ظریف: تمامیت ارضی ارمنستان خط قرمز ما است

کدخبر: 2369898

بنابر گزارش «آرمن پرس»، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای ارمنستانی، این کشور را همسایه‌ای مهم برای ایران و تمامیت ارضی آن را خط قرمزی برای کشورمان خواند.

نابر گزارش خبرگزاری ارمنستانی «آرمن پرس»، «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران که در سومین مقصد سفرهای منطقه‌ای خود امروز با مقامات ارمنستانی در ایروان دیدار و گفت‌گو داشت، در صحبت‌های خود با همتای ارمنستانی گفت تمامیت ارضی این کشور خط قرمزی برای ایران است.

او در دیدار با «آرا آیوازیان» وزیر خارجه ارمنستان گفت برای ایران، ارمنستان همسایه‌ای مهم است. وی افزود مرزهای ایران و ارمنستان همیشه مرزهای دوستی و همکاری بوده است.

بنابر این گزارش، ظریف گفت: ایران اهمیت زیادی به تمامیت ارضی کشورها می‌دهد و به این مسئله که حقوق مذهبی و همه حقوق کشورها حفظ شود، احترام می‌گذارد و آن را دنبال می‌کند. خط قرمز ما تمامیت ارضی جمهوری ارمنستان است که آن را به وضوح اعلام کرده‌ایم.

به گزارش این خبرگزاری، وزیر خارجه در ادامه به درگیری‌های اخیر در منطقه قره‌باغ کوهستانی هم پرداخت و خسارات جانی ارمنستان در این جنگ را تسلیت گفت و تاکید کرد باید برای حل مسائل بشردوستانه کاری انجام شود.

وی در این خصوص گفت: ما کشوری هستیم که جنگ را دیده‌ایم و با درد و اندوهی که مردم در دوران جنگ متحمل می‌شوند، آشنا هستیم. ایران برای فراهم کردن هر نوع کمک بشردوستانه به منظور حل این مسائل آمادگی دارد.

 ظریف همچنین گفت ایران برای توسعه بیشتر روابط با ارمنستان در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی آمادگی دارد و دو کشور نگرانی‌های مشترک از جمله حضور ترویست‌ها دارند.

ظریف پیشتر در توییتی به جمع‌بندی دیدارهایش با نخست‌وزیر و وزیر خارجه ارمنستان پرداخت و نوشت: مشورت‌های سازنده با نخست‌وزیر و وزیر خارجه ارمنستان داشتم. چالش‌ها و فرصت‌های مشترک منطقه‌ای را بعد از درگیری‌های اخیر بررسی کردیم. درباره تقویت بیشتر روابط دوجانبه و همکاری منطقه‌ای از جمله پروژه‌های ارتباطی و تبدیل رقابت‌های قدیمی به همکاری‌های آینده توافق کردیم. 

او همچنین در دیدار با نخست وزیر ارمنستان گفت: ارمنستان همسایه بسیار خوب جمهوری اسلامی ایران است و روابط ما بسیار صمیمی و نزدیک است. 

رئیس دستگاه دیپلماسی خطاب به پاشینیان با بیان اینکه «ما با شما نگرانی‌های مشترک منطقه‌ای داریم»، عنوان کرد: از زمان درگیری اخیر با شما و دیگر کشورها در منطقه در تماس بودیم و علاقه‌مندیم تماس‌ها را برای آینده همکاری و صلح در منطقه دنبال کنیم. حوزه‌های مختلف فرصت در روابط دوجانبه و همچنین روابط چندجانبه وجود دارد که می‌خواهم امروز درباره آن با شما صحبت کنم.

وی در بدو ورود به ایروان هم گفت: در دو توقف قبلی من در باکو و مسکو درباره همکاری‌های چندجانبه به ویژه بعد از اجلاس سران ۱۱ ژانویه بین آقایان «نیکل پاشینیان»، «الهام علی‌اف» و «ولادیمیر پوتین» صحبت‌هایی کردم و زمینه برای همکاری بین کشورهای منطقه به خصوص در حوزه اقتصادی فراهم است و این همکاری‌ها می‌تواند صلح و ثبات درازمدت را به دنبال داشته باشد.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه پیش از این نیز به جمهوری آذربایجان و فدراسیون روسیه سفر و با مقامات این کشورها درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه به خصوص اوضاع قره باغ به گفت‌وگو پرداخته بود. وی قرار است در ادامه به گرجستان و ترکیه سفر کند.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: