کدام رطوبت در مردان حکم غسل بر آن جاری نیست

کدخبر: 2211999

آیا هرگونه رطوبتی که از مردان خارج شود حکم منی و جنابت دارد و روزه را باطل می‌کند و فرد باید غسل کند و کفاره بدهد؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ماه مبارک رمضان به عنوان برترین فرصت برای عبادت خالصانه خداوند برای مسلمانان برای برداشت از بهترین نعمات الهی محسوب می شود. خداوند متعال نیز به دلیل اهمیت این ماه شریف عباداتی از جمله روزه را واجب فرمود تا مسلمانان بتوانند در پرتو تقید اجباری به احکام الهی و ریاضت اجباری در این ماه شریف، برداشت بیشتری از محصولات این ماه مبارک داشته باشند؛ از این جهت ضروری است از جزئیات احکام مربوط به روزه داری ماه مبارک رمضان آگاهی یابیم، تا توفیقات بیشتری نصیبمان شود.

از جمله سؤالات متداول این است که آیا هرنوع رطوبتی در مردان حکم منی و جنابت خواهد داشت و روزه را باطل می کند و فرد باید غسل کند و کفاره بدهد؟ در ادامه به برخی نکات و احکام مرتبط با این موضوع اشاره می شود.

ابتدا باید این را دانست که به طور کلی بر اساس نظر مراجع عظام تقلید ارتباط با جنس مخالف به قصد ازدواج خالی از اشکال است و اگر این ارتباط به مرحله ای برسد که ترس از فساد و گناه در آن وجود داشته باشد، جایز نیست. در این باره فرموده اند: « صحبت کردن اگر به قصد ریبه نباشد و فساد نداشته باشد مانع ندارد، و محدود به حدّى نیست. » و یا فرموده اند از تماس های تلفنی که موجب تهییج و تحریک شهوت شود، باید اجتناب کرد. (استفتاءات (امام خمینى)؛ ج 3، ص: 82 و صفحات بعدی).

اما با وجود رعایت تمام این موارد هنگام ارتباط کلامی مستقیم یا غیر مستقیم(تلفنی) ممکن است فرد دچار رطوبتی شود که فرد را سر در گم کند که آیا روزه اش باطل است یا خیر؟ آیا باید غسل جنابت کند یا خیر؟ در این باره نیاز است به اقسام مایعاتی که از فرد خارج می شود اشاره ای شود:

گفته اند مایعی که از انسان خارج می شود، می تواند در حالت های زیر باشد:

« مَذی »: عبارت است از آبی که معمولاً هنگام بازى کردن با همسر و یا دیدن صحنه های تحریک کننده و یا تخیل صحنه های شهوت انگیز بدون جهش و بدون پرش بیرون می آید. مقدارش خیلی کمتر از منی است «مذی» پاک است و غسل ندارد و وضو را هم باطل نمی کند. « وَذی » یعنی آبی که گاهی بعد از خارج شدن منی از انسان خارج می شود و وذی نیز اگر با منی یا ادرار آلوده نشده باشد پاک است. اما « منی » عبارت از مایعی است که در هنگام تحریک شدید جنسی خارج می شود و نشانه هایی دارد: نشانه های خروج منی در مردانی که مریض نیستند، دو تا است: 1- باجستن و پرش خارج می شود. 2- همراه با لذت و شهوت (یعنى لذّت و خوش آمدن) خارج می شود. معنای جستن آن است که منی از داخل مجری با پرش خارج می شود و به بیرون از مجری می پرد و خارج شدن منی از مجری همراه با پرش و همراه با احساس لذت جنسی است. اگر رطوبتی از انسان خارج شود و شک کند که منی است یانه و هیچ یک از این دو نشانه یا بعضى از این دو نشانه را نداشته باشد، حکم منى را ندارد، غسل هم ندارد و لباس و بدن را هم نجس نمی کند و وضو را هم باطل نمی کند.

همچنین همه مراجع عظام (به جز تبریزی، بهجت و نوری) می فرمایند: خروج ترشحات زن، اگر همراه با شهوت (اوج لذت جنسی) باشد، حکم به جنابت آنان میشود و لازم نیست با جستن بیرون آید و بدن سست شود و اگر بدون شهوت باشد، حکم به منی نمی شود، مگر آن که از راه دیگری یقین کند منی است.

بنابراین اگر رطوبت حتی یکی از این نشانه هایی را که گفته شد نداشته باشد، نجس و منی نیست و موجب غسل نمی شود. اگر کسی شک داشته باشد که رطوبت با لذت خارج شده است یا با شهوت و یا شکّ دارد که جنب شده است یانه یا اصلاً رطوبتی نباشد، بازهم تکلیفی ندارید و منی محسوب نمیشود و غسل ندارد و اگر منی محسوب نشود وضو و روزه را باطل نمیکند .

بنابراین گفته می شود اگر رطوبتی از انسان در ارتباط کلامی با نامحرمی - خواه این که قصد ازدواج در میان باشد یا نباشد- خارج شود، پاک است و مبطل روزه نیست مگر آنکه حکم «منی» را به خود گیرد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

ارسال نظر: