عذرخواهی «محسن هاشمی» برای صحبت‌های فائزه هاشمی

کدخبر: 2368749

محسن هاشمی درباره صحبت هایی که از جانب فائزه هاشمی رفسنجانی مطرح شده بود، گفت: صحبتی که از ایشان در خصوص پیروزی ترامپ منتشر شد دل دوستداران آیت الله هاشمی و نیز دل خانواده را رنجاند چرا که ترامپ برای کشور ما چیزی جز ترور، بدعهدی و توهین نداشت.

محسن هاشمی در حاشیه دویست و شصت و سومین جلسه شورای شهر تهران درخصوص صحبت‌هایی که از جانب فائزه هاشمی رفسنجانی مطرح شده بود، گفت: صحبتی که از ایشان در خصوص پیروزی ترامپ منتشر شد، دل دوستداران آیت‌الله هاشمی و نیز دل خانواده را رنجاند، چرا که ترامپ برای کشور ما چیزی جز ترور، بدعهدی و توهین نداشت و درخواست پیروزی برای چنین شخصی درست نبود و این کلمات نباید گفته می شد. لذا من اینجا می گویم این کلمات نه مورد تأیید خانواده مرحوم آیت‌الله هاشمی و نه مورد تایید حزب کارگزارن سازندگی که من رئیس شورای مرکزی آن هستم، بود و من از طرف خانواده مرحوم آیت الله هاشمی از مردم ایران عذرخواهی می‌کنم.

امروز لایحه "محرک اقتصادی دو " که از سوی شهرداری تهران ارائه شده بود در دست بررسی قرار گرفت. این لایحه،  لایحه‌ای تکمیلی بر لایحه قبلی بود که 20 بند داشت.

وی تصریح کرد: در این لایحه جدید 10 بند افزوده شده تا بتوانند مجددا درآمد شهرداری که در دوران کرونا کم شده بود را افزایش دهند که البته در این موارد حساسیتی ایجاد شده بود و برخی از اعضا اعتراضاتی به نحوه رسیدگی این لایحه در کمیسیون داشتند. بعد از اینکه همه نظرات ارائه شد تشخیص من این بود که این مباحث ادامه پیدا کند.

رئیس شورای شهر تهران افزود: بیشتر مباحث هم مربوط به ماده 21 و 25 در خصوص اسناد نکول شده خیلی قدیمی است که از دهه 60 ،70،80 و 90 باقی مانده و موضوع نیز این است که نه در اصل مبلغ بلکه در خصوص خسارات تاخیر و تادیه تخفیفاتی ارائه شود تا این اسناد هر چه سریع‌تر تسویه شود.

وی ادامه داد: هدف از این تخفیفات این است که بتوانیم پرداخت هایی که تاکنون وصول نشده را وصول کنیم تا از این طریق درآمد شهرداری افزایش یابد.

هاشمی در  پاسخ به این سوال که در لایحه مذکور شهرداری به دنبال درآمدزایی از ساخت و ساز در  200  باغ است، خاطر نشان کرد: در خصوص باغات بحث بر سر این است که با سرعت بیشتری در خصوص باغات تصمیم‌گیری شود اما در خصوص نحوه ساخت و ساز در باغات باید بگویم که اصل  بر همان حد و حدودی است که قانون اجازه می‌دهد و ساخت و ساز خارج از حدود قانون در باغات نخواهیم داشت و مالکین می‌توانند در همان حدی که قانون اجازه می دهد اقدام به اخذ پروانه کنند.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جهانگیری اعلام کرده که یک میلیارد دلار به حمل و نقل عمومی تهران کمک شده است، تصریح کرد: البته از صحبت‌های آقای جهانگیری برداشت بد شده است. این یک میلیارد دلار مربوط به همان اعتبار فاینانس است که بالغ بر 2 میلیارد دلار برای کلانشهرهای کشور بود که یک میلیارد دلار برای تهران و یک میلیارد دلار هم برای سایر کلانشهر ها که برای تامین واگن‌های مترو پیش‌بینی شده بود که متاسفانه این اعتبار در گیرو دار مسائلی چون تحریم‌ها، تخحصیص و باز نشدن ال سی و اعتبارات اسنادی هنوز به نتیجه قطعی نرسیده و محقق نشده است.

هاشمی افزود: به نتیجه نرسیدن این موضوع را برخی به عدم پیگیری شهرداری ربط می‌دهند و برخی به عدم اقدام وزارت کشور چرا که واگن‌ها باید از طریق سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها که زیر نظر وزارت کشور است خریداری می‌شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه دولت یازدهم و دوازدهم مصوبات بسیار خوبی در بحث کمک به حمل و نقل عمومی به تصویب رساندند اما این مصوبات خوب هیچ کدام عملی نشد و به نتیجه نرسید گفت: دولت می‌گوید مصوبه دادیم ولی شهرداری نتوانست نقد کند حال در اینجا این بی‌عرضگی مربوط به کدام قسمت است؟ جای بحث دارد که من ناهماهنگی در بین دستگاه‌های دولتی و عدم پیگیری شهرداری را در این موضوع دخیل می‌دانم.

وی با بیان اینکه تاکنون 4 مصوبه بسیار عالی تنها در بخش تجهیز ناوگان اتوبوسرانی داشتیم که آخرین آن برای همین دوران کرونا بود، گفت: مقرر شده بود با تهاتر نفت اتوبوس خریداری شود و در بندی از این مصوبه مقرر شده بود طی 2 هفته آیین‌نامه آن ابلاغ شود اما اکنون یک ماه است که از زمان تصویب مصوبه می‌گذرد و هنوز آیین‌نامه ابلاغ نشده است.

هاشمی ادامه داد: اصولا ناهماهنگی در سیستم دولت مخصوصا برای مصوباتی که بین بخشی است بسیار به چشم می‌خورد. برای مصوباتی که مختص حمل و نقل عمومی است بیش از 7 دستگاه دولتی باید هماهنگ شوند و متاسفانه هماهنگی‌های بین بخشی در این حوزه  بسیار ضعیف است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: البته پیگیری مدیریت شهری  هم آنطور که باید نیست . ما باید جسارت را در کنار سماجت داشته باشیم و از حناچی خواهش می‌کنم در این خصوص سماجت به خرج دهند تا طلب شهرداری به ویژه در بخش حمل و نقل عمومی از دولت وصول شود.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: