اصلاحات کمیسیون تلفیق بودجه برای جلوگیری از رانت ارزی

کدخبر: 2370088

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون تلفیق ارز را تک نرخی کرد تا از رانت ارزی جلوگیری شود.

رحیم زارع در ارائه گزارش کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 به نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه 14 بهمن ماه 99) مجلس گفت: بسیاری از اعضای کمیسیون تلفیق با کلیات لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت موافق نبودند اما به صورت مشروط کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق رأی آورد و اصلاحاتی در آن صورت گرفت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 مجلس اظهار داشت: در حوزه درآمدی لایحه بودجه ارائه شده به کمیسیون تلفیق، درآمدها 317 هزار میلیارد تومان بود که این مقدار در مصوبه کمیسیون تلفیق به 455 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

وی افزود: در لایحه بودجه واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای 252 هزار میلیارد تومان بود که این میزان در کمیسیون تلفیق به میزان 368 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده، واگذاری دارایی‌های مالی در لایحه دولت 298 هزار میلیارد تومان بوده که در مصوبه تلیق به 370 هزار میلیارد تومان رسیده است.

زارع خاطرنشان کرد: در لایحه دولت 841 هزار میلیارد تومان به عنوان منابع بودجه عمومی آمده است، اما در بند و تبصره 2 یک اعتبار 90 هزار میلیارد تومانی آمده که در ردیف‌های بودجه نیامده است.

وی افزود: علاوه بر این یک 35 هزار میلیارد تومان اوراق تسویه نیز آمده که این 35 هزار میلیارد تومان هم باید به 841 هزار میلیارد تومان اضافه شود و 50 هزار میلیارد تومان از تبصره 4 لایحه بودجه که آقای رئیس جمهور نامه زده‌اند، این به این معناست که سرجمع تبصره 4، 90 هزار میلیارد تومان است که در لایحه بوده و در ردیف‌ها محاسبه نشده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 مجلس اظهار داشت: من فکر می‌کنم لایحه دولت به جای 841 هزار میلیارد تومان حداقل 1050 هزار میلیارد تومان بوده است.

زارع خاطرنشان کرد: جمع منابع عمومی دولت 841 هزار میلیارد تومان است که این منابع در مصوبات کمیسیون تلفیق به 1194 هزار میلیارد تومان رسیده، درآمدهای اختصاصی در لایحه 88 هزار میلیارد تومان بوده که در مصوبه تلفیق به 95 هزار میلیارد تومان رسیده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 مجلس اظهار داشت: منابع بودجه عمومی دولت در لایحه 929 هزار میلیارد تومان بوده که کمیسیون تلفیق آن را به 1289 هزار میلیارد تومان رسانده است.

وی افزود: سرجمع بودجه شرکت‌ها و بودجه عمومی دولت 2491 هزار میلیارد تومان بوده که به 2851 هزار میلیارد تومان تبدیل شده است و اقلامی که دو بار در بودجه شرکت‌ها در لایحه عمومی دولت محاسبه شده، کسر می‌شود و منابع بودجه کل کشور 2435 هزار میلیارد تومان پیشنهاد‌ی دولت بوده که در کمیسیون تلفیق این میزان به 2795 هزار میلیارد تومان رسیده است.

زارع خاطرنشان کرد: نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی که در قانون برنامه ششم توسعه 10 درصد دیده شده، در لایحه بودجه دولت 5.9 درصد بوده که در مصوبه کمیسیون تلفیق به 8.2 درصد بدون افزایش نرخ مالیات افزایش یافته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 مجلس اظهار داشت: نسبت مالیات به کل منابع بعد از شفاف‌سازی ارقام در لایحه دولت 29.5 درصد بوده که در مصوبه کمیسیون تلفیق 38.6 درصد شده است.

وی افزود: نسبت منابع حاصل از نفت 23.7 درصد در لایحه دولت بود که در کمیسیون تلفیق 18 درصد شد. همچنین استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در لایحه دولت 75 هزار میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق به 46 هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا کرد و این در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری است.

زارع خاطرنشان کرد: در مورد مالیات برای اصناف، این قشر تا سقف 100 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شدند. مالیات بر خانه‌های خالی در لایحه دولت 200 میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق این میزان به 2 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی در لایحه دولت 7700 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که این میزان در کمیسیون تلفیق به 19 هزار میلیارد تومان افزایش یافت و این اجاره را نیز دادیم که 2 میلیون نفری که در نوبت تحت پوشش این دو نهاد حمایتی هستند،‌ تحت پوشش قرار بگیرند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 مجلس در مورد هزینه‌های درمان ناباروری و حمایت از زنان سرپرست خانوار در لایحه اعتباری پیش بینی نشده بود که در کمیسیون تلفیق جمعا 875 میلیارد تومان برای این موضوع اختصاص یافت.

وی افزود: درباره گازرسانی به روستاها و روستاهایی که در این زمینه پروژه‌هایشان نیمه کاره مانده و در مناطق صعب‌العبور و کوهستانی قرار دارند، در لایحه دولت از محل 14.5 درصد سهم نفت 1500 میلیارد تومان برای این منظور تخصیص داده شده بود که این میزان در کمیسیون تلفیق به 2 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

زارع خاطرنشان کرد: پرداخت یارانه سود تسهیلات در لایحه دولت 7 هزار میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق این میزان به 32 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین برای کاهش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در کمیسیون تلفیق 3200 میلیارد تومان و همچنین برای فعالیت‌های اجتماعی و تقویت بنیه فرهنگی 1300 میلیارد تومان اعتبار در کمیسیون تلفیق اضافه شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 مجلس اظهار داشت: علاوه بر این کمیسیون تلفیق برای راه‌های فرعی روستایی، روکش آسفالت معابر و بهسازی روستاها و معابر شهرها و نوسازی مدارس و سایر موارد معادل ریالی 2 میلیون تن قیر در کمیسیون تلفیق برای این منظور اضافه شد.

وی افزود: برای یارانه نان و خرید تضمینی گندم در لایحه دولت و مصوبه تلفیق 22 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد. در ارتباط با حمایت از زنان سرپرست خانوار و خانواده زندانیان 900 میلیارد تومان از محل تبصره 14 در کمیسیون تلفیق اضافه شد.

زارع خاطرنشان کرد: برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی با اولویت زنان سرپرست خانوار در لایحه دولت 10 هزار میلیارد تومان با بازپرداخت 5 ساله در نظر گرفته شده که این میزان در کمیسیون تلفیق به 13 هزار میلیارد تومان و با بازپرداخت 7 ساله افزایش یافته، همچنین تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی ایثارگران از 800 میلیارد تومان در لایحه دولت با مصوبه کمیسیون تلفیق به هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 مجلس اظهار داشت: تسهیلات اشتغالزایی توسط بنیاد برکت از هزار میلیارد تومان در لایحه دولت به 3 هزار میلیارد تومان با مصوبه کمیسیون تلفیق افزایش یافت. همچنین تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی توسط بسیج سازندگی و سپاه در مناطق کم برخوردار در لایحه دولت نیامده بود و در کمیسیون تلفیق 5 هزار میلیارد تومان برای این منظور تخصیص یافت.

وی افزود: همچنین با مصوبه کمیسیون تلفیق وام ازدواج از 50 میلیون تومان به 70 میلیون تومان افزایش یافت و طبق تبصره‌ای که در ذیل این مصوبه آمده که آقایان زیر 25 سال و خانم‌های زیر 23 سال می‌توانند وام صد میلیونی ازدواج را دریافت کنند.

زارع خاطرنشان کرد: تسهیلات قرض الحسنه برای بیماران صعب العلاج و زوج‌های نابارور و دیگر موارد ذکرشده از 500 میلیارد تومان در لایحه دولت به 2500 میلیارد تومان در مصوبه کمیسیون تلفیق افزایش یافته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 مجلس اظهار داشت: کمیسیون تلفیق 27 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی هم در منابع و هم در مصارف برای حوزه کشاورزی و آب و همچنین مهار آب‌های مرزی، آبخیزداری، مقابله با ریزگردها، تولید واکسن دامی، بذر و نهاده‌های کشاورزی، کشت یکپارچه و اشتغال روستایی منتشر کرد.

وی افزود: اوراق مالی اسلامی احداث، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی که در لایحه دولت 2 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود در مصوبه کمیسیون تلفیق 1850 میلیارد تومان آن به آموزش و پرورش اختصاص یافت و 150 میلیارد تومان دیگر آن به دانشگاه فرهنگیان تخصیص داده شد.

زارع خاطرنشان کرد: در لایحه دولت 5 نرخ ارز پیش بینی شده؛ یکی ارز 4200 تومانی، دیگری ارز 11 هزار و 500 تومانی، ارز با نرخ 17 هزار و 150 تومان، ارز 17 هزار و 500 تومانی و یک نرخ هم بر اساس سامانه معاملات الکترونیکی.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 مجلس اظهار داشت: سیاست ما در کمیسیون تلفیق ارز تک نرخی و جلوگیری از فساد ناشی از رانت ارزی بود.

وی افزود: از 25 قلم کالایی که ارز 4200 تومانی به آن تخصیص می‌یافت، الان فقط روغن مانده، بر اساس گزارش بانک مرکزی تقریبا همین روغنی که با ارز 4200 تومانی به کشور می‌آمده قیمت آن در همین امسال در چند مرحله 60 درصد افزایش پیدا کرده است.

منبع: مهر
ارسال نظر: