روحانی: کل کشور زرد و نارنجی هستند

کدخبر: 2368355

رئیس جمهور از مردم به خاطر رعایت پروتکل‌ها در ایام فاطمیه و بزرگداشت سالگرد شهادت سردار سلیمانی قدردانی کرد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی اظهار داشت: از مردم عزیزمان برای مراعات دستورالعمل‌های بهداشتی در ایام عزاداری حضرت صدیقه کبری(ع) تشکر می‌کنیم که در تجمعات و اجتماعاتی برای سوگواری و عزاداری بر پا شد، چارچوب‌هایی مانند ماه محرم و ماه مبارک رمضان مراعات کردند. هم‌چنین ایام سالگرد شهید سلیمانی هم بود و مردم ما علاقه‌مند بودند برای این عزیز، مراسم بسیار با شکوه‌تری در سراسر کشور برگزار کنند و من از مردم تشکر می‌کنم که ضمن ابراز احساست پاک‌شان، پروتکل‌های بهداشتی را در همه رده‌ها مراعات کردند.

وی افزود: موضوع کرونا یک بیماری عادی یا اپیدمی عادی نبود و بلکه یک پاندمی بود که سراسر جهان را فرا گرفت و کشورهای مختلف درگیر آن شدند؛ این بیماری هم‌چنین یک آزمایش تاریخی برای ملت‌ها و رهبران کشورها بود. دیدیم که وقتی این اپیدمی در برخی کشورها شیوع یافته بود، مسئولان‌شان فقط به فکر مسائل اقتصادی بودند؛ آن‌ها حتی نسبت به کشورهای درگیر تمسخر هم می‌کردند ولی دیدم که آن‌ها هم گرفتار شدند.

رئیس‌جمهور گفت: کشورهایی بودند که فکر می‌کردند فقط با قرنطینه‌های بسیار سختگیرانه و در مدت کوتاه می‌توانند کلاً این ویروس را در ریشه‌کن کنند و بعد دیدند که مثمر ثمر نبود و وقتی هم که آن شرایط را کنار گذاشتند، ویروس دوباره فعال شد. برخی رهبران رعایت پروتکل‌ها را به تمسخر می‌گرفتند و دیدیم کشورهایی‌که مردم‌شان هماکری بیشتر کردند و رهبران‌شان نیز نسبت به بیماری توجه ویژه‌ای داشتند، ضمن پرداختن به مسائل اجتماعی، موفق‌تر بودند.

روحانی با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای مبارزه با این بیماری، اظهار داشت: در ایران در این‌مدت و در موج‌های اول تا سوم موفقیت‌های خوبی داشتیم و توانستیم موج سوم را سریع‌تر از آن‌چه دیگران پیش بینی می‌کردند، مهار کردیم و امروز به جز 4 شهرستان، کل کشور اغلب شرایط زرد و برخی موارد دارای شرایط نارنجی است و در کل می‌توان گفت که شرایط مساعدی داریم.

وی بیان داشت: باید در این موفقیت باید نقش رهبری معظم انقلاب را در نظر بگیریم و ایشان از آغاز هم بر مراعات دستورالعمل‌ها تأکید کرده و هم شرعاً و قانوناً به همه تکلیف کردند باید مراقبت کنند. شخص ایشان بیشتر از همه توجه و مراعات کردند و دیدیم در مجلس عزایی که تشکیل می‌دادند، خودشان و فقط یک سخنران و مداح حضور داشت و این الگویی برای همه ما و بسیار تأثیرگذار بود.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در موجی که ما گرفتارش بودیم، اروپا و آمریکا هم آن گرفتار بودند و آن‌ها هم‌چنان در مسیر تصاعد این ویروس و بیماری هستند و هنوز به مهار نرسیده‌اند؛ موفقیت ما عمدتا برای این است که مردم ما مسئولیت‌پذیر بوده و همکاری می‌کردند، هم‌چنین کادر درمانی ما با قدرت به صحنه آمدند و از دیگر عوامل موثر در این مهار وضعیت می‌توان به افزایش تست‌ها اشاره کرد.

روحانی تصریح کرد: باید کنیم که وقتی در یک محلی این بیماری اوج می‌گیرد، رسیدن به روند کاهشی بسیار سخت و پرهزینه است و برای همه از جمله کادر درمان، ناظرین و مردم نفس‌گیر خواهد بود اما وقتی که شرایط مناسب بخواهد بهم بریزد، در مدت کوتاه برای به‌عدم مراعات و عادی‌انگاری دوباره شرایط سخت می‌شود. وزیر محترم بهداشت و معاونین‌شان در هفته‌های اخیر بارها تذکر دادند که اگر همه مردم هم‌چنان با پایداری مراقبت نکنند، احتمال دارد که درگیر موج دیگری در بهمن و اسفند شویم.

وی گفت: باید توجه کنیم که هزینه این درگیری در اواخر بهمن و اسفند از لحاظ اقتصادی بسیار سنگین است چون برخی از کسب و کارها در این‌مدت کاسبی و فعالیت می‌کنند. باید رعایت‌ها به‌طوری ادامه یابد تا ماه دی که تمام می‌شود، شرایط مناسب‌تری داشته باشیم و کسبه و فعالان اقتصادی ما نیز بتوانند از این فرصت استفاده کنند و ان‌شاءالله شب عید خوب و مناسبی داشته باشیم و مردم در شرایطی بتوانند در عید به سفر بروند و این شرایطِ دلخواهِ ماست. این در صورتی امکان‌پذیر است که از امروز که 13 دی‌ماه است تا اوایل بهمن‌ماه باید مراعات خیلی افزایش یابد تا در ماه‌های بهمن و اسفند شرایط خوبی داشته باشیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه عادی‌انگاری معضل بزرگی برای ماه‌های آینده خواهد بود، تصریح کرد: عادی‌انگاری مردم در رفت و آمدها، دورهمی‌ها و شب‌نشینی‌ها و هم‌چنین در وسایل حمل و نقل مشکل‌ساز است و در این محل‌ها باید رعایت‌ها افزایش یابد و بسیاری از سرایت‌ها یا در وسایل حمل و نقل و یا محل‌های خرید و تجمع مردم و یا در دورهمی‌های خانوادگی است.

روحانی با اشاره به اینکه ما دو-سه خطر پیش رو داریم و مردم هم نگران هستند ولی این خطر تاکنون خیلی ما را تهدید نکرده است، تصریح کرد: یکی از این موارد آن ویروس جهش‌یافته است که اگر مراعات نکنیم و دروازه‌ها را محکم نگیریم و این ویروس وارد کشور شود، با مشکل بزرگی مواجه خواهیم شد. مسئله بعدی فصل سرماست و در این ایام خودبه‌خود درها بسته می‌شود و افراد به‌خاطر سرما در کنار یکدیگر هستند و در این محل‌ها خطر بیشتر است.

وی در پایان به سومین خطر پرداخت و خاطر نشان کرد: آلودگی هوا خطر سوم است و وارونگی هوا مشکل‌ساز است و وقتی که باد نیست، با این مشکل مواجه هستیم و از مردم و کسانی که مسئولیت نظارت و مراقبت را دارند، می‌خواهیم که توجه و مراقبت بیشتری داشته باشند تا بتوانیم این ایام را بگذرانیم و اسفند و فروردین خوبی در انتظار ما باشد.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: