«بادیه فروش» از رئیس جمهور وقت می‌گوید

کدخبر: 2377939
خبرنگار:

کتاب «بادیه فروش» با مصاحبه غلامعلی رجایی و بازنویسی مجید قاسم توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «بادیه فروش» همزمان با ایام شهادت شهید محمدعلی رجایی و هفته دولت به تازگی توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر و روانه بازار نشر شده است. این کتاب توسط مؤسسه فرهنگی خاکریز ایمان و اندیشه با مصاحبه غلامعلی رجایی و بازنویسی مجید قاسم تهیه شده است.

پس از پیروزی انقلاب شهید رجایی در کابینه مهندس بازرگان وزیر آموزش و پرورش بود، و پس از استعفای نخست وزیر نیز با حکم امام خمینی (ره) مسئولیتش ادامه پیدا کرد. ۲۴ اسفند ماه سال ۱۳۵۸، در انتخابات نخستین دوره مجلس شورای اسلامی، نام او در لیست فهرست ائتلاف بزرگ، لیست مشترک جامعه روحانیت مبارز و حزب جمهوری اسلامی دیده می‌شد. او توانست با یک میلیون و دویست و نه هزار و دوازده رأی به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس راه یابد.

در مجلس شورای اسلامی اولین شخصی که ابوالحسن بنی صدر به عنوان نخست وزیر انتخاب کرده بود، پذیرفته نشد. امام خمینی (س) در یک سخنرانی در ۲۹ تیر ماه سال ۱۳۵۹ اعلام کرد: «این اشخاصی که انقلابی نیستند باید در رأس وزارتخانه‌ها نباشند و آقای بنی صدر باید امثال این‌ها را معرفی به مجلس نکند و اگر کرد، مجلس رد بکند و هیچ اعتنایی نکند.»

کشمکش بر سر این موضوع حدود یک ماه ادامه داشت و مجلس یک بار دیگر کاندیداهای بنی صدر که شامل حسن حبیبی، محمدعلی رجایی، علی‌اصغر غروی، موسی کلانتری و حتی سید مصطفی میرسلیم از اعضای حزب جمهوری اسلامی بود را برای نخست وزیری نپذیرفت.

بنی صدر در اول مرداد از مرحوم سید احمد خمینی به عنوان نخست وزیر نام برد، که امام خمینی (س) مخالفت کرد. پس از آن کمیته‌ای مشترک بین مجلس و دولت تشکیل شد که ۳ نفر را به مجلس معرفی کرد؛ و سپس در جلسه‌ای غیرعلنی در ۱۸ مرداد ماه محمدعلی رجایی با ۱۵۳ رأی موافق، ۲۴ مخالف و ۱۹ ممتنع به عنوان نخست وزیر معرفی شد. حزب جمهوری اسلامی، شهید رجایی را با حمایت شهید بهشتی معرفی کرد و بر آن پافشاری کرد.

در ۲ مرداد سال ۱۳۶۰، پس از عزل ابوالحسن بنی صدر دومین انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، و شهید رجایی در رقابت با علی اکبر پرورش، عباس شیبانی و حبیب الله عسگراولادی مسلمان توانست پیروز شود و دومین رئیس جمهور ایران شد و مراسم تنفیذ او توسط امام خمینی (ره) برگزار شد.

شهید رجایی در تاریخ ۸ شهریور ماه سال ۱۳۶۰ و در ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه از اتاق کارش خارج شده و به محل جلسه فوق العاده دولت رفت. در ساعت ۱۵ صدای انفجار مهیبی از ساختمان نخست وزیری به گوش رسید، در این انفجار او و شهید محمدجواد باهنر جان باختند. در این‌تاریخ کمتر از یک ماه از ریاست جمهوری او می‌گذشت. این بمب گذاری نیز همانند ترور شهید بهشتی در دفتر حزب جمهوری اسلامی توسط سازمان مجاهدین خلق ایران (منافقین) انجام شد.

کتاب «بادیه فروش» برگ‌هایی از زندگی شهید محمدعلی رجایی است که در آن خانواده، دوستان و همکاران او، خاطراتی از زندگی و شخصیت این شهید عزیز را بیان می‌کنند.

این کتاب با ۱۰۰ صفحه و قیمت ۳۰ هزار تومان عرضه شده است.

 

ارسال نظر: