بایدن در تماس با همتای چینی خود چه گفت؟

کدخبر: 2370566

رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با همتای چینی خود، ضمن ابراز نگرانی از اقدامات مختلف پکن در حوزه‌های اقتصادی، هنگ‌کنگ و تایوان، بر اولویت خود برای حفاظت از امنیت مردم آمریکا تاکید کرد.

«جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده بامداد پنجشنبه به‌صورت تلفنی با «شی جین‌پینگ» همتای چینی خود گفت‌وگو کرد.

به نوشته وبگاه کاخ سفید، بایدن در تماس با شی، ضمن تبریک سال نوی چینی به مردم این کشور، بر اولویت خود در حفاظت از امنیت مردم آمریکا و همچنین حفظ منطقه آزاد هند و اقیانوسیه تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است: «رئیس‌جمهور بایدن همچنین نگرانی‌های بنیادین خود درباره اقدامات غیرمنصفانه چین در حوزه اقتصادی، سرکوبگری در هنگ‌کنگ، نقض حقوق بشر در سین‌کیانگ و قدرت‌نمایی روزافزون در منطقه (شرق آسیا) و تایوان را ابراز کرد».

رؤسای جمهور آمریکا و چین درباره مقابله با همه‌گیری ویروس «کووید۱۹»، چالش‌های مشترک در امنیت سلامت جهانی، تغییرات اقلیمی و ممانعت از اشاعه تسلیحات، تبادل نظر کردند.

بر این اساس، بایدن همچنین از تعهد خود برای پیگیری تعامل کاربردی و نتیجه‌گرا با چین، همزمان با حفظ منافع متحدان و مردم آمریکا گفت.

اظهارات اخیر تعدادی از مقام‌های دولت جدید آمریکا به ریاست بایدن درخصوص چین و روسیه نشان داد آنها نیز همان سیاست‌های سرکوبگرانه دولت پیشین به ریاست «دونالد ترامپ» را دنبال می‌کنند.

امروز همچنین وزرای خارجه آمریکا و ژاپن طی تماس تلفنی با تاکید بر تقویت همکاری‌ها جهت رسیدگی به مسئله کودتای نظامی میانمار، از قدرت‌نمایی چین در نزدیکی جزایر سنکاکو ابراز نگرانی کردند.

بامداد سه‌شنبه بود که بلینکن درخصوص رویکرد واشنگتن در قبال پکن گفت: «اگر بخواهیم انصاف را درباره ترامپ رعایت کنیم، او حق داشت رویکرد سختی در قبال چین اتخاذ کند. این کار درستی بود که انجام شد. از نظر من، روشی که آن را انجام داد اشتباه بود».

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «ما باید از موضع قدرت با چین تعامل کنیم. این رابطه چه خصمانه باشد، چه رقابتی و چه تعاملی، ما باید در موضع قدرت باشیم. این یعنی باید اتحاد قدرتمندی داشته باشیم که منبع مزیت رقابتی برای ما باشد... زیرا اگر ما [از جهان] عقب برویم، چین جای ما را پر می‌کند».

بایدن همچنین بامداد امروز تشکیل کارگروه ویژه در پنتاگون برای ارزیابی سیاست‌های در قبال چین و ارائه پیشنهادات جهت مقابله با آن را اعلام کرد.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: