دانشنامه «فرهنگ مردم ایران» به‌ آخر حرف «کاف» رسید

کدخبر: 2377504
خبرنگار:

هفتمین جلد دانشنامه «فرهنگ مردم ایران» زیر نظر کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و ویراستاری علمی محمّد جعفری (قنواتی) منتشر شد.

به گزارش ایرنا از روابط‌عمومی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، دانشنامه «فرهنگ مردم ایران» دانشنامه‌ای تخصّصی درباره فولکلور و فرهنگ عامه مردم ایران است. این دانشنامه عمده‌ترین مباحث فرهنگ مادی و معنوی مردم مناطق مختلف ایران را دربرمی‌گیرد که در بیست کد طبقه‌بندی شده است؛ خوراک، پوشاک، بازی و نمایش، هنر و صنایع دستی، موسیقی، ادبیات عامه، طب عامیانه، باورها و اعتقادات، آداب و رسوم، نهادها و مؤسسات مرتبط با مردم‌شناسی و فرهنگ عامه، شخصیت‌ها و صاحب‌نظران تأثیرگذار در این زمینه، کتاب‌ها و متون فولکلوریک برخی از کدهای این مجموعه است که به فرهنگ مادی و معنوی مردم مناطق مختلف ایران می‌پردازد.

بیش از ١٢٠ پژوهشگر و مؤلّف ایرانی و خارجی با این دانشنامه همکاری مداوم داشته و تحقیق و تألیف مقالات آن را برعهده دارند. شماری از مؤلفان و پژوهش‌گران همکار با این دانشنامه در زمرۀ برجسته‌ترین دانشمندان و محقّقان ایران و جهان هستند و برخی دیگر دانش‌آموختگان جوانی‌اند که با گذراندن دوره‌های آموزشی در این بخش به پژوهش‌گران و مؤلفان حرفه‌ای تبدیل شده‌اند.

جلد هفتم دانشنامه فرهنگ مردم ایران به حرف‌های «ف»، «ق» و «ک» اختصاص دارد و دارای ١٩۶ مدخل است که با مدخل «فولکلور» آغاز می‌شود و با مدخل «کیقباد» پایان می‌یابد.

این مجلد در ٧۵٨ صفحه و قطع رحلی، با شمارگان هزار نسخه و به بهای ٨۵٠هزار تومان از سوی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی منتشر شده است.

 

ارسال نظر: