یادداشتی از استاد حسن رحیم‌پور ازغدی

اعتماد به غرب و اقتصاد برجامی با ایران چه کرد؟ 

کدخبر: 2367738

اینک پس از چند سال ، همه چیز انکار می‌شود و دولت برجامی، توضیحات جدید و مقصران تازهای برای نابسامانی اقتصادی مردم دست و پا کرده که مبتنی بر تئوری «پدرسوختگی شخصی ترامپ»  و نوشتن «مرگ بر آمریکا» بر قنداق تفنگ بسیجی هاست.

نسیم آنلاین ؛ حسن رحیم‌پور ازغدی: سال‌ها بلکه دهه‌های پس ازانقلاب، علی الدوام از درون و بیرون کشور به افکار عمومی تلقین می شد که «کلید» اقتصاد ایران، مذاکره مستقیم با آمریکا و رفع کمبود لبخند با انگلیسی‌ها و فرانسوی‌هاست.

هنگام انعقاد عقد شرعی «برجام» پس از ۱۵ سال مذاکرات رسمی نیز به افکار عمومی تلقین شد که این یک معاهده محکم بین‌المللی با حضور کدخدایان و امضای همه اعضای شورای امنیت و قدرت‌های اصلی جهان است و منتقدان برجام، همگی کاسبان تحریم و جنگ طلب اند و با این پیروزی، باید به‌دنبال آب و صابون برای شستن روی خود باشند.

حیثیت ایالات متحده و ده‌ها وعده اتحادیه اروپا، پشتوانه مقدس این قرارداد است و امکان تخلفی نیست. فیلم کوتاهی از تضمین‌های پروفسور ظریف پیش از انتخاب ترامپ را می‌توانید در اینترنت ملاحظه فرمایید.

اینک پس از چند سال ، همه چیز انکار می‌شود و دولت برجامی، توضیحات جدید و مقصران تازهای برای نابسامانی اقتصادی مردم دست و پا کرده که مبتنی بر تئوری «پدرسوختگی شخصی ترامپ» و نوشتن «مرگ بر آمریکا» بر قنداق تفنگ بسیجی هاست. این بود آرمانهای ما؟! و پایان آن همه تضمین‌ها و تعهداتی که به مردم و خانواده ها داده می‌شد! مذاکرات باغرب، چرخ های اقتصاد کشور را چنان که گفتند به حرکت درآورد اما نگفته بودند که روبه جلو یا عقب؟ حرکت،حرکت است.

اما اقتصاد برجامی با ملت چه کرد؟ آمار رسمی دولت می‌گوید نسبت مخارج دهک دهم به دهک اول به بیش از ۱۴ برابر رسیده است. در سال ۹۸ ،خانواده دهک دهم شهری بیش از ۱۳۲ میلیون تومان و دهک اولی ۱۰ونیم میلیون هزینه می‌کرد. ضریب جینی ما ( مگر در اختیار ترامپ بوده؟ ) در شهرها طی همین سال‌ها بیش از یک درصد افزایش یافت و در روستاها وضع، بدتر شد.

توزیع ثروت در سال‌های پسابرجام، بدتر و از عدالت، دورتر شدیم، تورم نیز افزایشی ۳۵۷ درصدی داشته و به ۴۱.۲ درصد در اسفند ۹۸ رسید و این ها قبل از کرونا و آثار اقتصادی آنست. کمک‌های نقدی و غیر نقدی به دهک‌های پایین درآمدی نیز عملا در کوره تورم ذوب شد. شاخص‌های ضریب جینی و نسبت مخارج دهک دهم به اول همچنان درحال افزایش است. سیاست‌های برجامی، اکثر چرخه‌های اقتصاد را از کار انداخت. نگاه عاجزانه رعیت کدخدا به ناخدایان بدبخت جهان که اقتصاد خودشان در حال فروپاشی است و بالاترین تلفات کرونا در جهان را دارند، عملاً به گرانی و تورم‌ و نابرابری و فقر افزود.

و همه این‌ها درحالی بود که «جان کری» قول داده بود. البته ساحت قدسی آمریکا، اتحادیه اروپا، دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان و همه حسابش از ترامپ جداست. اوتربیت خانوادگی نداشته و آبروی آمریکا را ریخته و بایدن، حتما جبران می‌کند و خواهیددید که تورم و ضریب جینی و چرخ‌های اقتصاد، همه دوباره درست می‌شود، شبیه عصر اوباما، که هم مودب وهم باهوش بود.

باهوش بود چون همه تحریم‌های پولی و بانکی یعنی سختترین تحریم‌های پس از انقلاب دقیقاً در دوره‌ای وضع شد که او رئیس و جو بایدن، معاون و دستیارش بود، و مودب بود، چون پس از کلاهبرداری برجام، لبخند می‌زد و تلفنی از رئیس جمهور ما احوال پرسی کردو پول تلفن هم با او بود.

امضای برجام چقدر در فضای اقتصاد و دیپلماسی کشور گشایش آورد؟ همین مقدار که بدانیم در تمام سال‌های اجرای یکطرفه برجام از سوی ایران هیچ‌گاه تحریمی لغو نشد. بانک‌های بزرگ جهانی تحت فشار اوباما و بایدن، مودبانه و هوشمندانه چرخهای اقتصاد ایران معتدل وغیرافراطی را( بسوی عقب؟) به‌ حرکت درآوردند! ....اما ظاهرا بازهم امید هست ، فردا هست، از آن دمکرات تا این دمکرات، فرج هست.

ارسال نظر: