نرخ ارز باید برای همه یکسان باشد

کدخبر: 2371408

رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی گفت: نرخ ارز باید برای همه یکسان باشد چرا که با تعدد نرخ ارز، عملا ما اختیار امضاهای طلایی را به وزرا و کارشناسان می‌دهیم و فسادزاست.

سید شمس الدین حسینی در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰،گفت: حقوق ورودی در کشور متشکل از سود بازرگانی و حقوق گمرکی است. در حال حاضر، حقوق گمرکی حدود ۴ درصد و سود بازرگانی در اختیار دولت است.

وی بیان کرد: در واقع، عدد ریالی این موضوع از حاصل ضرب نرخ تعرفه در قیمت ریالی به دست می‌آید و بر این اساس، اگر نرخ ارز افزایش یابد قیمت ریالی هم بیشتر می‌شود.

نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در قانون فعلی دولت می‌تواند نرخ تعرفه را تا ۴ درصد کاهش دهد و بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق، دولت می‌تواند برای کالاهای اساسی سود بازرگانی صفر و حقوق گمرکی ۲ درصد در نظر بگیرد.

حسینی افزود: سوال بنده از دولت این است که آیا دولت می‌خواهد برای کالاهای اساسی و دارو حقوق گمرکی کمتر از ۲ درصد وضع کند؟ دولت به دنبال این است که از مجلس اجازه بگیرد که برای هر کالایی که می‌خواهد، نرخ ارز را متفاوت پیش‌بینی کند و در این شرایط من و شما مسئول پاسخ به فساد گمرک هستیم.

وی اظهار داشت: نرخ ارز باید برای همه یکسان باشد چرا که با تعدد نرخ ارز، عملا ما اختیار امضاهای طلایی را به وزرا و کارشناسان می‌دهیم و فسادزاست.

 

منبع: مهر
ارسال نظر: