پارلمان ونزوئلا خواستار اخراج نماینده اتحادیه اروپا شد

کدخبر: 2371367

در پی اقدام اتحادیه اروپا در افزودن نام 19 مقام عالیرتبه ونزوئلا در لیست تحریم‌ها، پارلمان این کشور پیشنهاد اخراج نماینده این اتحادیه در ونزوئلا را مطرح کرد.

در پی اقدام اتحادیه اروپا در تحریم ۱۹ مقام ونزوئلا، پارلمان این کشور آمریکای جنوبی در صدد است نماینده اتحادیه اروپا را از کشور اخراج کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «تاس» مجمع ملی ونزوئلا طی درخواستی از دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا درخواست کرد تا « ایزابل بریلانتی پیدروزا» نماینده اتحادیه اروپا در ونزوئلا را یک «عنصر نامطلوب» اعلام کرده و او را از کشور اخراج کند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه هفته جاری، ۱۹ مقام دیگر ونزوئلا را به بهانه تضعیف دموکراسی یا سوء استفاده از حقوق در این کشور آمریکای جنوبی تحریم کرد و با این اقدام جدید اتحادیه اروپا، هم‌اکنون ۵۵ مقام ارشد ونزوئلا در حال حاضر تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارند.

پارلمان ونزوئلا طی درخواستی در خصوص اخراج نماینده اتحادیه اروپا در ونزوئلا از دولت مادورو تقاضا کرد: «من دو دست خود را برای اعلام اینکه نماینده اتحادیه اروپا (در ونزوئلا) یک عنصر نامطلوب است، بالا می‌آورم و همچنین خواستار بازبینی شروط حضور اتحادیه اروپا در ونزوئلا هستم».

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در توجیه افزودن نام ۱۹ مقام ارشد ونزوئلا به لیست تحریم‌ها مدعی شدند: «این افراد که به لیست (تحریم‌ها) افزوده شده‌اند، به طور خاص مسئول تضعیف حقوق انتخاباتی مخالفان و عملکرد دموکراتیک مجمع ملی و نقض جدید حقوق بشر و محدودسازی آزادی‌های بنیادین و اساسی هستند».

این اولین بار نیست که اتحادیه اروپا در حمایت از احزاب مخالف ونزوئلا تلاش می‌کند تا دولت مادورو را تضعیف کند و به انزوا بکشاند.

چندی پیش، پارلمان اروپا از دولت‌های اتحادیه اروپا درخواست کرد که گوایدو را بعنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت بشناسند.

آمریکا و گروهی از متحدان این کشور از جمله انگلیس سوم بهمن ماه سال ۱۳۹۷ در اقدامی غیرقانونی گوآایدو را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» این کشور به رسمیت شناخته و ادامه دولت مادورو را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجدداً به ریاست‌جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی اعلام کردند.

 در انتخابات پارلمانی ونزوئلا، حزب رئیس‌جمهور ونزوئلا موسوم به حزب «سوسیالیست متحد ونزوئلا» و احزاب متحد رئیس‌جمهور این کشور موفق به کسب اکثریت کرسی‌های پارلمانی شدند. با این حال گوایدو رهبر مخالفان و رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا که در صدد کاهش اعتبار این انتخابات پارلمانی بود، آن را بایکوت کرد.

رئیس‌جمهور ونزوئلا پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی کشورش در یک سخنرانی که از تلویزیون ملی این کشور پخش می‌شد، گفت: «ما مجمع ملی را با اکثریت آراء مردم ونزوئلا احیا کردیم. قطعاً این یک پیروزی بزرگ برای دموکراسی است».

اتحادیه اروپا به خاطر مخالفت ایتالیا و قبرس، هرگز نتوانست به رسمیت شناختن گوایدو را به تصویب برساند اما عملاً و به صورت تمام عیار از او حمایت کرده است.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: