استولتنبرگ: طالبان غیرقابل اعتماد است

کدخبر: 2370766

دبیرکل سازمان ناتو با غیر قابل اعتماد خواندن گروه طالبان، پایبندی این گروه به تعهدات خود را خواستار شد.

دبیر کل سازمان ناتو گروه طالبان را به عدم پایبندی به تعهدات خود در خصوص کاهش خشونت‌ها متهم کرد.

ینس استولتنبرگ روز یکشنبه در اظهاراتی اعلام کرد طالبان باید به وعده‌های خود برای کاهش خشونت و پایان دادن به ارتباط با گروه‌های تروریستی عمل کند.

دبیر کل ناتو در ادامه با غیر قابل اعتماد خواندن گروه طالبان گفت: ما شاهد سطح غیرقابل قبول خشونت از سوی آن‌ها هستیم.

استولتنبرگ با یادآوری جنگ دو دهه‌ای افغانستان مدعی شد جنگ در این کشور نمی‌تواند برای همیشه ادامه داشته باشد و هیچیک از اعضای ناتو نمی خواهند بیش از زمان لازم در این کشور باشند.

این در حالیست که گروه طالبان روز شنبه در بیانیه‌ای به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی درباره خروج نیروهایش از افغانستان هشدار داد. طالبان در این بیانیه به ناتو هشدار داد هرچه سریعتر فرآیند خروج نیروهایش از افغانستان را اجرایی کند.

در بخشی از این بیاینه طالبان آمده: «پیام ما برای نشست آتی وزیران ناتو این است که ادامه اشغال و جنگ برای مردم هر دو طرف مضر است.» هفته آینده وزاری ناتو نشستی خواهند داشت و در آن به رایزنی درباره «حضور هزار نیروی مستقرِ حال حاضر این نهاد» در افغانستان به رایزنی خواهند پرداخت.

سال گذشته پس از یک و نیم سال مذاکره، توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان از سوی نمایندگان دو طرف به امضا رسید. «مایک پمپئو» وزیر وقت خارجه آمریکا، در مراسم آغاز امضای توافقنامه صلح با طالبان گفت: «طالبان تعهد کرده اند که رابطه خود را با القاعده و تروریست‌ها قطع کند و ما نیز نظامیان خود را از افغانستان خارج می‌کنیم.»

توافقنامه صلح آمریکا و طالبان در سه بخش تنظیم شده است. بخش نخست این توافقنامه به خروج نیرو‌های خارجی از افغانستان پرداخته است. بخش دوم، بر عدم استفاده از خاک افغانستان علیه آمریکا و متحدانش تاکید و بخش سوم نیز گام‌های بعدی که قرار است پس از توافق برداشته شوند را بیان کرده است.

روز گذشته وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد: «در توافق با گروه طالبان بازنگری می‌کنیم، ولی هنوز درباره نوع این بازنگری تصمیم نگرفته‌ایم.»

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر: