ورود دوباره فرانسوی‌ها به صحنه سیاسی لبنان

کدخبر: 2368697

شرایط پیچیده سعد حریری در میان درخواست‌های روزافزون برای استعفای وی، پرونده تشکیل دولت را در لبنان بیش از پیش به چالش کشیده و آینده سیاسی این کشور تا حد زیادی غیرقابل پیش‌بینی است.

فضای سیاسی لبنان حاکی از آن است که در سایه اختلافات داخلی به ویژه اختلافات میان «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان و «سعد حریری» نخست وزیر مکلف این کشور و نیز تحولات بین المللی و منطقه‌ای مرتبط با آشوب‌های انتخاباتی آمریکا، چشم اندازی برای تشکیل دولت در لبنان در زمانی نزدیک دیده نمی‌شود.

در این شرایط حریری در سایه درخواست‌های روزافزون از جانب گروه‌های سیاسی برای استعفای وی به ویژه «ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه در وضعیتی غیرقابل پیش بینی قرار گرفته است. همزمان با آن متحد دیگر حریری یعنی «سیمر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی از ماه‌ها قبل تصمیم گرفته تا از او دوری کند ؛ زیرا مهم‌ترین خواسته جعجع برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی بود که در سایه این شرایط غیر ممکن به نظر می‌رسد.

بر این اساس، منابع آگاه لبنانی معتقدند اگر جنبلاط و جعجع در پرونده تشکیل دولت کنار سعد حریری بودند شرایط می‌توانست برای او بهتر باشد و کارت‌های قدرت داخلی خود در مذاکرات مربوط به تشکیل کابینه را تقویت کند. این در حالی است که نخست وزیر مکلف لبنان در حال حاضر تیم قدرتمندی در اختیار ندارد که بتواند رای اعتماد پارلمان را جهت تشکیل کابینه با شرایط مورد نظر خود کسب کند، به همین دلیل مجبور شده بر خلاف میل باطنی خود شخصاً با نیروهای 8 مارس نیز ارتباط برقرار کند.

در این میان منابع جریان المستقبل به ریاست سعد حریری معتقدند که استعفای وی به نفع لبنان نیست، زیرا این امر عملاً به معنای پایان آخرین امید برای انجام اصلاحات در لبنان است که توسط ابتکار فرانسه باید صورت بگیرد. این منابع تاکید کردند، نخست وزیر مکلف لبنان تا زمانی که امیدی برای نجات این کشور داشته باشد ماموریت خود را ترک نخواهد کرد و همچنین در این میان منافع شخصی حریری نیز مطرح است ؛ چرا که پیامدهای منفی استعفا برای او بیشتر از دستاوردهایی است که ممکن است داشته باشد.

منابع مذکور گزارش دادند، سعد حریری منتظر تحولاتی است که در روزهای آینده اتفاق خواهد افتاد به ویژه اینکه قرار است فرانسوی‌ها دوباره در صحنه سیاسی لبنان به میدان بیایند و ممکن است پاریس ناجی سعد حریری در این شرایط باشد.

تا به این لحظه، حریری همچنان پایبندی خود را به تشکیل دولت اعلام کرده است. افراد نزدیک به وی نیز مسؤولیت عدم تشکیل دولت را بر گردن ریاست جمهوری می‌اندازند، چراکه اصرار دارد که 18 شخصیت تکنوکرات را برای تصدی وزارت خانه‌ها تعیین کند. منابع نزدیک به حریری اینگونه القاء می‌کنند که رئیس جمهوری و جریان ملی آزاد موانعی را از طریق گذاشتن شرط برای کسب وزارت‌خانه‌های حاکمیتی مطرح می‌کنند.

 

ارسال نظر: