پشت پرده آشتی قطر و عربستان

کدخبر: 2368699

یک کارشناس مسائل منطقه اظهار کرد: آشتی با قطر از سوی سعودی ها بیش از اینکه یک برد باشد یک تاکتیک است و ناشی از تحولات بین المللی اتفاق افتاده است.

حسن عابدینی در خصوص تحولات اخیر در منطقه و آشتی قطر و عربستان اظهار کرد: آشتی میان کشورهای حاشیه خلیج فارس با قطر به نظر می رسد بیشتر از اینکه یک برد باشد یک تاکتیک است و بنا به ضرورت اتفاق افتاده و ناشی از تحولات بین المللی است.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد شرایط هیچ یک از چالش هایی که بین قطر و رژیم سعودی بوده حل نشده که انتظار داشته باشیم ریشه این مشکل برطرف شده باشد. رژیم سعودی۱۱ پیش شرط برای قطر تعیین کرده بود که در این صورت آماده برقراری ارتباط با آن است که مهمترین این ها قطع ارتباط با جمهوری اسلامی ایران، قطع شبکه الجزیره، قطع ارتباط با اخوان المسلمین و همچنین تعطیل کردن پایگاه های نیروهای ترکیه در قطر بوده است اما این اتفاق نیفتاده است.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان کرد: از سوی دیگر رژیم سعودی و شخص بن سلمان ولیعهد ماجراجو و بلندپرواز سعودی براساس برخی از اطلاعاتی که بعدا در رسانه ها درز کرد تا مرز اشغال قطر پیش رفت و وعده داد که از طریق جنگ نظامی آن را اشغال کرده است و کشوری مانند بحرین هم با آن همسو شد اما اتفاقی که الان رخ داده می بینیم که بن سلمان، امیر قطر را دعوت کرده و از او استقبال می کند در حالی که به نظر می رسد هیچ یک از شرایط محقق نشده است.

عابدینی خاطر نشان کرد: همچنین چیزی به نام شورای همکاری خلیج فارس وجود خارجی ندارد. این شورا متشکل از شش کشور در دوران دفاع مقدس تشکیل شد آن هم برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران تا از رژیم صدام هم حمایت کند اما دیدیم که رژیم صدام کویت را اشغال کرد و پس از آن با سعودی ها سر ناسازگاری گذاشت و به سایر کشورهای خلیج فارس هم ناسزا گفت لذا عملا هیچ گونه قدردانی صورت نگرفت.

وی افزود: در حالی که قرار بود این شورا پیگیر ارتش واحد و یا زمینه برای پول واحد فراهم کند اما به نظر می رسد که اکنون در متشنج ترین شرایط موجود قرار دارند. به گونه ای که در این اجلاس نرفتن حاکمان برخی از کشورهای خلیج فارس مانند کویت، بحرین و عمان نشان می دهد که از اتفاق رخ داده دلخوش نیستند.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه اظهار کرد: بنابراین شاهد بودیم قطر با موافقتی که کرد و حمایتی که ایران از او انجام داد آن هم در زمانی که همه کشورهای خلیج فارس او را تحریم زمینی، هوایی و دریایی کردند، جمهوری اسلامی ایران مرزهای هوایی خود را به روی قطر باز کرد و قطر توانست نفس بکشد لذا به نظر می رسد اقدامات قطری ها بعد از سه سال و نیم جواب داده است.

عابدینی خاطر نشان کرد: فراموش نکنیم شرایط بن سلمان در بدترین زمان ممکن است و ناکامی در جنگ ظالمانه علیه یمن سبب شد تا ائتلاف ریاض از بین برود. همچنین نقض حقوق بشر و مسئله قتل خاشقجی ضربه ای بود که به حیثیت سعودی ها لطمه وارد کرد و علنی شد گرچه سعودی ها اقدامات ضد بشری بسیاری هم انجام دادند.

وی در پایان گفت: در حال حاضر سعودی ها از نظر اقتصادی دچار مشکلات جدی شدند. فروش نفت آن ها کاهش داشته و متوقف شدن سفر حجاج به دلیل کرونا هم آن ها را با کسری بودجه شدید مواجه کرده و اکنون مجبور به در پیش گرفتن این تاکتیک شده اند. به دلیل اینکه هیچ یک از موضوعات مورد اختلاف آن ها با قطر حل نشده و ممکن است بعد از مدتی مجددا سر باز کند.

 

منبع: ايسنا
ارسال نظر: