بی اثر بودن تحریم فضایی ایران بر جهانیان ثابت خواهد شد

کدخبر: 2335714

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: بی اثر بودن تحریم های دولت آمریکا علیه ایران در حوزه فناوری فضایی به زودی بر جهانیان ثابت خواهد شد.

حسین صمیمی امروز شنبه در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا که در وزارت ارتباطات برگزار شد، گفت: هفته جهانی فضا را در حالی آغاز می‌کنیم که سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی ایران و پژوهشگاه هوافضا از سوی دولت آمریکا تحریم شده‌اند؛ بدون شک، تحریم فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز ایران توسط آمریکا نشانه عجز و ناتوانی این کشور در برابر عزم و اراده جوانان متخصص ایرانی است و به فضل الهی و با تکیه بر همت این جوانان، در روند فعالیت‌های فضایی کشور خللی ایجاد نخواهد شد.

وی ادامه داد: از منظر دیگری، این تحریم‌ها در کشور همیشه باعث همبستگی و اتحاد بیشتر داخلی برای رسیدن به اهداف مورد نظر شده به نحوی که در این خصوص نیز، روسای این سه سازمان برای بررسی روش‌های مقابله با تحریم، پشت یک میز نشسته و همفکری کرده و فهرست اقدامات مشترکی که باید انجام دهند را شناسایی کرده اند. در همین حال تعاملاتی را با وزارت امورخارجه داشته و با هماهنگی یکدیگر، مکاتبه مشترکی با واحدهای ذیربط سازمان ملل مثل «کوپوس» انجام دادیم و اقداماتی از این قبیل در دست اجرا است.

صمیمی انسجام کاری و تعامل سیستماتیک را نیاز اصلی بخش فضایی کشور عنوان کرد و گفت: در شرایط کنونی که همه سازمان‌ها کم و بیش با کمبود اعتبارات مواجه هستند و از سوی دیگر، نیاز به بهبود و ارتقای قابلیت اطمینان برای انجام ماموریت‌های فضایی به وضوح احساس می‌شود، تعامل موثر بازیگران حوزه فضایی کشور با یکدیگر، استفاده از سرمایه گذاری‌های صورت گرفته و زیرساخت‌های ایجاد شده توسط نهادهای مختلف و نیز ایجاد بستری برای هم‌افزایی دانشی بین نیروهای متخصص موجود، از ضروریات است.

وی خطاب به تلاشگران حوزه علم و فناوری فضایی کشور ادامه داد: شاید وقت آن رسیده که با همکاری هم، با تدوین الگوی مشارکتی علمی و با بهره‌گیری حداکثری از منابع موجود، قدم‌های بهتری در نقشه راه توسعه ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی برداریم. بدون شک نتیجه این مشارکت، کاهش هزینه‌ها و کاهش زمان اجرای پروژه‌ها از یک سو و از سوی دیگر، ارتقای عملکرد و بهبود نتایج پروژه‌ها ناشی از تجمیع تجارب و دانش انباشته شده در هر یک از دستگاه‌ها خواهد بود.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه انتخاب یک شعار بومی و داخلی با توجه به ضروریات کشور به صورت سالیانه که تعیین کننده فعالیتهای پیشروی این بخش باشد، در درجه اهمیت قرار دارد، افزود: به عنوان یک پیشنهاد اولیه برای این شعار محلی، «اتحاد ایرانی برای ساخت ماهواره ایرانی» مدنظر اینجانب است.

صمیمی در مورد دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران نیز گفت: کسب دانش فنی طراحی و ساخت انواع سامانه‌های فضایی و ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی در این پژوهشگاه صورت گرفته که در این خصوص ماهواره مخابراتی- تحقیقاتی «ناهید یک» تحویل کارفرما (سازمان فضایی ایران) شده است. ماهواره سنجشی «پارس ۱»، نیز انشاالله تا پایان سال جمع بندی خواهد شد.

وی اضافه کرد: به‌عنوان یک تحول در مشارکت با سایر دستگاه‌ها جهت استفاده حداکثری از سرمایه گذاری‌های انجام شده، ما از ایستگاه‌های اخذ تصاویر سازمان جغرافیایی برای «پارس ۱» استفاده خواهیم کرد که همین اقدام منجر به صرفه جویی چند میلیاردی شده است. مدل مهندسی ماهواره مخابراتی «ناهید ۲ » نیز انشاالله تا یک ماه آینده به اتمام خواهد رسید.

صمیمی ادامه داد: در همین حوزه، آزمون‌های کیفی بلوک انتقال مداری نیز رو به اتمام است و در نظر داریم تا پایان سال دو آزمون زیر مداری نیز تعریف و اجرا کنیم که مأموریت این سامانه را نیز مورد ارزیابی قرار دهیم. به موازات این اقدامات زیرساخت‌های آزمایشگاهی را هم توسعه داده‌ایم، به تازگی با اضافه شدن یک قابلیت به مجموعه آزمایشگاهAIT ، امکان تست‌های ارتعاشی سامانه‌های فضایی تا ۵۰۰ کیلوگرم در سطح کیفی و ۱۰۰۰ کیلوگرم در سطح پذیرش مقدور شده است.

وی با بیان اینکه آزمایشگاه الکترواپتیک در شیراز با هدف امکان تست و تجمیع المان‌های فضایی اپتیکی در محیطی استاندارد راه اندازی شده است، در مورد توسعه خدمات فضاپایه است گفت: با همکاری با وزارت کشور درخصوص برآورد خسارت سیل فروردین ۹۸ ، گزارشات تولید شده نشان می‌دهد استفاده از فناوری‌های سنجش از دور و ایجاد سامانه سجاد از سوی وزارت کشور به صرفه جویی بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در واقعه سیل منجر شده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به اینکه سرریز دانش فضایی به سایر حوزه‌های صنعتی نکته مهمی است، خاطرنشان کرد: برای هدایت این امر در پژوهشگاه با حضور پیشکسوتان، کمیته تجاری‌سازی و درآمدزایی را تشکیل داده‌ایم که تعاملات خوبی با حوزه‌های صنعتی مختلفی چون پتروشیمی، صنایع خودرویی انجام داده‌اند و انشاالله خبرهای خوبی درخصوص انعقاد قراردادهای کاری در این حوزه‌ها به گوش خواهد رسید.

«خبرگزاری مهر»

ارسال نظر: