ستاد امر به معروف نیازمند کمک تشکل‌های مردمی

کدخبر: 2377552
خبرنگار:

ستاد امر به معروف به تشکل‌ها نیاز دارد و بدون کمک تشکل‌ها نمی‌توان با یک سلسله قراردادها و چارچوب‌بندی‌ها کار کنیم، بلکه ما کمک مردمی می‌خواهیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امروز در دیدار با آمران به معروف و ناهیان از منکر، اظهار داشت: زحمات آمران به معروف ارزش‌گذار و فوق‌العاده بوده و وظیفه بنده است که از مسئولین به خاطر همکاری‌هایشان و خواهران و برادران فعال در عرصه طلایه‌داران آمر به معروف به خاطر تلاش‌هایی که داشتند تشکر کنم و امیدوارم این تلاش‌ها شما را همرنگ اصحاب سیدالشهدا قرار دهد و شما را به خیل کربلایی‌ها ملحق کند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی تصریح کرد: امروز در مسئله نهی از منکر، حجاب به عنوان یک سوژه قطعی است، البته منکر منحصر به حجاب نیست و در همه عرصه‌ها وجود دارد، اما وظیفه نهی از منکر به معنای نهی از منکر یعنی هر خلاف شرعی که دیدیم با آن مقابله کنیم و منکر منحصر به حجاب نیست، اما امروز حجاب سوژه منکر شده است؛ منکری که به عنوان نقطه هدف در جامعه و مردم اگر مورد برخورد قرار گرفت و منکر روبه ضعف رفت و زدوده شد، ما در کارمان موفقیم ولی اگر ما انواع منکرات را نهی کردیم و این منکر از بین نرفت طبیعی است که چهره دینی و ارزشی اسلامی در جامعه کاملا متجلی نخواهد شد.

وی عنوان کرد: ما امروز در شهر مشهد انواع منکرات داریم، این نوع برخوردی که در وسائل حمل و نقل یا در مسائل هتل‌ها و زائران صورت می‌گیرد و البته برخورد می‌شود، اما افراد برای سودجویی دست به هر کاری می‌زنند؛ زائری که می‌آید مشهد برای زیارت از او سوءاستفاده می‌کنند، این بزرگترین منکر است که در عرصه حمل و نقل و هتل‌های ما اجرا می‌شود، اما تنها منکری که سوژه منکر شده است و اگر در این سوژه توانستیم پیش برویم و تا اندازه‌ای چهره ارزشی خود را از نظر دین حفظ کردیم و اگر در این نقطه عقب ماندیم چهره ارزشی جامعه ما لطمه می‌بیند مسئله حجاب و عفت است.

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: عفت مقدمه حجاب است، عفت مخصوص تنها بانوان نیست، بلکه مردان ما هم باید عفت داشته باشند؛ ما مسلمان هستیم و امر به معروف ونهی از منکر یک فریضه الهی است. معنی امر به معروف و نهی از منکر در کنار هم یک راهبرد اجتماعی است، در همه آیات شریفه قرآن و احادیث و شعارها امر به معروف در کنارش نهی از منکر قرار گرفته است. ما امر به معروف تنها را شعار نمی‌دهیم و هیچ آیه‌ای هم پیدا نمی‌شود که در آن امر به معروف بدون نهی از منکر باشد.

امر به معروف یعنی فرهنگ‌سازی و نهی از منکر یعنی پدافند فرهنگی

علم‌الهدی افزود: اینکه امر به معروف و نهی از منکر در کنار هم قرار دارند یک راهبرد اجتماعی است امر به معروف یعنی فرهنگ‌سازی و نهی از منکر یعنی پدافند فرهنگی، اگر پدافند فرهنگی نباشد فرهنگسازی اثر ندارد و نهی از منکر نباشد امر به معروف به جایی نمی‌رسد بنابراین آنچه امروز اهمیت دارد نهی از منکر و پدافند فرهنگی در جامعه است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: در مسئله حجاب یک انحراف در بینش مسئولین، مردم، تشکل‌ها و جریان‌های مختلف فرهنگی داریم، عنوان حجاب تحت شعاع قرار گرفته، افراد فکر می‌کنند حفظ حجاب و ترویج حجاب و مقابله با بی‌حجابی فقط به این است که نتایج حجاب را تبلیغ کنند، نتیجه حجاب وقتی محقق می‌شود که خود حجاب محقق شود.مسئله تحکیم خانواده، مسئله نجابت و اصالت زندگی و صیانت و سلامت دختر و پسر از هر انحرافی؛ این‌ها نتیجه حجاب است؛ ما تا نتیجه را تبلیغ نکنیم حجاب را تبلیغ نکرده ایم.

حجاب ارزشی اسلامی است

وی بیان کرد: کلمه حجاب را دارند از بین می‌برند و فکر می‌کنند بروند روی عناوین و نتایج حجاب این اشتباه است ما یک اصل در اسلام داریم که حجاب است و مسئله حجاب یک موضوع دینی و ارزشی اسلامی است، مسئله‌ای که اساس و استوانه یک فرهنگ اجتماعی و عفت و عصمت در جامعه است.

امام جمعه مشهد افزود: ما روی کلمه حجاب باید توجه داشته باشیم، چرا که یک عنوان ارزشی اسلام است و یک واجب شرعی و بی‌حجابی، بی‌حرمتی دینی و اسلامی و ضدارزش و ناهنجار است. پس اگر امر به معروف و نهی از منکر کنار هم نبود با فرهنگ‌سازی که همیشه می‌گویند با زبان خوش تعلیم و آموزش بدهید درست، اما تعلیم و آموزش مربوط به امر به معروف است نه نهی از منکر باشد.

علم‌الهدی عنوان کرد: آنچه در تصمیم‌گیری‌های بعضی از عزیزان مسئول در مجلس و قوه قضائیه و مجریه وجود دارد، مسئله بی‌حجابی است نه مسئله حجاب، چرا که حجاب واجب شرعی است و قانونی نیاز ندارد، مثل اینکه ما قانون درست کنیم برای نماز خواندن برای روزه گرفتن معنا ندارد، بلکه قانون برای بی‌حجابی است. متاسفانه یک ناهنجاری دینی در جامعه شکل گرفته و گرنه حجاب قانون نمی‌خواهد و خود یک واجب شرعی است.

وی بیان کرد: کسانی که به دنبال قانون حجاب هستند باید به دنبال این موضوع باشند که چطور با ناهنجاری بدحجابی مقابله کنند و امروز تا بحث حجاب می‌شود همه ناصح مشوق می‌شوند و می‌گویند نصیحت کنید و با زبان نرم صحبت کنید، بله زبان نرم، اخلاق و رفتار خوش در امر به معروف ما لازم است، اما در مسئله نهی از منکر کتب فقهی فقها را ملاحظه کنید. حتی می‌گویند از یک اشمئزاز قلبی شروع می‌شود و بنای برخورد دارد و قلبا باید مشمئز باشیم و بدمان بیاید از ناهنجاری و آن را نهی کنیم و نگذاریم طرف ناهنجاری را ادامه بدهد و حتی در مرتبه بالاتر مسئله برخورد هم در نهی از منکر پیش آمده است.

مسئله نهی از منکر در جامعه ما یک مسئله ساده نیست

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی عنوان کرد: اینکه نهی از منکر به الید یا برخورد فیزیکی تا چه حد درست است که دستورات خود را دارد اما بنای نهی از منکر برخورد است اگر ما بخواهیم همه برخورد کنیم که هرج ومرج در جامعه شکل می‌گیرد لذا نیاز به دستگاه‌های حکومتی است که برنامه ریزی کنند و طرح بدهند این موضوع غیر از مسئله حجاب و ترویج حجاب است که همه ما باید با زبان خوش و لحن نرم، استدلال و برهان و دلیل حجاب را ترویج کنیم و افراد را به حجاب تشویق کنیم.

علم‌الهدی گفت:به این نتیجه رسیدیم که مسئله نهی از منکر در جامعه ما یک مسئله ساده نیست که در خیابان راه بیفتیم و به هر زن بی حجابی تذکر بدهیم این به عنوان تذکر لسانی لازم است. البته نباید در جایی تذکر لسانی داد که دنبال آن برخورد شکل بگیرد آنچه امروز در مسئله امر به معروف و نهی از منکر مهم است ما در جامعه به این رسیدیم که تنها با تشکیلات نمی‌توانیم امر به معروف و نهی از منکر کنیم.

وی ادامه داد: همانطور که نماز خواندن ارکانی دارد امر به معروف و نهی از منکر هم شرایط خاص خود را دارد و آنچه در جامعه ما محسوس و ملموس است اینکه امر به معروف به صورت فردی جواب نمی‌دهد. دغدغه امر به معروف و نهی از منکر جداست و باید همه این دغدغه را داشته باشیم اما اجرای این دغدغه نیازمند سیستم و نظام است و جریان ستاد امر به معروف و نهی از منکر که تشکیل شده یک جریان تشکیلاتی است.

رسالت تنها مطالبه نیست

وی ادامه داد: در اجرای امر به معروف و نهی از منکر، تشکل‌ها نیز یک حرکت تشکیلاتی هستند، اما منحصر به این نیست که دیگران جز تکالیف خود ندانند و تشکل‌ها نیز برای امر به معروف و نهی از منکر یک تشکلی به وجود بیاورند و اگر هر دو با هم آمیخته شود در جریان امر به معروف و نهی از منکر موفق هستیم و کار جمعی را شروع کردیم که یک طرف کار مردمی و یک طرف کار تشکیلاتی حکومتی است و کار به خوبی پیش می‌رود، اما اگر قرار باشد هر کدام یک جریان باشند با مشکل روبه‌رو می‌شویم.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی تصریح کرد: متاسفانه تشکل‌ها تنها برای خود یک رسالت بیشتر قائل نیستند و آن مطالبه‌گری است؛ مطالبه ارزشمند است و حرکت آرمانی است، اما رسالت تنها مطالبه نیست و رسالت اصلی ما پیگیری هدفمان است و تشکل باید حجاب را گسترش دهد و جلوی بی‌حجابی را بگیرد.

علم‌الهدی عنوان کرد: ستاد امر به معروف به تشکل‌ها نیاز دارد و بدون کمک تشکل‌ها نمی‌توان با یک سلسله قراردادها و چارچوب بندی‌ها کار کنیم، بلکه ما کمک مردمی می‌خواهیم و آنچه مسلم است اگر کمک مردمی نباشد کار پیش نمی‌رود. در امر به معروف و نهی از منکر مردم وظیفه دارند و واجب شرعی همه مردم است و ما با کمک تشکل‌ها می‌توانیم موثر تر باشیم نه اینکه بین تشکلات و تشکیلات انفکاک ایجاد کنیم.

مطالبه باید به حق باشد و تنهایی تاثیری ندارد

وی خاطرنشان کرد: مسئله طلایه‌داران برای ما یک تشکل ارزشمندی است و ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیز از آن حمایت می‌کند از طرفی مسئله تشکل‌هایی که تشکیل شده اند برای ما محترم هستند و تکلیف‌مداری این افراد را مکلف کرده تا بیایند در عرصه تشکل‌ها فعالیت کنند، اگر هماهنگی بوجود نیاید هر دوکار ناقص می‌شود مطالبه باید به حق باشد و تنهایی تاثیری ندارد، نه اینکه در فضای مجازی خودزنی کنیم و خوراک رسانه‌های معاند شویم و غذا درست کنیم برای دشمن و یا خوراک جمع کن دشمن شویم و اسم خود را تشکل دینی بگذاریم این تشکل و مطالبه نیست، بنابراین موضع خود را بر اساس هماهنگی، همکاری و تلفیق قرار دهیم و در هدف به نقطه مثبت برسیم.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: یکی از نکات که برای شما عزیزان خطر حساب می‌شود اینکه غیر از اخلاص در حرکت شما موضوع دیگری هم دخالت کند امر به معروف و نهی از منکر عبادت خداست مانند نماز و به قصد قربت است، لذا برای خدا حرف بزنید و قیام کنید؛ امر به معروف و نهی از منکر هم ردیف با جهاد است. یعنی نوعی از جهاد و مجاهد فی سبیل الله است و امر به معروف و نهی از منکر عبادت خداست و سعی کنید غیر عبادت خدا موضوع دیگری در نیت و فکر شما تجاوز نکند. امیدواریم که اخلاص شما قائمه اصلی جریان امر به معروف و نهی از منکر در کشور شود و اخلاص و قربت شما ماهیت و اصل عمل شود.

علم الهدی عنوان کرد: پیامبر فرمودند؛ "هر کس برای خدا است خدا برای او است" یعنی اگر کسی برای خدا کار کند، کارش می‌شود کار خدا و همه قدرت خداوند پشت کار او می‌آید و همه عنایت و قدرت خداوند پشت این کار قرار می‌گیرد و خداوند حمایت می‌کند لذا اگر امر به معروف ونهی از منکر ما برای خداوند باشد به نتیجه می‌رسیم و با هیچ مشکلی روبه‌رو نمی‌شویم، هیچ گاه کار خدا روی زمین نمی‌ماند و امیدواریم در انجام این فریضه الهی خدا را در نظر بگیرید تا مشکلات حل شود.

امام جمعه مشهد گفت: دشمن در هیچ دوره‌ای مثل امروز نبود و از روزی که پیامبر(ص) مبعوث شدند به رسالت رسیدند تا امروز این وضع در هیچ زمانی نبوده است که همه دنیا بر سر پیغمبر بریزند و امروز همه دنیا می‌خواهند پیامبر را براندازی کنند و ما مدعی شده‌ایم که می‌خواهیم از پیامبر دفاع کنیم، اما تا کجا؟ تا جایی که سیدالشهدا دفاع کرد حاضریم دفاع کنیم؟ امام حسین (ع) فرمودند شما که مرا دوست دارید و من برای شما الگو هستم و تا امروز برای ما الگو هستند در امر به معروف و نهی از منکر؛ امام حسین(ع) مرز نداشت. انسان در جوانی در عرصه احساسات و شور حرف زیاد می‌زند، اما اینکه در عرصه عمل چطور خود را نشان می‌دهد.

ارسال نظر: