نادر طالب زاده: فیلمساز داریم، ولی اتاق فکر نه

کدخبر: 2373711
خبرنگار:

کارگردان و مستندساز شناخته شده سینما و تلویزیون می‌گوید که بی‌اهمیتی صدا و سیما نسبت به "بشارت منجی" دلیل عدم فعالیتش در فیلمسازی است.

به گزارش نسیم‌آنلاین به نقل از تسنیم؛ نادر طالب‌زاده؛ کارگردان، مستندساز، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون با حضور در برنامه تلویزیونی "بی‌چارچوب" درباره دلیل کم ساخته شدن آثار سینمایی و تلویزیونی با مضمون تاریخی و مذهبی گفت: به نظرم علت اصلی کم ساخته شدن این آثار، نداشتن اتاق فکر به معنای واقعی است. ما بسیار فیلمسازان بزرگی داریم که توانایی ساخت چنین فیلم‌هایی را دارند، اما در آن وارد نمی‌شوند.

وی افزود: دو کار تاریخی خوب یعنی سریال «حضرت موسی(ع)» و «سلمان فارسی» را در حال تولید داریم؛ اما تا این سریال‌ها به ثمر بنشیند و ساخته شود، چندین سال طول می‌کشد.

این کارگردان سینما با اشاره به اینکه در تلویزیون تمرکزی وجود ندارد بیان کرد: من چندین سال است که در صداوسیما رفت و آمد و با مدیران زیادی برخورد دارم؛ در این سال‌ها ندیدم سازمان صداوسیما کسانی را که توانایی ساخت فیلم‌های مذهبی و تاریخی دارند را در یک اتاق جمع کنند و ایده‌هایشان را مرور کنند. این مسائل اصلی که نیاز به فکر و تمرکز دارد برای سازمان اهمیتی ندارد و اتفاق نمی‌افتد.

طالب‌زاده در پاسخ به این سؤال که سرنوشت بازیگر نقش مسیح به کجا ختم شد، عنوان کرد: بازیگر نقش مسیح این سریال به دلیل ماندگاری این نقش در اذهان، از ادامه کار بازیگری خودداری کرد و در حال حاضر در دیگر بخش‌های سینما فعالیت دارد.

وی درباره زُمُخت نشان دادن کاراکتر حضرت مسیح در سریال "بشارت منجی" توضیح داد: قبول دارم که ظاهر مسیح این سریال کمی زمخت است. باید به این نکته اشاره کنم که سریال "بشارت منجی" در ابتدا قرار بود 6 قسمت باشد که پس از بازبینی به 20 قسمت تبدیل شد؛ اما در حال حاضر به اندازه همان 6 قسمت تدوین مجدد شده است تا به دو زبان فارسی و انگلیسی دوبله و عرضه شود.

این تهیه‌کننده در پاسخ به این سؤال که آیا نگاهی که به حضرت مسیح دارد در غرب مورد استقبال واقع می‌شود؟ گفت: "بشارت منجی" تنها کاری است که صداوسیما تولید کرده و 30 یا 40 مقاله درباره آن در آمریکا نوشته شده است؛ اما هیچ‌وقت صداوسیما به این موضوع نپرداخت که یکی از آثار صداوسیما مورد توجه جوامع غربی قرار گرفته است!

وی اضافه کرد: حرف من این است که باید این دیوار را بشکنیم تا بتوانیم حرفی که حقیقت دین است را در غرب نمایش دهیم. البته این نکته هم قابل تأمل است که کارهای تاریخی و مذهبی خوبی چون سریال «یوسف پیامبر»، سریال «مریم مقدس» و «حضرت سلیمان» در منطقه سروصدای خوبی کرده و بسیار هم دیده شده است.

این کارگردان پیشکسوت درباره دلیل عدم فعالیتش در عرصه فیلمسازی آثار تاریخی پس از ساخت سریال «بشارت منجی» گفت: خانمی از یکی از فسیتوال‌ها از من خواست که فیلم «بشارت منجی» را به مقامات کلیسا نشان دهد و پس از آن به آن فستیوال دعوت شدیم و فیلم در دانشگاه واتیکان با حضور ما نمایش داده شد، اما متأسفانه هیچ انعکاسی در رسانه‌های ایرانی نداشت که جمهوری اسلامی فیلمی درباره حقیقت حضرت مسیح ساخته که داخل واتیکان آن را نمایش می‌دهند!

او اضافه کرد: پس از این ماجرا دیدم که صداوسیما متوجه ارزش کارم نیست و تصمیم گرفتم دیگر کاری نسازم و به برنامه‌سازی بپردازم.

طالب‌زاده در پاسخ به این سؤال که با نمایش چندین باره سریال‌هایی مانند «مختارنامه» در تلویزیون موافق است یا خیر؟ افزود: بله؛ من موافق نمایش آثاری مانند سریال ‌امام‌علی‌ام، چون هر چند بار که آن را می‌بینم، خسته نمی‌شوم و کار خوب ارزش چندین بار نمایش را دارد.

او با اشاره به فیلم سینمایی "رستاخیز" بیان کرد: «احمدرضا درویش» کار فاخری ساخته است که سالیان زیادی است پشت درهای اکران مانده و اگر تهیه‌کننده این اثر ایرانی بود تا الآن نابود شده بود.

این کارگردان سینما با بیان اینکه اگر مسئولیتی در سینما داشت، فیلم "رستاخیز" را اکران می‌کرد، گفت: ما در رسانه پویایی نداریم و به دلیل ترس و تعارفات، اعتراضی به عدم اکران این فیلم سینمایی نمی‌کنیم. رسانه باید آزادتر و شجاع‌تر باشد که به نظرم تحولی است که تاکنون پیش نیامده است.

این مستندساز با بیان اینکه سال‌ها قبل پیشنهاد ساخت برنامه‌ای تحت عنوان «رسالت رسانه» را ارائه کرده است، گفت: با گذشت زمان این برنامه به «افق رسانه» تبدیل شد و محفلی را برای کارگردانان، تهیه‌کنندگان ایجاد کرد که دور هم جمع شوند و ایده‌های خود را بیان کنند که متأسفانه این فضا از چارچوب هنری و دلی خود جدا و به فضایی تجملاتی تبدیل شد.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: