوض شده و نه ایران هیچ تغییری، خارج از آنچه اعلام شده، می‌پذیرد.

خطیب زاده گفت: امیدوارم الان که صحبت می‌کنم، گروه های تکفیری منطقه را ترک کرده باشند زیرا هیچ بهانه ای برای حضور این نیروها نیست و ما هم اعلام کردیم این مساله خط قرمز ماست. امیدوارم هیچ نیروی تکفیری در منطقه نباشد. ما فکر می‌کنیم حل و فصل صلح آمیز این بحران برای کل منطقه کمک کننده خواهد بود و ایران قطعا بخشی از تلاش هایش را به حل این موضوع معطوف خواهد کرد.

وی افزود: ایران در شاهراه بسیاری از مسیرهای ترانزیتی دنیا قرار دارد و این مسیرها موقعیت ژئوپلیتیک خودشان را دارند و جمهوری اسلامی نیز از موقعیت ژئوپلیتیک خودش آگاهی دارد و ضمن اینکه از این موقعیت استفاده می‌کند، همواره تلاش کرده دوستانش را از این موقعیت بهره مند سازد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در سفر آقای ظریف به پاکستان پیامی از سوی سعودی‌ها به ایران ارسال شده است؟، گفت: ایران موضع خود را بارها اعلام کرده است و نیازی به رد و بدل پیام نیست. پاکستان در این زمینه تلاش‌های خود را کرده است اما عربستان طبق معمول پاسخ مثبت نداد. هیچ تمرکزی بر موضوع عربستان در سفر آقای ظریف به پاکستان نبوده است.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تحرکات جدید آمریکایی‌ها در پایگاه عین الاسد در عراق، گفت: نیروهای مسلح ما در حوزه امنیتی خودمان، موارد را با هشیاری رصد می‌کنند. آمریکا میراث شومی جز جنگ و خونریزی و آوارگی ملت ها برای منطقه ما نداشته است و درحالی از منطقه خارج می‌شود که نه دستاوردی برای مردم این منطقه آورده و نه توانسته به برخی از اهدافی که قبلا اعلام می کرد رسیده باشد.

وی گفت: سرنوشت محتوم جنگ و خونریزی و تجاوزهای آمریکا اخراج است و این اخراج صورت خواهد گرفت. البته گروه‌هایی هستند که منافع خود را در جنگ‌طلبی می بینند اما اخراج سرنوشت محتوم حضور آمریکا در این منطقه خواهد بود. ایران و همسایگان در این منطقه باقی خواهند ماند ولی متجاوزان اخراج می‌شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ایران قرار نیست در حل بحران قره باغ نقش چشم‌گیرتری را ایفا کند؟، گفت: ایران نقش راهبردی در تمامی معادلات منطقه داشته و خواهد داشت. ما فکر می‌کنیم تنها راه حل دائمی این بحران توجه به اصل انصاف، حق حاکمیتی کشورهاست و هرچه به این مسیر کمک کند مورد استقبال جمهوری اسلامی است.

خطیب زاده گفت: آتش بس ارمنستان و آذربایجان با اینکه ممکن است پاسخ نهایی حل این بحران نباشد اما قدم موثری است. هیچ کنشگر مخربی خارج از منطقه ما نمی‌تواند پایش به این منطقه باز شود و ما این را به صراحت گفتیم. کنشگران طبیعی منطقه هم باید مسیر طبیعی را طی کنند و ما هم فکر می‌کنیم در این مسیر هستیم و خارج از این مسیر روندی شکل نخواهد گرفت.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در خصوص مواضع اخیر پادشاه عربستان درباره فعالیت های اتمی ایران، گفت: تکرار این جملات و اظهارات خسته کننده توسط حکام سعودی مساله غیرطبیعی نیست. پیام ایران کاملا روشن بوده است. رژیم آل سعود باید توجه کند، تا مادامی که این حرص و ولع خرید سلاح و توهم قیمومیت نسبت به کشورهای مستقل عربی منطقه، این عدم شناخت درست نسبت معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد، نمی‌توان با قواعد سرکوب منطقه را مدیریت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نمی‌توان با کشتن مردم یمن و تروج تفکر وهابیت و سلفی گری اتحاد اسلامی ایجاد کرد. نمی‌توان پول خرج کرد و لابی خرید. نمی‌توان منابع جهان اسلام را معطوف به خیانت به آرمان فلسطین کرد. تا مادامی که این جریان برنگردد چشم اندازی برای بهبود وضعیت منزوی عربستان، به وجود نخواهد آمد. این دردناک است که جهان عرب در شرایطی قرار گرفته است که آنهایی که باید حامیان آرمان های عربی و اسلامی باشند، خائنین به این آرمان ها شدند.

خطیب زاده گفت: به حکام آل سعود توصیه می‌کنیم که تنها به ظرفیت های جهان عرب دل ببندند. دست دوستی ایران به تمام کشورهای اسلامی دراز است. ما تمام خطاها و نقشه های آل سعود را می‌دانیم اما در عین حال تلاش نکردیم که همسایه هم باشیم بلکه همسایه هم بوده ایم، بنابراین چاره ای نداریم که برای تعالی منطقه دست به دست دهیم. آل سعود باید از این نفرت پراکنی ها فاصله بگیرد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت مهاجرین ایرانی که اخیرا در آب‌های مصر دچار حادثه شدند و در اختیار دولت مصر قرار گرفته اند، گفت: ما متاسفیم برخی از هموطنان ما در دام قاچاقچیان انسان می‌افتند و خودشان و خانواده‌هایشان را به خطر می‌اندازند. این دردناک است که ما شاهد این سوداگری ها هستیم. تمامی سفارتخانه های ایران در خارج از کشور موظف هستند که به تمامی ایرانیان دسترسی‌های کنسولی بدهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: وقتی دفتر حافظ منافع ما در قاهره متوجه این موضوع شد، با همکاری دولت مصر زمینه ای را فراهم کرد که این دسته از مهاجرین به سفارت ایران بیایند و تلاش شد که احراز هویت آنها انجام بگیرد و با خانواده هایشان در تهران تماس گرفته شود. اصل ما بازگشت داوطلبانه این افراد به کشور است و هرکسی که بخواهد به ایران برگردد ما موظفیم که کمکشان کنیم و در همین مسیر هم در تلاش هستیم. دولت مصر نیز در این راستا کمک های خوبی را انجام داده است.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص نقش ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: مسیر همکاری ایران با این سازمان روشن است. برخی تلاش می‌کنند موانعی که در این مسیر وجود دارد، حل نشده باقی بماند و سعی کردیم این مسیر را با آرامش برویم ولی تلاش می‌کنیم در چارچوب منافع خودمان جلو برویم و هرکجا منافعمان ایجاب کند به این سازمان خواهیم پیوست.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص گزارش روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر ترور یکی از مهره‌های ارشد القاعده در ایران، گفت: کسانی که با ایدئولوژی القاعده و تکفیری آشنایی داشته باشند می‌دانند که این ایدئولوژی بیشترین خصومتش را با ایران شیعی داشته است و تمامی تلاشش را کرده که از مردم ما قربانی بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما همواره یک جبهه در مقابل ایدئولوژی تکفیری بودیم. این سناریوسازی‌ها چیزی نیست که به جمهوری اسلامی ایران بچسبد و همه می‌دانند چه کسانی پول دادند و چه کسانی سازماندهی کردند و چه کسانی همین امروز در حال بازپروری مجدد و استخدام نیروهای جدا شده جبهه القاعده و داعش هستند.

خطیب زاده گفت: این ادعاها وصله ای است که تنها به قبای آنهایی که خودشان القاعده را درست کردند می‌چسبد. اینکه رژیم صهیونیستی مزدور و تروریسم اجاره ای آمریکا شود تا کسانی را در دنیا ترور کند واقعا تراژدی بزرگ دنیاست. این آخرین حیات رژیمی است که پول می گیرد تا آدم بکشد. آنها خودشان ادعا می‌کنند که برای ترور قرار داد بسته اند.

وی ادامه داد: دنیای غرب نسبت به این ترورها بخصوص در فلسطین ساکت است. منابعی که این سناریوها را به روزنام‌های مثل نیویورک تایمز داده‌اند باید فکر کنند که چه کسی را در کجا ترور کرده اند. یک ماه قبل رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که المصری را در استان غزنین کشته است. بهتر است این افراد بگویند فلان فرد را کجا کشته اند و بعدا بگویند در خیابان های تهران کشته شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص نقشه های منتشر شده از مرزهای جغرافیایی ایران و ارمنستان، گفت: ما تنها نقشه‌ای که می‌شناسیم، نقشه ای است که هیچگاه تغییر نخواهد کرد. ارمنستان بنا دارد یک جاده ترانزیتی از خاک خودش به آذربایجان بدهد و اینکه این جاده کجا جانمایی و امنیتش چگونه برقرار شود، بدون حضور ایران ممکن نیست.

خطیب زاده گفت: وزارت خارجه هماهنگ کننده نهادهای حاکمیتی و نهایتا مجری تصمیمات این نهادها است. مقامات عالی نظام تصمیم می‌گیرند و وزارت خارجه اجرا کننده است. این موضوعات، مساله ای نیست که خارج از حاکمیت درمورد آن تصمیم گیری شود.

وی با اشاره به حق‌آبه هیرمند گفت: امروز هیئت افغانستان و معاون وزیر امور خارجه این کشور در ایران هستند و گفتگوهای جدی در موضوعات مختلف در جریان است. ما به طور جدی با براداران افغانستانی درخصوص موضوعات مختلف رایزنی کردیم. ما با جدیت پیگیر موضوع ساخت سد و حق آبه هیرمند هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال بازگشت آمریکا به برجام و واکنش ایران، گفت: صحبت در این خصوص زود است زیرا دولت جدید آمریکا هنوز مستقر نشده است. آمریکا می داند که سیاست فشار حداکثری و به تعبیر وزیر خارجه بی‌شرم آمریکا، گرسنه نگه داشتن مردم ایران، که اتفاق هم نیفتاد، همواره شکست خورده بوده و به اهداف خود نرسیده است.

خطیب زاده گفت: اگر طرف های برجام ما به تعهدات خودشان برگردند و منافع ایران را در شرایط تحریمی برآورده کنند و آمریکا به مسیر اصلی بازگردد، ایران به تناسب آن اقدام خواهد کرد. راه حل یک چیز بیشتر نیست، اجرای بی کم و کاست برجام است، نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص نتایج سفر وزیر دفاع عراق به ایران، گفت: وزیر دفاع عراق به دعوت وزیر دفاع جمهوری اسلامی به ایران آمد. ما همکاری هایی را در موضوعات دفاعی و امنیتی با عراق خواهیم داشت. البته مسائل بانکی بین دو کشور توسط بانک مرکزی پیگیری شده است و امیداوریم که با همت طرف عراقی این مسیر به سرعت اجرایی شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما به فکر امنیت، آرامش و شکوفایی عراق هستیم و توقع داریم که دولت عراق به تعهداتش بدون فوت وقت عمل کند.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درخصوص ادعای ترور نفر دوم القاعده در خیابان پاسداران تهران، گفت: من جزئیات این موضوع را باید از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بپرسم. جزئیاتی از این مساله ندارم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص شهادت سه مرزبان ایرانی در مرزهای غربی و هویت تروریست‌ها، گفت: متاسفانه برخی گروه‌های تروریستی در برخی مناطق حضور دارند و البته ما بارها به دولت اقلیم کردستان گفتیم که این‌ها حق ندارند نزدیک مرزهای ایران باشند. البته این گروهک ها بسیار ناچیز هستند و سپاه پاسداران هم پاسخ تروریست‌ها را داده است. این ها بزدلانه حرکات ایذایی می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دولت عراق باید به وظیفه حاکمیتی خودش توجه کند تا منبع ناآرامی و حرکات ایذایی در منطقه نباشد.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وزارت امور خارجه قصدی برای ارائه گزارش درخصوص عملکرد معاونت اقتصادی خود دارد؟، گفت: وزیر خارجه بارها گزارش عملکرد خودش را داده است اما وعده ای در کار نبوده است. ما در هفته دولت گزارش مبسوطی را در روزنامه ایران منتشر کردیم.

وی ادامه داد: وزارت خارجه و معاونت اقتصادی کار دیپلماسی اقتصادی را پیگیری می‌کند ولی امور اقتصادی با وزارت خانه های دیگر است. وزارت خارجه وزارت صمت، سازمان بنادر و بانک مرکزی نیست. ما در چارچوب دیپلماسی اقتصادی تلاش می‌کنیم تسهیل کننده مراوادات اقتصادی ایران با کشورهای دیگر باشیم. ناظر موفقیت های ما هم شکست فشار حداکثری آمریکا و تامین نیازهای ملت ایران است. اگر حجم تجارت منطقه ای ایران را نگاه کنید، خواهید دید که دیپلماسی اقتصادی ایران در چه فضایی انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: مشکلاتی در تولید و بسته شدن برخی بازارها به دلیل کرونا و فشار حداکثری و تهدید هر کشور ونهادی که با ایران کار کند وجود دارد اما اینها توجیهی نبوده که ما کارمان را انجام ندهیم. معاونت اقتصادی با دیگر نهادها هماهنگی لازم را دارد. هر هفته در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گزارشی از فعالیت ها داده می شود.

وی گفت: تصور نکنید که وزارت خارجه می‌تواند در تمامی ابعاد اقتصادی حلال موضوعات باشد. ما درچارچوب وظایفمان با مجلس همواره کار کردیم و معاون اقتصادی وزارت خارجه هفته ای نیست که به مجلس نرود و گزارشاتی را ارائه ندهد.

خطیب زاده با اشاره به برنامه آمریکا برای هر هفته یک تحریم علیه ایران، گفت: خود آمریکایی ها هم می‌دانند این تحریم ها هیچ اثر عملی ندارد جز فشار روانی بر بازار. رسانه ها باید بدانند وقتی یک مجموعه شکست خورده در پیگیری یک سیاست ضد انسانی در روزهای آخر خودش قرار می‌گیرد، هدفش زنده نگه داشتن این فضای تحریمی است. دیگری کاری نمانده که آمریکا انجام نداده باشد.

وی گفت: آمریکا هرکاری کند و هر پروپاگاندایی که بسازد، تنها هدفش ایجاد التهاب در بازار است تا بتواند به اهدافش برسد. مسئولیت رسانه ای ما این است که ماهیت این تحریم ها را بشناسیم. ما در یک جنگ تمام عیار روانی و رسانه ای علیه ملت ایران قرار داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما همه این تحریم‌ها را غیرقانونی می‌دانیم و خواستار رفع همه این تحریم‌ها در اسرع وقت هستیم. اینکه نیت آنهایی که ایران هراس هستند چیست مهم اهمیت ندارد زیرا خودشان هم می‌دانند که این سیاست شکست خورده و به هیچکدام از اهداف خود نرسیده است. وقت آن رسیده که رئیس جمهور آمریکا این بازی سراسر باخت را به یک بازی آبرومند برای خودش تبدیل کند و هنوز فرصت دارد که از این مسیر غلط برگردد.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی براینکه ایران چه نقشی در توافق اخیر ارمنستان و آذربایجان داشته است؟، گفت: ایران از شب این واقعه به طور جدی پیگیری این موضوع بود. وزیر خارجه با همتایانش در منطقه صحبت کرده است. این طرحی که امروز می‌بینید، همپوشانی زیادی با طرح ایران دارد. البته ایران در این زمینه منافع شناخته شده ای دارد و همواره هم منافع خودش را گوشزد کرده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا سند همکاری که قرار بود بین ایران و افغانستان منعقد شود، به امضا رسیده است؟، گفت: ما از این دست اسناد جامع، در دستور کار داریم. ایران در چارچوب سیاست همسایگی سعی کرده است که با کشورهای همسایه این اسناد را جلو ببرد. گفتگوهای بسیار جدی انجام شده است. امیدواریم بتوانیم در اولین فرصت این سند را نهایی کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی آیا ایران با لغو تحریم های تسلیحاتی آمادگی تامین نیازهای دفاعی و تسلیحاتی عراق و افغانستان را دارد؟، گفت: ایران به دنبال فروش سلاح نیست اما به دنبال همکاری های دفاعی است. البته با توجه به لغو محدودیت های تسلیحاتی، این حق ایران است که درچارچوب یک دولت مسئول، نیازهای مشروع کشورها را جامع عمل بپوشاند.

خطیب زاده گفت: ما هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم و تا جایی که بتوانیم نیازهای دفاعی سایر کشورها را تامین کنیم، از این حق خود کوتاه نمی‌آییم و از آن استفاده خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران به درخواست طرف‌های اروپایی حاضر به تغییر مفاد برجام خواهد بود؟، گفت: برجام تفاهم نامه مشترکی است که بین ایران و ۱+۵ امضا شده است و آمریکا هم به مشارکت خودش پایان داده است. این تفاهم نامه پس از مذاکرات طولانی جمع‌بندی و مهر و موم شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما نه پیامی از کسی گرفتیم و هیچ پیامی را در این حوزه نمی‌پذیریم زیرا برجام باید بدون کم و کاست اجرایی شود. ما فکر می‌کنیم هرچه زودتر طرف های برجام بخصوص اروپایی ها به تعهدات خودشان برگردند و بپذیرد که خسارت زیادی به اقتصاد ایران وارد شده است. اگر آمریکا مایل است به برجام برگردد، باید مفاد برجام را به طور کامل انجام دهد. برجام چیزی نیست که قابل مذاکره مجدد باشد.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا بازگشت آمریکا تاثیری بر روند سند جامع همکاری ایران و چین دارد؟، گفت: اساسا اسم نقشه راه ۲۵ ساله است و یک نقشه راهبردی است برای اینکه به دیروز و امروز و فردا ربطی نداشته باشد. درواقع یک چشم انداز بلند مدت است.

وی ادامه داد: عمدا این عنوان ۲۵ ساله برای این سند انتخاب شده است تا آمدن و رفتن کسی در تهران و پکن تاثیری روی آن نداشته باشد. ما دنبال یک محور هستیم و این محور با رفت و آمد کسی تغییری نمی‌کند. البته ما به دوستان زمان سختی‌مان بیشتر احترام می‌گذاریم و آنها را ارج می‌نهیم. ما به روابط با چین، روسیه، کشورهای همسایه، آمریکای لاتین، اروپا و آفریقا ادامه می‌دهیم و دوستان خود را فراموش نمی‌کنیم. چین هم قطعا جایگاه ویژه خودش را دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آمریکا اگر بخواهد راه غلط خود را اصلاح کند، راه زیادی دارد تا بتواند به میز مذاکره پذیرفته شود. دیوار بی‌اعتمادی ایران و آمریکا طی سال‌های اخیر دیوار بلندتری شده است.

«خبرگزاری مهر»

ارسال نظر: