بازگشت بدون نتیجه هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان از بغداد

کدخبر: 2370295

هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان عراق پس از چهار روز حضور در بغداد و گفتگو با جریان‌های عراقی، بدون حصول توافق به اربیل بازگشت.

یک عضو هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان عراق از بازگشت این هیئت به اربیل خبر داده است.

عبدالحکیم خسرو اعلام کرده است که این دور از مذاکرات نتیجه خاصی به دنبال نداشته و هیئت کُردی بار دیگر به بغداد سفر خواهد کرد.

به گفته وی، دور آتی مذاکرات هیئت اقلیم کردستان در بغداد در خصوص تحویل 250 هزار بشکه نفت روزانه، ادامه گفتگو با جریان های عراقی و کمیسیون اقتصادی پارلمان این کشور در خصوص بودجه پیشنهادی سال 2021 خواهد بود.

در دو هفته گذشته، هیئت اقلیم کردستان دو بار به بغداد سفر کرده و با وجود مذاکرات متعدد با مسئولین و جریان های مختلف عراقی، هنوز توافقی میان حکومت اربیل و دولت مرکزی عراق حاصل نشده است.

احتمال دو پاره شدن اقلیم کردستان عراق

یک نماینده سابق پارلمان محلی اقلیم کردستان عراق از احتمال دو پاره شدن این منطقه خبر داده است.

آری هرسین که نماینده سابق حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی بوده است، به رسانه های محلی گفته است که در خوشبینانه ترین حالت، اقلیم کنونی کردستان به دو اقلیم تقسیم خواهد شد.

وی گفته است که سیستم دو اداره‌ای که قبل از 2005 در مناطق تحت نفوذ حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی وجود داشته است هنوز هم پا برجاست و نمی توان گفت که بار دیگر این سیستم حاکمیتی به اقلیم برمی گردد بلکه آنچه در انتظار اقلیم کردستان کنونی است، تبدیل آن به دو اقلیم مجزا است.

این سیاستمدار کُرد اعلام کرده است که اختلافات و تفرقه سیاسی میان جریان های اقلیم به اوج رسیده است و تاکنون اتفاق نظری در خصوص مسائل این منطقه وجود نداشته است.

درخواست اعضای کُرد کمیسیون اقتصادی پارلمان عراق از حکومت اربیل

4 عضو کُرد کمیسیون اقتصادی پارلمان عراق از مسئولین حکومت اقلیم خواسته‌اند که در خصوص مذاکرات اربیل – بغداد و مسائل بودجه‌ای اظهارنظر نکنند.

این نمایندگان با اشاره به مذاکرات خود با فراکسیون های مختلف پارلمانی عراق، گفته‌اند که اظهارات غیر آگاهانه مسئولین اقلیم، روند برخورداری این منطقه از سهم تعیین شده در لایحه پیشنهادی بودجه سال 2021 را با چالش جدی مواجه کرده است.

نمایندگان کُرد همچنین اعلام کرده‌اند که برهم صالح رئیس جمهوری عراق، فراکسیون های کُردی و هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان همگی در تلاش هستند که لایحه پیشنهادی بودجه دولت عراق با سهم مشخص شده اقلیم کردستان در پارلمان این کشور به تصویب برسد.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: