واکنش‌های شدید آلرژیک میان دریافت‌کنندگان واکسن فایزر

کدخبر: 2368623

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا تاکنون مواردی از واکنش‌های شدید آلرژیک میان دریافت‌کنندگان واکسن فایزر دیده شده است.

طبق گزارش "مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری" (CDC) در آمریکا تاکنون 175 گزارش آلرژیک شدید میان آنهایی که واکسن "فایزر" به ایشان تزریق شده، به ثبت رسیده است.

"CDC" در گزارش خود نوشت: در 11 دسامبر سال 2020، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مجوز استفاده اضطراری (EUA) از واکسن "فایزر" را برای جلوگیری از بیماری کرونا به‌صورت دو دوز مجزا صادر کرد.

طبق گزارش‌ها از 23 دسامبر یک‌میلیون و 893 هزار و 360 دوز از واکسن فایزر به پرسنل پزشکی و بهداشتی در آمریکا تزریق شده است و 4395 نفر از آنها دچار عوارض این واکسن شدند.

در این میان گزارش شده است که 175 نفر از دریافت‌کنندگان واکسن وضعیت وخیمی را پشت‌سر گذاشته و دچار واکنش‌های آلرژیک شدید شده‌اند؛ 20 نفر از افراد دچار "واکنش آلرژیک آنافیلاکسی" (آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک جدی و تهدیدکننده حیات است که به‌طور ناگهانی آغاز می‌شود و می‌تواند منجر به مرگ شود) شده‌اند!

86 مورد از آنها نیز دچار واکنش‌های آلرژیک شدید غیرآنافیلاکسی شدند و مابقی نیز واکنش‌های معمول آلرژیک را از خود بروز دادند.

این گزارش پس از دریافت نخستین دوز واکسن "فایزر" از 14 دسامبر تا 23 دسامبر تهیه شده است.

به‌طور خلاصه در آمریکا مشخصات بالینی و اپیدمیولوژیکی گزارش‌شده واکنش‌های آلرژیک، آلرژی آنافیلاکسی و واکنش‌های آلرژیک غیرآنافیلاکسی را نشان می‌دهد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا نیز ملاحظات موقت برای آماده‌سازی برای مدیریت بالقوه واکنش آلرژیک آنافیلاکسی را صادر کرده است.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: