گمانه زنی یک رسانه عربی از اهداف سفر وزیر خارجه عراق به ایران

کدخبر: 2371533

یک پایگاه خبری عرب زبان در گزارشی با اشاره به اهداف سفر اخیر وزیر خارجه عراق به ایران تلاش کرد تا بین سفر وزیرخارجه عراق به تهران و سفر چند روز گذشته وی به ریاض ارتباط برقرار کند.

پایگاه خبری عربی ۲۱ با اشاره به سفر روز گذشته فؤاد حسین وزیر خارجه عراق به ایران نوشت: این سفر بعد از گذشت ۵ روز از مذاکرات وزیر خارجه عراق در ریاض با مقامات سعودی و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس صورت می‌گیرد.

«فاضل البدرانی» تحلیلگر سیاسی عراقی در این خصوص گفت: نشانه‌های زیادی وجود دارد که بیانگر آن است که عراق نقش یک میانجیگر را در این برهه زمانی ایفا می‌کند به ویژه آنکه سفر وزیر خارجه عراق به ایران بعد از سفر وی به عربستان صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: سفر فؤاد حسین به ایران ۲ پیام دارد؛ بهبود روابط میان عربستان و ایران که شانس تحقق چنین هدفی ضعیف است و هم چنین پیامی که در سایه تحولات امنیتی اخیر در عراق ارسال می‌شود.

عدنان السراج یک تحلیلگر عراقی دیگر نیز در این خصوص گفت: عراق به دنبال آرام کردن اوضاع میان ایران و آمریکا در سایه تمایل بغداد برای بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای است.

وی تاکید کرد: در این صورت عراق دیگر برای افزایش سطح تبادلات تجاری و سیاسی و امنیتی با ایران در مضیقه نخواهد بود.

روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در جریان دیدار با همتای عراقی خود در تهران، اقدام خطرناک آمریکا در حمله به نیروهای عراقی در مناطق مرزی عراق و سوریه را محکوم کرد و این حملات غیر قانونی را نقض حاکمیت این کشور قلمداد کرد.

 

منبع: مهر
ارسال نظر: