معاون وزیر ورزش: فدراسیون باید پول شستا را بدهد

کدخبر: 2368386

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: فدراسیون فوتبال، یک نهاد عمومی غیر دولتی است و ریاست فدراسیون، یک شغل است و بازنشسته‌ها حق حضور ندارند.

انتخابات فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام صبح امروز (شنبه) به ریاست مهدی علی‌نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان برگزار شد و با انتخاب عبدالمهدی نصیرزاده به عنوان رئیس جدید به پایان رسید.

مهدی علی‌نژاد در حاشیه این مجمع انتخاباتی اظهار داشت: ما ثبت‌نام فدراسیون‌های متعددی که نیاز به برگزاری انتخابات را داشتند از مدت‌ها قبل انجام دادیم. دو موضوع برگزاری مجامع را به تاخیر انداخت، یکی بحث تایید صلاحیت نامزدها و موضوع دوم موج سوم کرونا بود که در اکثر شهرها شرایط قرمز بود و ستاد کرونا اجازه تجمعات و مراسمات را نمی‌داد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به اینکه مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند ما توانستیم در اولین فرصت امکان برگزاری مجمع 4 فدراسیون را داشته باشیم. این موضوع نشان دهنده عزم وزارت ورزش برای برگزاری انتخابات است. من از قبل هم گفته بودم که به خاطر شرایط کرونا نتوانسته‌ایم انتخابات فدراسیون‌ها را برگزار کنیم وگرنه وزارت ورزش به دنبال این است که انتخابات فدراسیون‌ها هرچه زودتر برگزار شود.

علی‌نژاد افزود: در خصوص 2-3 انتخابات فدراسیون‌ها هم باید بگویم در فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری و فدراسیون نجات‌غریق و غواصی هنوز تایید صلاحیت نامزدها نیامده است. درباره فدراسیون شطرنج هم موضوعاتی مطرح شده که در حال بررسی هستیم و انشالله با حل شدن آن موضوعات انتخابات این فدراسیون هم برگزار خواهد شد. ما در حال حاضر انتخابات دیگری غیر از این فدراسیون‌ها نداریم و تلاش می‌کنیم به شرطی اینکه شرایط کرونایی جامعه نرمال باشد تا قبل از پایان سال انتخابات این 3 فدراسیون را برگزار کنیم.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در خصوص انتخاب نصیرزاده به عنوان ریاست فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام گفت: خداراشکر او فردی دانشگاهی است و فردی است که در این رشته سابقه فعالیت داشته است و در فدراسیون‌های دیگر هم مانند کشتی سابقه فعالیت داشته است و ریاست فدراسیون را برعهده گرفت و امیدواریم نصیرزاده بتواند با یک نگاه علمی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام را راهبری کند.

وی در خصوص این موضوع که گفته شده است روی برگه‌های رای علامتی وجود دارد که مشخص شود افراد به چه کسی رای داده‌اند، خاطرنشان کرد: همیشه از این حرف و حدیث‌ها در انتخابات هست و هیچ وقت هم مستندی وجود ندارد. رای مجمع آزادانه و مخفی است و امروز هم اعضا در حضور خبرنگاران رای دادند و رای کسی هم مشخص نبود و رای اکثریت هم به آقای نصیرزاده بود. بدیهی است که چنین حرف‌هایی سندیتی ندارد و به نظر من نباید خیلی به این حرف‌ها توجهی کرد.

علی‌نژاد درخصوص آخرین وضعیت فدراسیون دوچرخه‌سواری گفت: به زودی سرپرست فدراسیون دوچرخه سواری انتخاب می‌شود. دوره آقای قمری به پایان رسیده و در حال بررسی گزینه‌ها برای یک سرپرست مناسب برای این فدراسیون هستیم.

وی در مورد اینکه که گفته می‌شود وزارت ورزش به دنبال این بود تا با تعویق انتخابات فدراسیون پزشکی ورزشی فرصت را برای حضور کاندیدای خود آماده کند، تصریح کرد: تایید صلاحیت تعدادی از کاندیداهایی که در کورس رقابت هستند، خیلی دیر به دست ما رسید و زمانی رسید که ما در اوج کرونا بودیم. وزارت ورزش همیشه علاقمند بوده که انتخابات‌ همه فدراسیون‌ها خیلی سریع انجام شود. فدراسیون پزشکی ورزشی، فدراسیون مهمی است چون به فدراسیون‌های دیگر خدمات می‌دهد. تاکید ما این است که در انتخابات این فدراسیون، رقابت سالمی صورت بگیرد. افراد فرهیخته حاضر در مجمع این فدراسیون، انتخاب خود را خواهند داشت. تاکید داریم منابع فدراسیون پزشکی ورزشی که از محل حق بیمه ورزشکاران پرداخت می‌شود حتما برای بهداشت و درمان ورزشکاران هزینه شود و صرف مسائل دیگر نشود. فدراسیون پزشکی ورزشی از ارکان مهم ورزش کشور است.

علی‌نژاد در مورد عدم رعایت حق استان‌ها در مجامع انتخاباتی گفت: انتخابات بر اساس اساس‌نامه شکل می‌گیرد. مجمع پزشکی ورزشی 45 عضو دارد که 31 نفر، روسای هیئت‌ها هستند. آنها نقشی اساسی دارند و مطرح کردن چنین موضوعی اصلا معنی ندارد. روسای هیئت‌ها در انتخابات نقشی تعیین کننده دارند. استقلال آنها بدیهی است. روسای هیئت‌های استانی فدراسیون پزشکی ورزشی، پزشکان فرهیخته ما هستند که در شهر خود، مدیر کلان هستند. به همین خاطر تحت تاثیر توصیه‌های افردا قرار نمی‌گیرند.

وی در مورد شرط سنی برای نامزدهای انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: شرط سنی از تاکیدات فیفا بود که نه سقف و نه کف در این مورد وجود نداشته باشد. فدراسیون فوتبال طبق اساس‌نامه ، موسسه‌ای‌ است با شخصیت حقوقی مستقل که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند. قوانین در مورد فدراسیون‌ها روشن است و فدراسیون فوتبال، یک نهاد عمومی غیر دولتی است. ریاست فدراسیون، یک شغل است و بازنشسته‌ها حق حضور ندارند اما برای عضویت در هیئت رئیسه که یک کار موقت است، این ظرفیت دیده شده است و اشکالی ندارد.

علی‌نژاد در خصوص واگذاری پرسپولیس و استقلال گفت: ما خوشبختانه روز چهارشنبه گذشته مجمع باشگاه پرسپولیس را برگزار کردیم که صورت‌های مالی باشگاه به تصویب مجمع رسید و اقدامات مربوطه حسابرسی شد. انشالله در چند روز آینده با همکاری باشگاه و شرکت مشاوری که برای پذیرش باشگاه در بازار سرمایه است اسنداد مربوطه به بورس و فرابورس ارائه خواهد شد و از آنجا مسئولان فرابورس و بورس تصمیم‌گیری خواهند کرد. امروز هم مجمع باشگاه استقلال هم برگزار خواهد شد و اسناد و صورت‌های مالی باشگاه استقلال هم به تصویب خواهد رسید و بعد از آن اقدامات بعدی برای پذیرش این باشگاه در فرابورس انجام خواهد شد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: خوشبختانه در باشگاه پرسپولیس اقدام مربوط به افزایش سرمایه انجام شده و دو مجموعه‌ای که برای آنها بوده در حدود 700 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است و درباره استقلال هم بعد از حسابرسی که انجام شود افزایش سرمایه باشگاه استقلال هم انجام می‌شود و به هیئت واگذاری اعلام می‌شود تا اقدامات بعدی انجام شود. برگزاری دو مجمع استقلال و پرسپولیس دو قدم بزرگ برای واگذاری این دو باشگاه بود، تقریبا یکی دو هفته دیگر بیشتر برای کاری مربوط به باشگاه و وزارت ورزش باشد وجود ندارد و بقیه کارها در اختیار حوزه خصوصی‌سازی و فرابورس خواهد بود.

وی در خصوص توقیف ساختمان فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس توسط شرکت شستا و این موضوع که وزارت ورزش تا پایان سال از این شرکت فرصت خواسته است، گفت: اساس داستان مشخص است، شرکت شستا بابت طلب 2 میلیون یورویی‌اش از فدراسیون فوتبال به مرجع قضایی شکایت کرده است. از طرف فدراسیون هم تا الان 16 میلیارد تومان پرداخت شده است و اگر مبنای ریالی بگذاریم یک عدد است و اگر مبنای یورویی باشد یک عدد دیگر است. این پول به صورت خرد‌خرد در حال پرداخت بوده ولی شستا به خاطر اقدامات قانونی که داشته به دستگاه قضا مراجعه کرده است. مذاکراتی شده است تا اقدامات بعدی فعلا متوقف شود تا انشالله یک توافق جدیدی شکل بگیرد و نهایتا تا چند ماه آینده طلب باقی‌مانده شستا پرداخت شود، قطعا فدراسیون فوتبال موظف است که بدهی‌اش را پرداخت کند.

علی‌نژاد در خصوص توقیف ساختمان باشگاه پرسپولیس، عنوان کرد: ساختمان دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به نام فدراسیون فوتبال است، درست است که در اختیار این دو باشگاه است ولی سند مالکیت به نام فدراسیون بوده است و شستا هم به دنبال اسنادی بوده که متعلق به فدراسیون فوتبال باشد و باشگاه پرسپولیس هم یکی از آنها بوده است. به هر حال الان نگرانی وجود ندارد و این موضوع هم با گفت‌وگو حل خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که افرادی که قرارداد ویلموتس را امضا کرده‌اند، در انتخابات شرکت می‌کنند؟ گفت: فرایند انتخابات فرایند روشنی است و نهادهایی که این فرایند را دارند در اساسنامه دیده شده است، نهادهای نظارتی مشخص هستند و این موضوع که این افراد می‌توانند در انتخابات شرکت کنند یا نه، در اختیار بنده نیست. دولت و وزارت ورزش هیچ دخالتی در خصوص شرکت یا عدم شرکت کاندیداها نخواهد داشت.

علی‌نژاد در پایان در خصوص این موضوع که احتمال دارد مجوز حرفه‌ای استقلال و پرسپولیس به دلیل اینکه زیرمجموعه وزارت ورزش و جوانان است، باطل شود، تصریح کرد: ظاهرا این چیزی است که در رسانه‌ها هم مطرح شده، مجوزهای این دو باشگاه صادر شده و نگرانی وجود نخواهد داشت.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: