نحوه برگزاری جشن عاطفه ها در شرایط کرونایی چگونه است؟

کدخبر: 2359525

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از رشد ۸۲ درصدی نذورات قربانی امسال با وجود شرایط تورم و شیوع کرونا خبر داد.

سیدمرتضی بختیاری در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه اولین مرکز نیکوکاری رسانه سال گذشته در خراسان جنوبی تشکیل شد گفت: از اصحاب رسانه می خواهم تا اگر نیازمندی مشاهده کردند به کمیته امداد منعکس کنند. بعد از تشکیل اولین مرکز چند مرکز دیگر هم تاسیس شد. نگاه ما به عنوان یاران محرومان به اصحاب رسانه است و نقش آنها بسیار وسیع و گسترده است.

وی با بیان اینکه امسال در عید قربان اتفاقات خوبی افتاد و مردم‌ ما غوغا آفریدند، افزود: امسال رشد ۸۲ درصدی کمک‌های مردمی با وجود تورم و کرونا و ... را شاهد بودیم. امسال نذر قربانی شامل ۲۰۵ میلیارد تومان کمک مردمی به شکل ۱۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نقدی و ۱۹۲ میلیارد تومان غیر نقدی بوده است.

به گفته بختیاری این موارد علاوه بر کمک آستان‌های مقدس، سپاه، بنیاد مستضعفان، گروه های جهادی و ... است.

توزیع ۷۰۰ هزار بسته غذایی در مرحله اول پویش ایران همدل

وی در ادامه با اشاره به پویش اول ایران همدل که بعد از نیمه شعبان آغاز شد، اظهار کرد: این مرحله با شعار «مواسات، همدلی و کمک همدلانه» برگزار شد و همه لبیک گفتند و پای کار آمدند. در این مرحله ٧٠٠ هزار بسته غذایی توزیع شد. ستاد اجرایی فرمان امام نیز بیش از یک میلیون بسته غذایی و یک میلیون بسته بهداشتی توزیع کرد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه سپاه پاسداران نیز ۳.۵ میلیون بسته غذایی به ارزش ٣٠٠ هزار تومان توزیع کرد، تصریح کرد: این با هم بودن قدم با برکتی برای نشاندن خنده بر لب نیازمندان بوده است.

بختیاری با بیان اینکه ماه رمضان امسال در طرح اطعام مهدوی کمک مردم ۵۴٠ میلیارد بود که بیش از ١١ میلیون غذای گرم توزیع شد، گفت: همچنین در مناطق دورافتاده هم ٢ میلیون و ٢٠٠ هزار بسته غذایی خشک‌ توزیع شد.

آغاز مرحله دوم پویش ایران همدل از هفته گذشته/ تداوم پویش تا پایان ماه صفر

به گفته وی مرحله دوم این طرح نیز از هفته قبل آغاز شده و نهادهای مختلف از سپاه، بسیج، بهزیستی، آستان قدس، وزارت ارتباطات، بنیاد مستضعفان و... به طرح پیوستند.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه مرحله دوم این طرح از عید غدیر شروع شده و تا پایان ماه صفر ادامه دارد، گفت: طرح مذکور در همه استانها فعال شده و عید غدیر در هیئت ها بیش از۵ میلیون غذای گرم توزیع شده است. شعار مرحله دوم «از همدیگر گره گشایی کنیم» است.

برنامه کمیته امداد برای محرم و صفر

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه برنامه ما برای محرم و صفر «اطعام حسینی» است که ستادهایش فعال شده است گفت: افرادی که قصد دارند تا نذر غیر از مواد غذایی داشته باشند نیز در طرح احسان حسینی شرکت می‌کنند تا به یتیمان و خانواده های نیازمند کمک کنند. همچنین مساجد در استان‌هایی که قرمز یا زرد نیست با رعایت پروتکل ها و در استان های قرمز که حضور مقدور نیست نیز در کنار مردم هستند.

بختیاری با بیان اینکه کد #١۴* نیز آماده دریافت کمک مردمی است، افزود: ٣٧۵ هزار دانش آموز تحت پوشش امداد هستند و در حال حاضر ٢۵٠ هزار دانش آموز به تبلت نیاز دارند. در مرحله اول ۵۰ هزار تبلت در اولویت نخست تهیه شده و بنیاد مستضعفان نیز تهیه ۱۴ هزار تبلت و ستاد اجرایی فرمان امام هم‌ حدود ۱۰ هزار بسته را متقبل شده است. همچنین قرار شده است تا اپراتورها نیز ۲۵ هزار تبلت تهیه کنند.

بختیاری با بیان اینکه جشن عاطفه ها به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی امسال به راحتی برگزار نمی‌شود، توضیح داد: اما دفاتر امداد در اختیار خیران است و ستاد اجرایی فرمان امام هم یک میلیون بسته آموزشی تهیه کرده است. در جاهایی هم‌که پروتکل ها مشکلی ندارد مدارس کانون های اصلی خواهند بود.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه هر سال عده ای خودکفا می شوند، افزود: ۲۱۵ هزار خانوار سال قبل از دایره پوشش خارج شدند. ۳۶۵ هزار خانواده مجدد تحت پوشش قرار گرفتند که عمدتا تبصره ۱۴ هستند.

بختیاری با بیان اینکه یکی از خدمات ما در این ایام هم‌ تهیه جهیزیه بود که مردم و بنیاد آستان قدس و ستاد اجرایی نیز کمک کردند، گفت: ۴ هزار و ۷۱۰ تسهیلات اشتغال داده شد و ۳۴۵ هزار نفر سال گذشته از وام قرض الحسنه استفاده کردند.

به گفته وی در بودجه سال ٩٩ افزایش ٢٠ درصدی برای کاهش فقر در نظر گرفته شده است.

به گفته رئیس کمیته امداد، در مورد جهیزیه هم ٢۵ هزار زوج پشت نوبتی داریم، ۶٢٠٠ جهیزیه را بنیاد قبول کرده است و تعدادی را هم با سپاه تفاهم می شود تا به زودی تا قبل محرم پشت نوبت نداشته باشیم.

«خبرگزاری ایسنا»

ارسال نظر: