فعالیت ملی سامانه «پاکاریم»

کدخبر: 2366275

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلا نشهر تهران با اشاره به راه اندازی سامانه «پاکاریم» به منظور جذب داوطلبان و ساماندهی افراد برای فعالیت‌های جهادی در مبارزه با کرونا، اظهار کرد: این سامانه یکی از دستاوردهای سترگ شرکت های دانش بنیان است.

نشست آغاز همکاری با بنیاد جهادی امام رضا(ع) و بهره گیری از ظرفیت سامانه جذب و ساماندهی نیروهای داوطلب برای مبارزه با کرونا «پاکاریم» با حضور علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، اسماعیل قادری فررئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مهدی مسکنی دبیر قرارگاه جهادی امام رضا (ع) امروز برگزار شد.

زالی با اشاره به راه اندازی سامانه «پاکاریم» به منظور جذب داوطلبان از سراسر کشور و ساماندهی افراد برای فعالیت‌های جهادی و داوطلبانه در مبارزه با کرونا، اظهار کرد: این سامانه یکی از دستاوردهای سترگ شرکت‌های دانش بنیان و ماحصل تلاش مجاهدانه نیروهای مردمی و جوانان این مرزو بوم است.

وی با اشاره به دیدار تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی در بزنگاهی راهبردی، با اعضای ستاد مقابله با کرونا، از دگردیسی نحوه مبارزه با پاندمی کرونا طبق فرامین ایشان خبر داد و یکی از ممتازترین این راهبردها را حمایت بیش از پیش از جوانان، شرکت های دانش بنیان و استفاده از نیروهای جهادی مردمی ذکر کرد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا کرونا در کلانشهر تهران تاکید کرد: سامانه جذب نیروهای داوطلب برای مبارزه با کرونا، محصول برون داد اجتماعی و ماحصل تلاش‌های شرکت دانش بنیان است.

زالی با بیان اینکه بعد از شیوع تلخ ویروس کرونا درجهان شاهد تحولات جدید در میزان مشارکت‌های مردمی و افزایش عملکرد شرکت‌های دانش بنیان هستیم ،گفت: امروز شاهد شکوفایی و بهار شرکت‌های دانش بنیان در کشور هستیم که یکی از مهمترین ره یافت‌های آن ایجاد اعتماد بنفس و خصلت خوداتکایی است.

وی با اشاره به دشواری‌های مسیر پیش رو در مقابله با ویروس کرونا،خاطرنشان کرد: باید بیش از هر زمان دیگری ضمن رفع موانع شاهد درخشش شرکت‌های دانش بنیان باشیم.

رئیس ستاد مقابله با کرونا کرونا در کلانشهر تهران در ادامه موضوع محله محوری و استفاده از پتانسیل ارزنده حمایت‌های مردمی را با هدف ریشه کنی کرونا موضوعی مهم و استراتژیک عنوان کرد و ادامه داد: استفاده و شکل گیری فرآیند بهره مندی از نیروهای مردم مدار یکی از مهمترین محورهای شکل گیری و آغاز همکاری های مشترک نشست امروز است.

به گفته زالی ایجاد زیرساخت‌های تسهیل یافته فعالیت‌های مردمی جهادی و همچنین جهت دهی متمرکز باز توزیع نیروهای مردمی، می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر کاهش و قطع زنجیره کرونا داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید ارتباط منطقی بین تقاضا، نیاز و عرضه وجود داشته باشد، این مهم را راه حل مناسبی برای پیشگیری از هدر رفتن نیروهای مردمی دانست.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از دیگر مزیت‌های سامانه پاکاریم را نیازسنجی هدفمند و اتصال بی واسطه مردمی برای ارائه خدمات جهادی و پرهیز از رویکردهای دیوان سالارانه دانست و افزود: با تشکیل فایل‌های هوشمند، امکان ارتباط، استفاده از پتانسیل های جهادی، مهارت‌های حرفه ای و فنی مردمی احیاء خواهد شد.

زالی با بیان اینکه فعالیت‌های مردمی مزین به صفت نشاط و طراوت است گفت: در بسیاری از تنگناها و آسیب‌های اجتماعی، بهداشتی، درمانی و اقتصادی نیروهای مردمی می‌توانند اقدامات ارزنده‌ای انجام دهند.

وی در ادامه از فعالیت گسترده ملی سامانه پاکاریم خبر داد و افزود: مشارکت فعالانه و استفاده بهینه از فناوری‌های نوین از مزیت‌های این سامانه است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: با توجه به شرایط فعلی و اعمال محدودیت‌های کرونایی، بن مایه توفیق در هر اقدام پیشگیرانه نیاز به مشارکت مردمی دارد، به این معنی که به هر میزان مشارکت مردمی بیشتر جذب شود، کنترل و ریشه کنی بیماری راحت تر خواهد بود.

زالی با بیان اینکه امکان اتصال تلاشگران حوزه سلامت و افرادی که در خط مقدم مبارزه با کرونا از طریق این سامانه محقق خواهد شد، تاکید کرد: تمامی افرادی که در خط مقدم مقابله با کرونا فعالیت می‌کنند می‌توانند از طریق این سامانه پیشنهادات و نیازهای خود را اعلام کنند.

وی در خاتمه اهمیت صیانت از نیروهای جهادی و مردمی و همچنین توسعه آموزش‌های نوین همگانی را برای پایان دادن به جولان کرونا ضروری ذکر کرد.

اسماعیل قادری فر، رئیس مرکز توسعه فناوریهای راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با اشاره به اقدامات فناورانه در حوزه های پیشگیری، تشخیص و درمان در مقابله با پاندمی کرونا، از خودکفایی فناوران داخلی برای تامین نیازهای پیشرفته در حوزه سلامت خبر داد و گفت: گروه‌های جهای داوطلب و مردمی با اراده و عزم ملی در تلاشند تا در این دوره حساس تاریخی بر این مشکل فائق آیند. وی با بیان اینکه فناوران دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی چون همیشه افتخارات فراوانی را برای کشور ثبت کردند ادامه داد: این اقدامات ارزنده در تاریخ کشور ماندگار خواهد شد. قادری فر با بیان اینکه سامانه «پاکاریم» با استفاده از بستر فناوری هوش مصنوعی تمامی ظرفیت‌ها را برای پشتیبانی از علم و فناوری و خدمت به مردم بکار بسته، اظهار امیدواری کرد: با کمک‌های جهادی مردمی و بهره مندی از تخصص فناوران داخلی کاهش موارد ابتلا و مرگ و میرناشی از کرونا را شاهد باشیم.

افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز در این مراسم با اشاره به انتشار۳۸۳ مقاله کاربردی در زمینه کنترل کرونا از تولید کیت، محلول ضدعفونی کننده و داروهای کمک درمانی توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد.

وی به پیشگامی دانشگاه در عرصه مقابله با کرونا اشاره کرد و استفاده از ظرفیت‌های بالای فناوران و نیروهای مردمی را برای پایان دادن به پاندمی کرونا ضروری دانست.

مهدی مسکنی دبیر قرارگاه جهادی امام رضا (ع) نیز در بخش دیگری از این نشست ضمن معرفی امکانات سامانه جذب و ساماندهی نیروهای داوطلب برای مبارزه با کرونا «پاکاریم»، ارتباط منطقی با داوطلبین خدمت رسانی و نیاز سنجی را یکی از کارکردهای این سامانه ذکر کرد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۷۳۴ گروه مردمی، داوطلب ارائه خدمت برای مهار کرونا شده‌اند، گفت:پایش‌های منظم و میدانی برای توزیع منطقی و متناسب این اقدامات به صورت لحظه‌ای در حال رصد و اطلاع رسانی است.

گروه‌های جهادی با توجه به تجربیات سال‌های قبل تصمیم گرفتند کمک به مردم را در قالب سامانه‌ای با نام "پاکاریم" سازماندهی کنند تا با ثبت نام مردم نیروهای جهادی در این حوزه سازماندهی شوند. علاقه مندان می‌توانند برای ثبت نام به سایت www.pakarim.com مراجعه کنند.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: