کرونا چه کسانی را ثروتمند کرد؟

کدخبر: 2363809

به گفته کردیت سوئیس، بهبود اقتصاد جهان در سال آینده باعث ایجاد ثروت بیشتری در سراسر دنیا می‌شود ولی آمریکای شمالی از این قانون پیروی نخواهد کرد چون اقتصاد آن همچنان به خاطر افزایش ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا ضعیف است.

جدیدترین گزارش شرکت خدمات مالی و بانکداری کردیت سوئیس نشان می‌دهد همه‌گیری ویروس کرونا ثروت فردی در سراسر جهان را کاهش داده ولی ثروت خانواده ها در چین بالا رفته است.

طبق این گزارش، ۲۰۱۹ از نظر ایجاد ثروت سال خوبی بوده است. کل ثروت جهان ۳۶.۳ تریلیون دلار در این سال افزایش یافت و ثروت فردی ۸.۵ درصد نسبت به ۲۰۱۸ بالا رفت که توانسته تا حدی مانع خسارات هنگفت همه‌گیری ویروس کرونا شود. علیرغم مشکلات بازار سهام در فصل بهار، ثروت خانواده ها حالا بالاتر از رقمی است که در ابتدای سال جاری ثبت شده بود.

عملکرد دولت‌ها و بانک های مرکزی به تعدیل خسارات ناشی از بحران کرونا کمک کرده است. ثروت در کل جهان در سه ماهه اول سال جاری میلادی کاهش یافت ولی بعد یک تریلیون دلار تا ماه ژوئن بالا رفت. کل ثروت جهان در پایان ۲۰۱۹ برابر با ۳۹۹.۲ تریلیون دلار بود.

طبق گفته آنتونی شاراکس، یکی از اقتصاددانان های نویسنده این گزارش:«با توجه به آسیب های بحران کرونا بر اقتصاد جهان، قابل توجه است که ثروت خانواده ها تقریبا دست نخورده باقی مانده است».

این گزارش نشان می‌دهد ثروت خانواده‌ها تنها در چین و هند در سه ماهه اول ۲۰۲۰ افزایش داشته و به ترتیب ۴.۴ و ۱.۶ درصد بالا رفته است. آمریکای لاتین بیشترین کاهش ثروت را تجربه کرده و دارایی خانواده‌های آن ۱۳ درصد کاهش یافته‌است.

به گفته کردیت سوئیس، بهبود اقتصاد جهان در سال آینده باعث ایجاد ثروت بیشتری در سراسر دنیا می‌شود ولی آمریکای شمالی از این قانون پیروی نخواهد کرد چون اقتصاد آن همچنان به خاطر افزایش ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا ضعیف است. پیش بینی می شود ثروت فردی در این منطقه پنج درصد کاهش یافته و در ۲۰۲۱ در همین سطح باقی بماند.

این بانک سرمایه گذاری اعلام کرد ثروت جهان در ازای هر نفر انسان بالغ از ۷۷۳۰۹ دلار در آغاز سال میلادی تا ۷۶۹۸۴ پایین آمده است. به نظر می رسد از میان اقتصاد های بزرگ، چین برنده بحران کرونا باشد.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: