درآمد 46 هزارمیلیاردی دولت از بورس

کدخبر: 2369500

دولت در ۹ماهه امسال درمجموع ۴۶ هزار و ۴۱۳ میلیارد تومان درآمد از بورس داشته است. این درآمد از مالیات نقل و انتقال سهام و واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به دست آمده است.

 بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۹ماهه سال جاری دولت در مجموع ۱۳ هزار و ۴۱۳ میلیارد تومان درآمد مالیاتی از نقل و انتقال سهام در بورس و فرابورس داشته و همچنین آنطور که دژپسند گفته است، دولت در نیمه اول امسال ۳۳ هزار میلیارد تومان درآمد از محل واگذاری سهام خود در شرکت های دولتی به دست آورده است. به عبارتی دیگر، دولت در ۹ماهه امسال درمجموع ۴۶ هزار و ۴۱۳ میلیارد تومان درآمد از بورس داشته است. 
 
اما مقایسه این رقم با ارقام مدت مشابه سال ۱۳۹۸ نیز نشان می‌دهد در ۹ماهه سال گذشته درآمد دولت از محل نقل و انتقال سهام در بورس و فرابورس هزار و ۷۳۳ میلیارد تومان و درآمد دولت از واگذاری سهام شرکت‌های دولتی نیز در کل سال گذشته حدود ۲ هزار و ۹۹۸ میلیارد تومان بوده است.

637467558782515503

به عبارتی کل درآمد دولت در ۹ماهه سال ۹۸ از بورس ۴ هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان بوده است. با این حساب، مقایسه رقم ۴۶ هزار و ۴۱۳ میلیارد تومانی درآمد دولت از بورس طی ۹ماهه امسال با درآمد ۴ هزار و ۷۳۱ میلیارد تومانی مدت مشابه سال ۹۸ نشان از رشد ۸۸۱ درصدی درآمدهای دولت از بورس دارد که در نوع خود بی‌سابقه است. 

قابل ذکر است با توجه به حمایت و تشویق عجیب دولت برای ورود مردم به بورس و به دنبال آن ورود حجم قابل‌توجهی از نقدینگی که رشدهای آنچنانی در را در بازار سرمایه رقم زد، به نظر می‌رسد سقوط چند ماه اخیر بورس دلیلی بر این نکته است که نگاه دولت به بورس عملا تامین مالی خود بوده که اتفاقا موفق به این مهم نیز شده و بااین‌حساب، یک نگاه بلندمدت مبتنی بر منافع کشور و همه سهامداران مدنظر سیاستگذار نبوده است.

 

منبع: نود اقتصادی
ارسال نظر: