ظریف‌: کره جنوبی در اسرع وقت دسترسی به منابع مالی بانک مرکزی را فراهم کند

کدخبر: 2371451

وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی همتای کره‌ای‌ ابراز امیدواری کرد سئول در اسرع وقت دسترسی به منابع مالی بانک مرکزی در بانک‌های کره‌ را فراهم کند و توقیف کشتی کره‌ای را موضوعی فنی خواند.

وزیر خارجه کره جنوبی امروز (چهارشنبه) با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود تلفنی گفت‌وگو کرد.

در تماس تلفنی امروز «چانگ» وزیر خارجه کره جنوبی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، دو طرف در مورد آخرین تحولات روابط دو کشور  تبادل نظر کردند.

ظریف در این گفت‌وگو ابراز امیدواری کرد این کشور در اسرع وقت دسترسی به منابع مالی بانک مرکزی در بانک‌های کره‌ای را فراهم کند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: متاسفانه روابط دو کشور طی دو سال و نیم گذشته تحت تاثیر اقدام غیرقانونی بانک‌های کره‌ای به ویژه در شرایط سخت شیوع کرونا و نیاز شدید مردم ایران به این منابع قرار گرفته است.

ابراز امیدواری وزیر خارجه کره به آزادی هر چه سریع‌تر کشتی کره‌ای/ ظریف: توقیف کشتی موضوعی فنی است

وزیر خارجه کره جنوبی نیز اظهار داشت: انجام این مکالمه در شرایطی که صرفاً کمتر از سه هفته از انتصاب وی به این سمت می‌گذرد، بیانگر اهمیتی است که کره جنوبی برای روابط با جمهوری اسلامی ایران قائل است و وی مصمم است که از همه توان خود برای حل مشکل منابع ارزی ایران نزد بانک‌های کره‌ای استفاده کند.

وزیر خارجه کره با اشاره به کشتی توقیف شده کره‌ای، ضمن تشکر از اقدام جمهوری اسلامی ایران در آزادی خدمه، ابراز امیدواری کرد این کشتی هر چه سریع‌تر آزاد و به کشورش بازگردد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توقیف کشتی را موضوعی فنی خواند که از سوی مراجع قضایی مورد رسیدگی قرار دارد.

ظریف افزود: دولت ایران در ارتباط با دسترسی کنسولی و فراهم آوردن همه تسهیلات و خدمات بهداشتی و رفاهی برای خدمه کشتی از هیچگونه کوششی دریغ نکرده است.

طرف کره‌ای همچنین در خصوص آخرین تحولات برجام و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اظهار داشت که از ادامه گفت‌وگوها بین اعضا برای بازگرداندن برجام حمایت می‌کند.

به گزارش فارس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس و وضعیت پرداخت حق عضویت ایران به سازمان ملل گفت: تحولاتی در تماس کره‌ای‌ها با سفارت ایران در سئول و همچنین در تماس اخیر قائم مقام وزیر خارجه کره با عراقچی صورت گرفته است، ولی همچنان به صورت عملیاتی اتفاق نیفتاده و در مورد پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل پیشرفت‌های بیشتری صورت گرفته و امیدواریم به سرعت انجام شود. ولی هنوز مسیر به کندی طی می‌شود. (اینجا بخوانید)

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیأت دولت درباره سرانجام منابع ارزی بلوکه ایران در کره جنوبی گفت: در ارتباط با مذاکراتی که با سفیر کره جنوبی شد مقرر شد چگونه از منابع خودمان استفاده کنیم و اگر کره‌ای‌ها پرداخت نکنند ما هم اقدامات خود را می‌کنیم.

وی افزود: پول بانک مرکزی در آنجا هفت میلیارد دلار است و الان با یک میلیارد شروع می‌کنیم. نوع پرداخت هم پول است که در اختیار بانک‌های ما قرار می‌گیرد.

 

 

منبع: فارس
ارسال نظر: