سندنوشتن و ابلاغ از راه دور، هنر نیست

کدخبر: 2378767
خبرنگار:

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: اینکه در تهران بنشینیم و سند بنویسیم و ابلاغ کنیم، هنر نیست. بلکه باید در میدان حضور یافته و کسانی را که در میدان تلاش می‌کنند، همراهی کنیم.

به‌گزارش ایسنا دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه اختصاص اعتبارات برای اجرایی کردن مصوبات شورای فرهنگ عمومی منطقی نیست، گفت: قرار نیست برای شورای فرهنگ عمومی بودجه جدید تزریق شود بلکه همان بودجه‌هایی که از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها به دستگاه‌ها تزریق می‌شود، باید در مسیر اولویت‌شناسی شورای فرهنگ عمومی هزینه شود. 

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در نشست شورای فرهنگ عمومی چهارمحال و بختیاری با گرامیداشت هفته بسیج و با اشاره به اینکه فرهنگ بسیجی بسیار ارزشمند است، اظهار کرد: فرهنگ بسیجی مجموعه‌ای از مفاهیم والا نظیر تقوا، ایمان، جهاد و ایثار، تواضع و عقلانیت است لذا خوب است در این ایام، خودمان را محاسبه کنیم که تا چه میزان توانسته‌ایم فرهنگ بسیجی را در وجودمان احیا کنیم.

وی با بیان اینکه در سیزدهمین سفر استانی خود به چهارمحال و بختیاری آمده است، افزود: اینکه در تهران بنشینیم و سند بنویسیم و ابلاغ کنیم، هنر نیست. بلکه باید در میدان حضور یافته و کسانی را که در میدان تلاش می‌کنند، همراهی کنیم. تلاش و هدف بنده در این سفرها، شنیدن مطالبات و دغدغه‌ها و پیگیری آنها است و انتظار دارم بنده را از خودتان بدانید و مسائل را مطرح کنید تا در تهران پیگیری کنم.

خسروپناه بیان کرد: هر برنامه‌ ناظر بر چهار حوزه فرهنگی و اجتماعی و علم و فناوری قاعدتاً بخشی در داخل استان باید پیگیری شود و بخشی دیگر نیاز به پیگیری از تهران دارد. بنده وظیفه‌ دارم این مسائل را پیگیر باشم، لذا انتظار می‌رود دغدغه‌ها و مسائل از سوی شما مدیران مطرح و بیان شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی چهارمحال و بختیاری هر چه زودتر تمام شود، گفت: یک بودجه برای این موضوع در دولت مصوب شده و مجلس نیز کمک کرد تا این بودجه تصویب و مراحل قانونی آن طی شود، وزیر ارشاد نیز پای کار است و تا کنون برای ۱۲ استانی که سند را نهایی کرده‌اند، بودجه را تصویب کرده‌ایم. 

خسروپناه با تصریح اینکه بخشی از نیاز استان‌ها با این بودجه تأمین می‌شود و بخش دیگر باید از منابع استانی تهیه شود، افزود: اگر برش استانی این استان نیز مصوب شود، امسال می‌توان از همین بودجه برای استان تخصیص داد که کمکی برای اجرای پروژه‌های این سند باشد.

وی با تأکید بر اینکه استان‌ها باید برای سندهای مهندسی فرهنگی خود پروژه تعریف کنند، بیان کرد: یعنی هر استان باید مشخص کند برای کدام اولویت‌های فرهنگی و چه پروژه‌هایی را تعریف می‌کند که این کار ارزشمند است و خروجی دارد و اثر بخش خواهد بود. خوشبختانه این روند در استان شما به خوبی طی شده لذا انتظار می‌رود هر چه زودتر سند نهایی شود تا مشمول دریافت اعتبارات قرار بگیرید.

خسروپناه با استناد به مضامین نورانی سوره مبارکه مائده ناظر بر ولایتمداری، اظهار کرد: اگر دولت‌های اسلامی که به ظاهر رژیم صهیونسیتی را محکوم می‌کنند اما بیشترین امکانات را برای همین رژیم می‌فرستند، سوره مائده را می‌خواندند و درک می‌کردند، نه تنها ظلم به مردم غزه نمی‌کردند و شریک رژیم کودک‌کش نمی‌شدند، بلکه تولی و ولایتمداری کفار را نیز نمی‌پذیرفتند؛ دولت‌های اسلامی به ملتشان و جهان اسلام خیانت می‌کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصریح اینکه شکست رژیم صهیونسیتی در جنگ شناختی یکی از دستاوردهای طوفان الاقصی بود، گفت: کل دنیا از امریکا و اروپا و آسیا به خیابان‌ها ریخته‌اند و علیه این رژیم و سیاست‌های آن معترض هستند.


خسروپناه با تأکید بر اینکه باید محبت و ولایت‌مداری اهل‌بیت(ع) در نسل نوجوان و دانش‌آموزان نهادینه شود، افزود: در این صورت، نماز و عبادات آنان نیز تضمین خواهد شد لذا راهش این است که معارف اهل‌بیت(ع) را برای آنان تبیین کنیم که آموزش و پرورش در این حوزه وظیفه دارد.  اولویت را باید به آموزش و پرورش بدهیم و این مجموعه را بیشتر دریابیم که در شورای عالی نیز همین رویه وجود دارد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه شورای فرهنگ عمومی باید قرارگاه عملیاتی فرهنگی شود، تصریح کرد: کار عملیاتی باید در این شورا تدبیر و مدیریت شود. مشکل اینجاست که هر مدیری قائل است که از وزیر خودش دستور می‌گیرد که مسئولان فرهنگی استان در اینجا نقش مهمی پیدا می‌کنند و باید بتوانند مدیریت کنند.

خسروپناه با تصریح اینکه هر دستگاه باید بر طبق سیاست‌های خود پیش برود اما می‌طلبد اولویت‌های هر نهاد با اولویت‌های استانی هماهنگ شود، گفت: یعنی مثلاً وقتی موضوعی در وزارت ارشاد تصویب می‌شود، مدیرکل ارشاد استان بداند که همین اولویت را که نظر فرهنگ عمومی استان نیز هست، باید در استان دنبال کند. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه اختصاص اعتبارات برای اجرایی کردن مصوبات شورای فرهنگ عمومی منطقی نیست، گفت: اینکه هر دستگاهی بر طبق سیاست‌های داخلی خود کارهایش را با اعتبارت پیش ببرد و قائل باشد که مصوبات شورای فرهنگ عمومی باید اعتبارات جداگانه بگیرد، یک منطق اشتباه است؛ قرار نیست برای شورای فرهنگ عمومی بودجه جدید تزریق شود، بلکه همان بودجه‌هایی که از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها به دستگاه‌ها تزریق می‌شود، باید در مسیر اولویت‌شناسی شورای فرهنگ عمومی هزینه شود. 

خسروپناه ادامه داد: البته اولویت‌ها در استان‌ها بیش از اعتباراتی است که تخصیص می‌یابد که کسری‌ها را باید از طرق و منابع دیگر جبران کرد؛ بودجه‌ای که برای هر دستگاه فرهنگی اختصاص می‌یابد باید در راستای اولویت‌های استان باشد و مدیریت این ماجرا بسیار مهم است. 

وی در پایان گفت: باید ساز و کاری اندیشیده شود که نتوان خلاف مصوبات شورای فرهنگ عمومی قدم برداشت و این نیاز به ترسیم راه و مدل دارد که هم شورای فرهنگ عمومی، هم وزارتخانه‌ها و نهادهای بالادستی و هم دستگاه‌های استانی در ارتباط با هم بتوانند به صورت متحد پیش بروند.

 

ارسال نظر: