۷۰ درصد از اهداف ما برای اصلاح اساسی در بودجه محقق شد

کدخبر: 2370008

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه بودجه ۱۴۰۰ را دو سقفی بستیم، اظهار داشت: ۷۰ درصد از اهداف ما برای اصلاح اساسی در بودجه محقق شد.

مالک شریعتی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی امروز در نشست خبری جبهه تحول‌خواهان انقلابی با اشاره به بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ در مجلس گفت: آخرین خروجی دولت فعلی که عملکرد غیرقابل دفاع دارد، لایحه بودجه ۱۴۰۰ است.

وی افزود: این لایحه همانند بیمار بدحال رو به موت به مجلس آمد و مجلس هم دو گزینه پیش رو داشت، یا باید این بیمار را رد می‌کرد و  می‌گفت ما آن را پذیرش نمی‌کنیم یا آن را پذیرش می‌کرد اما با وجود همه اشکالات ما این بودجه را پذیرش کردیم و تلاش کردیم آن را احیا کنیم.

عضو کمیسیون تلفیق با بیان اینکه بودجه ۱۴۰۰ را دو سقفی بستیم، اظهار داشت: ۷۰ درصد از اهداف ما برای اصلاح اساسی در بودجه محقق شد.

شریعتی به تبیین  مشکلات بودجه ۱۴۰۰ پرداخت و تصریح کرد: در لایحه بودجه میزان وابستگی به نفت حدود ۱۹۹ هزار میلیارد تومان بود و ما سه رقم پنهان را در آن آشکار کردیم و علاوه بر اینکه ۱۰ درصد سهم صندوق توسعه ملی بود که رئیس جمهور به آن اشاره نکرد!

وی اظهار داشت: همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی سلف نفتی بود که ما آن را حذف کردیم و اجازه ندادیم که این اتفاق بیافتد و دولت‌های آینده را مقروض کند.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: مقامات دولتی بارها در رسانه‌ها گفتند که مجلس، دولت را برای فروش نفت و تعیین نرخ ارز محدود کرده اما  اینطور نیست و محدودیتی برای دولت در فروش و صادرات نفت وجود ندارد و دولت می‌تواند بیشتر نفت و با قیمت بیشتری هم نفت بفروشد و نرخ ارز را به نرخ واقعی نزدیک کند.

شریعتی با بیان اینکه تنها محدودیت کمیسیون تلفیق در بودجه برای دولت میزان استفاده از منابع نفتی فروش میعانات گازی است که آن را در رقم ۲۳۱هزار میلیارد تومان محدود کردیم، گفت: این رقم حاصل ضرب سه عدد قیمت ارز، قیمت نفت و میزان فروش است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از رویکردهای کمیسیون تلفیق،  انضباط بخشی به شرکت های دولتی بود، گفت: یکی از مسائلی که همواره در مورد شرکت‌های دولتی جدی بود این بود که بعضی از این افراد همزمان عضو هیئت مدیره چند شرکت بودند و هیچ شفافیتی وجود نداشت و یا پرداخت هایی که به مدیران و مقامات این شرکت‌ها می‌شد از جاهای مختلف بود و در یک جا تجمیع نمی‌شد.

نماینده مردم تهران در مجلس  اضافه کرد: آنچه در کمیسیون تلفیق مصوب شده این است که تمامی پرداخت ها به افراد بر اساس کد ملی و از مسیر خزانه بگذارد و تبیین شود  که یک فرد از جاهای مختلف چقدر دریافت می‌کند.

شریعتی با بیان اینکه از ابتدای سال ۱۴۰۰ باید تمامی پرداخت‌های کارکنان و مقامات ذیل ماده ۲۹ کامل معلوم شود وگرنه این پرداخت حقوق ها تخلف تلقی می‌شود، ‌تاکید کرد: این موارد نکاتی است که در جهت ضوابط بخشی به شرکت‌های دولتی پیش بینی شده است.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری به اهمیت مبارزه با فساد اشاره کرد و با اشاره به تلاش هایی که در این زمینه در ادوار گذشته مجلس صورت گرفته بود، یادآور شد: ما در زمینه فسادستیزی با تقوای جمعی پرونده‌های مرتضوی، رحیمی و کردان را که شاید در مقطعی نزدیک به جبهه انقلاب تلقی می‌شدند دنبال کردیم و نگذاشتیم که این موارد به عنوان سوالاتی بی‌پاسخ بمانند.

دبیرکل جمعیت رهپویان همچنین درباره شکل گیری جبهه تحول خواهان انقلابی نیز، افزود:  ما در همگرایی با شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به دنبال تحول‌گرایی و عدالت‌طلبی و فسادستیزی هستیم و امیدواریم در ادامه تحول در قوه قضاییه و قوه مقننه در سال ۱۴۰۰ هم شاهد تحول در قوه مجریه باشیم.

شریعتی درپاسخ به این سوال که گزینه سه تشکل «رهپویان، ایثارگران و جانبازارن» برای انتخابات ریاست جمهوری چه زمانی مشخص می‌شود؟، گفت: هنوز به مصداق نرسیدیم و البته برای این کار زود است؛ معتقدیم در حال حاضر ورود به مصدایق هم به دولت در سال آخر و هم به مجلس در سال اول لطمه می‌زند.

وی تصریح کرد: اینکه هر بخشی از یک مجلس از یک کاندیدایی دعوت کند نیز به ضرر مجلس است. اینکه پنجاه نفر در مجلس از یک کاندیدا حمایت کنند و پنجاه نفر از کس دیگری حمایت کنند کار درستی نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اینکه مجلس به عنوان نهاد خدمتگزار درگیر رقابت‌هایی درون‌گروهی شود قابل قبول نیست و به کار مجلس لطمه می‌زند، هرچه به انتخابات که نزدیک شویم خود جامعه فضای بحث‌های این‌چنینی را فراهم می‌کند.

منبع: مهر
ارسال نظر: