شرکت پشتیبانی امور دام چه نقشی در گرانی مرغ دارد؟

کدخبر: 982431

به گزارش «نسیم» شرکت پشتیبانی امور دام در یک سال گذشته نقش مهمی در ایجاد حاشیه برای بازار مرغ داشته؟/ چرا حجتی از عملکرد شرکت پشتیبانی امور دام ناراضی است؟

گروه اقتصادی خبرگزاری «نسیم»- مهدی کاشی پزها- خرید مرغ این روزها برای مردم دشوار شده و افزایش قیمت بسیار زیاد آن در هفته های اخیر وضعیت بازار این محصول را در شرایط بحرانی قرار داده است.

به گزراش نسیم، قیمت مرغ طی یک سال و نیم اخیر فراز و نشیب های زیادی را داشته است. اواخر سال گذشته با وجود میزان مناسب تولید مرغ در کشور که حتی از میزان مصرف آن نیز بیشتر بود؛ شرکت پشتیبانی امور دام دست به واردات فزاینده مرغ زد به شکلی که بازار به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و قیمت مرغ تا میزان 4500 تومان کاهش پیدا کرد. این اقدام شرکت پشتیبانی امور دام، مرغداران داخلی را در شرایط سختی قرار داد تا صدای نارضاتی آن ها به گوش وزیر جهاد کشاورزی هم برسد و دستور ممنوعیت واردات مرغ از سوی حجتی صادر شود.

حجتی مهر ماه امسال در اتاق بازرگانی ایران رسما از برخورد با مسئولی که اجازه واردات مرغ را داده است خبر داد و اعلام کرد یکی از این مسئولان برکنار شده است. شرکت پشتیبانی امور دام هم که در این زمینه با واکنش وزیر جهاد کشاورزی رو به رو شده بود برای جبران اشتباهات خود مقداری از مرغ های تولید داخل را خریداری کرد و رفته رفته به بازار تزریق کرد تا قیمت مرغ تا حد 5500 و 6000 تومان هم برسد.

با این وجود مرغداران و وزارت جهاد باز هم از وضع موجود راضی نبودند و اعلام کردند که قیمت واقعی مرغ باید چیزی در حدود 7000 تومان باشد. در نهایت تعدادی از مرغداران واحدهای تولیدی را خود را به دلیل نبود صرفه اقتصادب تعطیل کردند. آن ها معتقد بودند که با وجود قیمت جوجه یک روزه به میزان 500 تومان نمی توان سود خاصی از تولید مرغ برد و تنها ضرر این مسئله به تولید کننده و مرغدار می رسد.

تشنج در بازار مرغ در طول ماه های گذشته ادامه یافت که ناگهان در هفته های گذشته قیمت مرغ تا میزان 8000 تومان افزایش پیدا کرد و برخی از فعالان این حوزه احتمال افزایش قیمت بیش از این را هم می دهند. دیروز وزیر جهاد کشاورزی در واکنش به این افزایش قیمت اعلام کرد که قیمت بالاتر از 7000 تومان اجحاف در حق مشتری است و مشکل اصلی در افزایش قیمت مرغ شبکه توزیع است. یکی از شبکه های عمده توزیع مرغ در کشور شرکت پشتیبانی امور دام است و این اظهار نظر وزیر بار دیگر این مجموعه را نشانه رفته است. محمد یوسفی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی نیز در توجیه این افزایش اعلام کرده که بهمن و اسفند به علت افزایش نقدینگی مردم پس از دریافت عیدی پایان سال تقاضا افزایش می‌یابد و همین موضوع باعث افزایش قیمت می‌شود .

به نظر می رسد انتقال شرکت پشتیبانی امور دام به یکی از زیر مجموعه های وزارت جهاد کشاورزی طبق قانون تمرکز وظایف بازرگانی کشاورزی چندان به سود تنظیم بازار کالاهای اساسی در کشور نبوده است، زیرا بعد از این نقل و انتقال وزارت جهاد کشاورزی که عریض طویل تر از سابق شده است، توان نظارت کافی بر مدیریت این وزارتخانه را ندارد. سو مدیریت و مشکلاتی که این شرکت طی مدت اخیر به وجود آورده است این نگرانی را به وجود آورده که مردم شب عید آرامی را برای خرید گوشت مرغ انتظار نداشته باشند و هر لحظه احتمال افزایش قیمت دوباره مرغ و یا افزایش قیمت گوشت وجود دارد. باید ید در نهایت این شرکت که موجبات نارضایتی وزیر جهاد کشاورزی را هم فراهم کرده است با تغییرات رو به رو خواهد شد یا خیر؟

ارسال نظر: