نامه‌ی جمعی از متخصصان علم اطلاعات و کتابداری به وزیر ارشاد

کدخبر: 2373697

جمعی از متخصصان علم اطلاعات و کتابداری نسبت به حاکم شدن فضای امنیتی‌ای در نهاد کتابخانه‌های عمومی اعتراض کردند.

نسیم‌آنلاین: جمعی از متخصصان علم اطلاعات و کتابداری کشور با انتشار نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابزار نگرانی از شکایت نهاد کتابخانه‌های عمومی از برخی کتابداران از اسماعیلی خواستند که به عنوان رئیس هیئت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی به این موضوع ورود پیدا کند. متن این نامه به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر اسماعیلی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

با سلام و تحیت

کتابخانه‌های عمومی از عناصر مؤثر در رشد فرهنگ و ارتقای آموزش عمومی به شمار می‌آیند. این کتابخانه‌ها با فراهم‌کردن منابع خواندنی برای عموم مردم نقشی بی‌بدیل در پرکردن اوقات فراغت، خودآموزی، پشتیبانی از سوادآموزی، آشنایی با میراث ادبی کلاسیک، لذت از ادبیات، و خودشکوفایی ملت‌ها ایفا می‌کنند. نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که وظیفۀ ادارۀ کتابخانه‌های عمومی را برعهده دارد، به گفتۀ رهبر معظم انقلاب «نهادی صددرصد فرهنگی» است و به همین دلیل عالی‌ترین مقام مسئول در این حوزه، شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در جایگاه ریاست هیأت امنای این نهاد ایفای نقش می‌کند و در قبال عملکرد آن مسئول است.

کتابخانه‌های عمومی بر چند رکن استوارند که از مهم‌ترین‌شان نیروی انسانی آنها، یعنی کتابداران است. با وجود این، کتابداران شاغل در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال‌های گذشته با مشکلات شغلی و حرفه‌ای دست به گریبان بوده‌اند. در این میان دو مشکل بیش از همه خودنمایی کرده است: مشکلات معیشتی و نداشتن امنیت شغلی مناسب. با توجه به نرخ فزایندۀ تورم در کشور، کتابداران به‌صورت مزمن از مشکلات معیشتی رنج می‌برند و حقوق و دستمزد ناچیز آنها کفاف تأمین مخارج زندگی را به‌ویژه در شهرهای بزرگ نمی‌دهد. از سوی دیگر، چنانچه به مطالبات معیشتی بپردازند به راحتی توسط مدیریت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مورد پیگرد، محاکمه، و اخراج قرار می‌گیرند.

مع‌الاسف در سال‌های اخیر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از طریق واحد حقوقی خود اقدام به شکایت از برخی از کتابداران در قوۀ قضائیه کرده است. گناه این کتابداران این بوده که به صورت مسالمت‌آمیز در فضای مجازی خواهان افزایش حقوق و دستمزدشان بوده‌اند. بعضی دیگر از کتابداران هم به واسطۀ این امر از کار در کتابخانه‌های عمومی اخراج شده‌اند. واضح است که حاکم شدن چنین فضای امنیتی‌ای در یک «نهاد صددرصد فرهنگی» قابل قبول نیست.

با توجه به این‌که اکنون حضرتعالی رئیس هیأت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هستید و پروندۀ قضائی علیه تعدادی از کتابداران همچنان گشوده است و آنها هم‌اکنون در حال محاکمه در دادگاه هستند، خواهشمند است به مسئولان زیرمجموعۀ خود در نهاد کتابخانه‌های عمومی دستور فرمایید که پیگرد قضائی این کتابداران را متوقف سازند. تأکید بر این نکته ضروری است که گرچه مبادرت به شکایت قضائی از این کتابداران در دورۀ مسئولیت شما نبوده است، اما اگر اکنون که حضرتعالی سکان ریاست هیأت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی را در دست دارید اقدامی برای توقف پیگرد قضائی آنها صورت نگیرد، به معنای مشارکت در این پیگردهای قضائی خواهد بود.

توفیق شما را در انجام وظایف و مسئولیت‌ها از خداوند منان خواستاریم.

جمعی از متخصصان علم اطلاعات و کتابداری کشور

ارسال نظر:

 • کتابدار
  4

  بنده به دلیل انتقاد از مدیر کل منابع نهاد کتابخانه ها از نیروی ستادی تبدیل به کتابدار شدم. دوستانم در اصفهان به دلیل انتقاداتی مشابه اخراج شدند. آقای وزیر خبر دارید؟

 • کتابدار
  4

  امیدواریم وزیر ببینه و حتما پیگیری کنه.

 • ناشناس
  11

  با سلام.
  شکایت مربوط به این افراد شکایت افراد حقیقی از افراد حقیقی بوده است نه نهاد از افراد حقیقی
  ضمنا حکم قضایی صادر شده و این خبر نمی تواند باعث نجات این افراد با فشار رسانه شود. لطفا به جرم این افراد برای درج خبر توجه شود.

 • ناشناس
  12

  عجب برای رفقای سوخته خود زور می زنید. تلاش نکنید. اگر شکایت وارد نباشد خود حکم برائت می دهد نیاز به دخالت ندارد. حمایت از فاسد و فساد کمتر از ارتکاب آن نیست.

  • یک کتابدار
   0

   دوست عزیز ، بدبخت کسی است که آخرت خود را به دنیایش بفروشد و بدبخت تر از او کسی است که آخرتش را به دنیای دیگران بفروشد . والسلام

 • ناشناس
  8

  سلام
  گناه این کتابداران این بوده که به صورت مسالمت‌آمیز در فضای مجازی خواهان افزایش حقوق و دستمزدشان بوده‌اند. بعضی دیگر از کتابداران هم به واسطۀ این امر از کار در کتابخانه‌های عمومی اخراج شده‌اند.
  عجب حداقل می رفتید پرونده این افراد را می خواندید بعد خبر را کار می کردید

 • ناشناس
  8

  وزیر رو تهدید کردن که مشارکت در مطالبه قانونی از سیستم قضایی داری؟ یه مشت احمق اینو نوشتن و احمقتری منتشر کرده...

 • کتابدار
  5

  امیدواریم جناب اقای اسماعیلی فکری به حال این کتابداران بیگاه بکنند واقعا انصاف نیست تو این شرایط بد مالی و اقتصادی کتابداری که فقط و فقط خواهان حقش بوده رو اخراج کنند و الان بیکار شده و خانه نشین شده اند

 • کتابدار
  11

  کاملا دروغه مگه میشه بدون ادله شکایت کرد همه اینا رو ما میشناسیم همه کثافت کاری کرده بودند

 • ناشناس
  13

  پاره کردید خودتون رو تا وزیر دخالت کنه کمک بشه بهشون
  خبر خوش رو بدم
  محکومیت قطعیشون صادر شد
  پاره پوره نکنید خودتون رو

  حامیان فساد، خسته نباشید