مالزی از نمایشگاه کتاب فرانکفورت کناره گرفت

کدخبر: 2378398
خبرنگار:

مالزی در اعتراض به حمایت نمایشگاه کتاب فرانکفورت، بزرگترین نمایشگاه کتاب جهان، از رژیم صهیونیستی از شرکت در این نمایشگاه کناره گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، نمایندگان این کشور جنوب شرق آسیا اعلام کردند نمایشگاه کتاب فرانکفورت که بزرگ‌ترین رویداد در نوع خود در جهان است، پس از لغو جایزه‌ای که قرار بود به یک نویسنده فلسطینی اهدا شود، در جنگ با حماس با اسرائیل متحد شده است و به همین دلیل در این نمایشگاه شرکت نخواهند کرد. 

در بیانیه ای که وزارت آمورش مالزی منتشر کرده آمده است که با خشونت اسرائیل در فلسطین که آشکارا قوانین بین‌المللی و حقوق بشر را نقض می‌کند، سازش نمی‌کند. این تصمیم پس از آن صورت گرفت که مراسم اعطای جوایزه به «عدنیه شبلی» نویسنده فلسطینی که قرار بود در بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان برگزار شود، لغو شد.

«یورگن بوس»، مدیر نمایشگاه کتاب فرانکفورت نیز در واکنش به جنگ در غزه پیش از این در بیانیه‌ای به خاطر جنگ اظهار کرده بود که به صدای اسرائیل و یهودیان فرصت بیشتری برای حضور در صحنه‌ دهیم و همبستگی کامل خود را با اسرائیل  ابراز کرده بود.

وزیر آموزش مالزی درباره تصمیم به کناره‌گیری از نمایشگاه کتاب فرانکفورت که قرار است بین ۱۸ تا ۲۲ اکتبر (۲۶ تا ۳۰ مهر) برگزار شود، گفت: «این تصمیم در راستای موضع دولت مالزی برای همبستگی و ارائه حمایت کامل از فلسطین است. مالزی که جمعیتی با اکثریت مسلمان دارد، حامی سرسخت حقوق فلسطینیان است.

 انجمن ناشران اندونزی (ایکاپی) نیز موضع نمایشگاه کتاب فرانکفورت را محکوم کرد. «آریس هیلمان نوگراها»، رئیس این انجمن گفت: «همراهی با اسرائیل و در عین حال فراموش کردن رنج مردم فلسطین مانند خواندن تنها یک کتاب است تا احساس کنید که کل جهان را درک می کنید». 

«عدنیه شبلی»، رمان‌نویس فلسطینی‌الاصل، قرار بود جایزه سالانه «LiBeraturpreis» را در جریان نمایشگاه فرانکفورت دریافت کند. با این حال، «LitProm» انجمنی که جایزه را برگزار می‌کند و «یورگن بوس»، مدیر نمایشگاه کتاب فرانکفورت ریاست آن را بر عهده دارد اعلام کرد که این مراسم را به دلیل جنگ آغازشده توسط حماس به تعویق می‌اندازد. اگرچه انجمن این تصمیم را یک تصمیم مشترک توصیف کرد، اما نماینده نویسنده فلسطینی به گاردین گفت که این تصمیم بدون رضایت نویسنده گرفته شده است.

ارسال نظر: