تخت روانچی: انفعال چند دهه‌ای شورای امنیت، رژیم اسرائیل را به طور جدی جسور کرده

کدخبر: 2369835

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: رژیم صهیونیستی در پنج سال گذشته هیچ فرصتی را برای از بین بردن برجام از دست نداده و شورای امنیت باید درباره دروغ پراکنی رژیم اسرائیل هوشیار باشد.

«مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در سخنرانی امروز (سه شنبه) در نشست شورای امنیت درباره مسئله فلسطین، گفت: فلسطینی‌ها سال ۲۰۲۰ را در حالی به پایان رساندند که اشغال این کشور و جنایات وحشیانه نیرو‌های اشغالگر اسرائیل همچنان ادامه داشت.

وی افزود: کشتن بیش از ۷۰ فلسطینی از جمله نزدیک به ۲۰ زن و کودک، زخمی کردن بیش از ۶۷۴۰ نفر دیگر شامل تعداد زیادی از زنان و کودکان، تخریب یا تصرف بیش از ۵۹۰ منزل فلسطینی‌ها و همچنین آواره کردن حدود ۶۹۰ نفر تنها نمونه‌ای از ظلم‌های بی‌شمار نیرو‌های اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها در سال ۲۰۲۰ بود.

نماینده کشورمان اضافه کرد: همچنین رژیم اشغالگر به شهرک‌سازی غیرقانونی خود ادامه داد، سیاست غیرقانونی خود را برای الحاق بخش‌های دیگر فلسطین علنی کرد و به محاصره غیرانسانی نوار غزه ادامه داد و در عین حال، در سال ۲۰۲۰، مصائب فلسطینی‌ها در اثر شیوع کرونا نیز تشدید شده و چند برابر شد.

ممانعت از دسترسی فلسطینی‌ها به واکسن کرونا و اقدامات اخلالگرانه رژیم صهیونیستی در منطقه

تخت روانچی ادامه داد: طی سال گذشته میلادی، رژیم اسرائیل به ماجراجویی نظامی خود و بی ثبات کردن منطقه، از جمله از طریق حمله به برخی دولت‌های منطقه به ویژه سوریه و تهدید آشکار کشور‌های منطقه نیز ادامه داد.

وی افزود: رژیم اشغالگر همچنین سال ۲۰۲۱ را با دور جدیدی از جنایات علیه فلسطینی‌ها آغاز کرد که ممانعت از دسترسی فلسطینی‌ها به واکسن کرونا و اقدامات اخلالگرانه این رژیم در منطقه نمونه آن است. همه این سیاست‌ها و اقدامات مغایر اصول و هنجار‌های اساسی حقوق بین‌الملل و نقض فاحش اهداف و اصول سازمان ملل به شمار می‌روند.

نماینده کشورمان اضافه کرد: در حالی که مسئله فلسطین به عنوان طولانی‌ترین بحران جهان، از زمان تأسیس سازمان ملل در دستورکار مجمع عمومی و شورای امنیت قرار داشته است، طی ۷۵ سال گذشته، شورای امنیت نتوانسته به دهه‌ها اشغال فلسطین پایان دهد، از حقوق اساسی میلیون‌ها فلسطینی مظلوم در داخل و خارج این کشور حمایت کند و با رژیم اشغالگر که بیشرمانه هر چهار جنایت اصلی بین‌المللی را نه یک بار بلکه چندین بار مرتکب شده است، مقابله کند.

وی در مورد علت این وضعیت نیز گفت: ناگفته پیداست که شکست شورای امنیت در انجام وظایف خود، ناشی از حمایت کامل و نظام‌مند آمریکا از رژیم اسرائیل است که در تعارض با قوانین بین‌المللی و اصول اخلاقی و انسانی صورت می‌گیرد.

انفعال چند دهه‌ای شورای امنیت، رژیم اسرائیل را به طور جدی جسور کرده

نماینده کشورمان به نتایج انفعال در برخورد با این جنایات نیز اشاره کرد و گفت: انفعال چند دهه‌ای شورای امنیت، رژیم اسرائیل را به طور جدی جسور کرده تا اعمال غیرقانونی و غیرانسانی خود را با مصونیت کامل ادامه دهد که یکی از نمونه‌های آن کشتار حدود ۱۰۰ هزار فلسطینی و عرب از سال ۱۹۴۸ تاکنون است که اخیراً از سوی رئیس اداره مرکزی آمار فلسطین اعلام شده است.

وی افزود: طی همین دوره، رژیم اسرائیل به پاکسازی قومی و تبعیض نژادی نظام‌مند علیه فلسطینی‌ها، یهودی‌سازی مستمر و گسترده فلسطین، به ویژه از طریق تغییر ترکیب جمعیتی و هویت اسلامی و عربی قدس شریف، مصادره گسترده زمین‌ها و تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها ادامه داده است که البته این‌ها صرفاً بخشی از فهرست بلند جنایات آن است.

نماینده کشورمان افزود: انفعال سازمان ملل به ویژه شورای امنیت که مسؤول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است، باعث کاهش جدی اعتماد به این شورا شده و منجر به بحران اعتبار و مشروعیت آن شده است.

آمریکا به سیاست غیرمسئولانه خود در حمایت بی قید و شرط از اعمال غیرقانونی رژیم اسرائیل پایان دهد

تخت روانچی در عین حال تأکید کرد: این انفعال نمی‌تواند تا ابد ادامه یابد و باید متوقف شود و شورای امنیت در این زمینه مسئولیت ویژه‌ای دارد و باید برای حل مسئله فلسطین طبق اصول عدالت و حقوق بین‌الملل قاطعانه عمل کند و جامعه بین‌المللی نیز برای رسیدگی به این بحران و جلوگیری از وخامت بیشتر آن و پیامد‌های منفی آن بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی باید هر چه در توان دارد، انجام دهد.

وی افزود: در همین راستا باید آمریکا وادار شود به سیاست غیرمسؤولانه خود در حمایت بی قید و شرط از اعمال غیرقانونی رژیم اسرائیل و همچنین حفاظت از اسرائیل در برابر انتقادات و اقدامات شورای امنیت پایان دهد و رژیم اسرائیل نیز وادار شود به اشغال تمام سرزمین‌های فلسطینی، جولان اشغالی سوریه و بخش‌های اشغالی لبنان پایان دهد و تمام اقدامات بی‌ثبات کننده خود در منطقه از جمله نقض مستمر حاکمیت سوریه و لبنان را متوقف کند و از تداوم ساخت و گسترش شهرک‌سازی و محاصره غیر انسانی نوار غزه دست بردارد.

نماینده کشورمان مجدداً حمایت جمهوری اسلامی ایران از آرمان بر حق مردم فلسطین و تحقق کامل تمام حقوق مسلم آن‌ها از جمله حق ذاتی تعیین سرنوشت و ایجاد کشور مستقل فلسطینی در کل فلسطین به پایتختی قدس شریف را اعلام کرد.

شورا باید در مورد سوءنیت و دروغ پراکنی رژیم اسرائیل هوشیار باشد/ رژیم صهیونیستی در پنج سال گذشته هیچ فرصتی برای از بین بردن برجام را از دست نداده

تخت روانچی در پاسخ به اتهامات نماینده رژیم اسرائیل نیز گفت: نماینده رژیم اشغالگر ادعا‌های اثبات نشده‌ای در مورد برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرد و با استفاده از برخی اطلاعات ساختگی، با درماندگی تلاش کرد تا فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آ‌میز ما را یک تهدید معرفی کند. این اقدام چیزی جز تلاش برای منحرف کردن توجهات از تولید صد‌ها سلاح هسته‌ای توسط اسرائیل که صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن را تهدید می‌کند، نیست.

وی همچنین با یادآوری اینکه طی پنج سال گذشته رژیم اسرائیل با نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، هیچ فرصتی برای از بین بردن برجام را از دست نداده است، گفت: فریب و مظلوم نمایی از عناصر اساسی سیاست خارجی اسرائیل است که برای سرپوش گذاشتن بر ظلم‌ها و جنایات آن علیه فلسطینی‌ها و پنهان کردن اقدامات بی‌ثبات کننده آن رژیم در منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد و بنابراین شورا باید در مورد سوءنیت و دروغ پراکنی رژیم اسرائیل هوشیار باشد.

تخت روانچی در پایان گفت: در عین حال، ما حق ذاتی خود در دفاع مشروع و پاسخ شدید به هر گونه تهدید، از جمله تهدید امروز نماینده رژیم اسرائیل در نقض آشکار ماده ۲ منشور سازمان ملل را برای خود محفوظ می‌داریم و البته شورای امنیت نیز باید این رژیم را در برابر چنین تهدید‌هایی پاسخگو سازد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر: