۶۰ درصد از ظرفیت تجارت ایران و ارمنستان غیرفعال است

کدخبر: 2369644

کاهش تجارت دوجانبه ایران و ارمنستان درحالی اتفاق افتاده که وزیر اقتصاد ارمنستان که اخیرا به ایران سفر کرده، در اظهارات خود خواستار افزایش حجم تجارت ایران و ارمنستان به یک میلیارد دلار شده است.

براساس آمارهای گمرک ایران حجم تجارت دوجانبه ایران و ارمنستان در سال گذشته به ۴۰۹ میلیون دلار رسیده و در ۹ ماهه امسال نیز این میزان حدود ۲۶۴ میلیون دلار است. همچنین رقم ۲۶۴ میلیون دلار تجارت دوجانبه ایران و ارمنستان درحالی است که این رقم در ۹ ماهه سال گذشته حدود ۳۴۳ میلیون دلار است.

طبق آمارها، در سال جاری صادرات ایران به ارمنستان ۲۷ درصد، واردات ایران از ارمنستان ۶۱ درصد و مجموع تجارت دوجانبه نیز ۲۹ درصد کاهش داشته است.

کاهش تجارت دوجانبه درحالی اتفاق افتاده که وهان کروبیان، وزیر اقتصاد ارمنستان که اخیرا به ایران سفر کرده، در اظهارات خود خواستار افزایش حجم تجارت ایران و ارمنستان به یک میلیارد دلار شده است. با این حساب، حداقل ۶۰ درصد از ظرفیت تجارتی ایران-ارمنستان غیرفعال است.

637470765044581798

قابل ذکر است چندی پیش نیز ارمنستان در پیامی به ایران خواستار واردات ۲۲۵۰ قلم کالا از ایران به‌جای ترکیه شده بود، بااین‌حال هنوز این درخواست‌ها منجر به نتیجه نشده است.

 

منبع: نود اقتصادی
ارسال نظر: