برگزاری رویداد «ماه فرهنگی ایران» در صربستان

کدخبر: 2378553
خبرنگار:

رایزنی فرهنگی ایران در صربستان رویداد «ماه فرهنگی ایران» را با موضوع ایران‌شناسی، معماری ایرانی، زبان و ادبیات فارسی و... در بلگراد آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ماه فرهنگی ایران در صربستان توسط رایزنی فرهنگی و مشارکت خانه جوانان بلگراد و مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد با هدف معرفی فرهنگ، هنر، ادبیات و سرزمین ایران و آشنایی مخاطبان صرب از تاریخ ۶ نوامبر برابر دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲ به مدت ۴ هفته متوالی در خانه جوانان بلگراد برگزار شد.

هر هفته از این ماه فرهنگی، به یک موضوع اختصاص دارد:

هفته اول: دوشنبه ۶ نوامبر ۲۰۲۳ برابر ۱۵ آبان ۱۴۰۲ ایرانشناسی و گردشگری

هفته دوم: سه شنبه ۱۴ نوامبر ۲۳ آبان ۱۴۰۲ بیایید ایران را بشناسیم ویژه نوجوانان

هفته سوم: سه شنبه ۲۱ نوامبر ۳۰ آبان ۱۴۰۲ قند شیرین پارسی: آشنایی با زبان وادبیات فارسی

هفته چهارم: سه شنبه ۲۸ نوامبر ۷ آذر ۱۴۰۲ هنر و معماری ایرانی

 

 

برنامه‌ها شامل سخنرانی‌های تخصصی، کلیپ، تجربه‌های گردشگران و فارسی آموزان صرب، معرفی و رونمایی از کتاب‌های منتشرشده رایزنی در موضوعات فوق و نمایش فیلم مستند و داستانی با زیرنویس صربی است.

افتتاحیه این ماه فرهنگی با سخنرانی رشید حسن پور سفیر جمهوری اسلامی ایران، امیرپورپزشک رایزن فرهنگی و آندریا بویانیچ مدیر خانه جوانان و با حضور دیپلمات‌های کشورهای مختلف و علاقمندان به ایران خواهد بود.

معرفی ایران توسط الکساندر دراگویچ مؤلف، مترجم و ایرانشناس، رونمایی از نشریه نور و نمایش فیلم هفت رخ فرخ ایران با زیرنویس صربی برنامه‌های هفته اول ماه فرهنگی است.

«بیایید ایران را بشناسیم» ویژه نوجوانان در هفته دوم این ماه فرهنگی نیز برگزار می‌شود. معرفی ایران، قصه ایرانی، فیلم سینمایی با زیرنویس صربی، کلیپ کوتاه، معرفی کتاب دوستی، معرفی واژه‌های مشترک فارسی و صربی توسط خانم میلنا رادولوویچ مترجم فرهنگنامه ایران و بویانا دویچ مدرس زبان فارسی از دیگر برنامه‌های هفته دوم است.

کتاب دوستی اولین فرهنگنامه مصور مختصر ایران برای کودکان و نوجوانان است. این فرهنگ نامه کشور ایران، جغرافیا و جمعیت آن را معرفی می‌کند و به دنبال آن ده موضوع مهم در مورد ایران را معرفی می‌کند که عبارتند از: ده شهر پرجمعیت، ده مکان مهم تاریخی، ده شخصیت مهم تاریخی، ده شخصیت مشهور افسانه‌ای، ده تا از مهم‌ترین. آداب و رسوم ایرانی، ده رویداد کلیدی در تاریخ ایران، ده هنر مهم ایرانی، ده ضرب المثل مشابه فارسی و صربی و ده بیت از معروف ترین اشعار ایرانی.

در هفته سوم ماه فرهنگی به «قند شیرین پارسی» آشنایی با زبان و ادبیات فارسی با سخنرانی پتار یاناچکوویچ مترجم اشعار شاعران معاصر ایران، رونمایی از کتاب اشعار منتخب شاعران ایران و معرفی کتاب «بر بال‌های سیمرغ»،سخنرانی دکتر صفری همراه با معرفی کتاب‌های پنجره و دبیره، پرداخته می‌شود.

سخنرانی خانم بنت الهدی هاشمی دکترای هنر دانشگاه بلگراد در باره هنر ایرانی و اسلامی، سخنرانی آقای الکساندر دراگویچ با موضوع باغ‌ها و معماری ایرانی و برپایی کارگاه تذهیب و خوشنویسی از برنامه‌های هفته چهارم این ماه فرهنگی است.

ارسال نظر: