نگرانی ایران از آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای آمریکا

کدخبر: 2367554

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین از تصویب بودجه ۱۰ میلیون دلاری در کمیته سنای آمریکا برای آماده سازی انجام آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.

کاظم غریب‌آبادی طی سخنرانی در پنجاه و پنجمین نشست کمیسیون مقدماتی معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای (سی. تی. بی. تی)، با تأکید بر موضع دیرینه و اصولی جمهوری اسلامی ایران در مورد ضرورت حذف کامل تمامی سلاح‌های هسته‌ای، اظهار داشت: ایران از اهداف مندرج در معاهده درخصوص خلع سلاح هسته‌ای با هدف نهایی برچیدن این سلاح‌ها، و همچنین خلع سلاح عمومی و کامل ذیل کنترل دقیق و موثر بین‌المللی حمایت می‌کند.

وی افزود: ما همچنین قویا معتقدیم که توقف تمامی آزمایش‌های انفجاری سلاح‌های هسته‌ای و سایر انفجارهای هسته‌ای و همچنین پایان دادن به توسعه کمی و بهبود کیفی این دسته از سلاح‌ها، اولین گام ضروری در جهت خلع سلاح هسته‌ای است.

غریب‌آبادی در ادامه با ابراز تاسف از اینکه بعد از گذشت بیش از دو دهه از تصویب این معاهده، دستیابی به هدف مذکور بیش از هر زمان دیگری دست نیافتنی شده است، افزود: اگر قرار باشد اهداف این معاهده به طور کامل تحقق یابند، تعهد کشورهای دارای سلاح هسته‌ای به خلع سلاح هسته‌ای ضروری است.

این دیپلمات ارشد کشورمان سپس با ابراز تاسف از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای، افزود: ما ابراز نگرانی عمیق خود، به ویژه در مورد گزارش‌هایی درخصوص مباحث مطرح از سوی مقامات ارشد آمریکا در مورد امکان انجام آمریک را ابراز می‌کنیم. چنین اقدامی نه تنها به عنوان نقض واضح توقف موقت جهانی (موراتوریوم) آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای تلقی می‌شود، بلکه به شدت خلع سلاح و رژیم عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و در نتیجه، صلح و امنیت بین‌المللی را تضعیف می‌کند.

غریب‌آبادی در این راستا، از تصویب بودجه ۱۰ میلیون دلاری در کمیته سنای آمریکا برای آماده سازی انجام چنین آزمایش هسته‌ای ابراز نگرانی شدید کرده و از آمریکا خواست تا به تعهدات خود در این حوزه پایبند باشد.

نماینده دائم کشورمان همچنین به وضعیت عربستان سعودی در رابطه با معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای اشاره کرد و از اینکه این کشور این معاهده را امضاء نکرده است، انتقاد کرد و از این کشور خواست تا هرچه سریعتر این معاهده را امضاء کند.

«خبرگزاری میزان»

ارسال نظر: