سازمان ملل خواستار اختصاص ۳.۸۵ میلیارد دلار برای کمک به یمن شد

کدخبر: 2371583

سازمان ملل از کشور‌های اهداکننده خواسته است تا ۳.۸۵ میلیارد دلار برای تأمین بودجه کمک‌های بشردوستانه در یمن در سال ۲۰۲۱ اختصاص دهند.

سازمان ملل متحد از کشور‌های اهدا کننده کمک‌های مالی به یمن خواسته است تا در نشست امروز (دوشنبه) ویژه جمع آوری کمک‌های مالی، ۳.۸۵ میلیارد دلار برای تأمین بودجه کمک‌های بشردوستانه به یمن در سال ۲۰۲۱ اختصاص دهند.

در بیانیه مطبوعاتی این سازمان که پیش از کنفرانس وزرای کشور‌های عضو، برای جمع آوری کمک‌های مالی برای یمن در ژنو منتشر شد، آمده است: سازمان ملل متحد انتظار دارد در این سال حمایت و کمک بشردوستانه به ۱۶ میلیون یمنی برای جلوگیری از گرسنگی گسترده در این کشور اختصاص یابد.

در این بیانیه تأکید شد: دو سوم مردم یمن برای اینکه بتوانند مقاومت کنند و زنده بمانند، به کمک نیاز دارند. حدود نیمی از کودکان زیر پنج سال کشور از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند و در صورت درمان نشدن فوری ۴۰۰ هزار نفر از آن‌ها ممکن است جان خود را از دست بدهند.

«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل درخصوص این کنفرانس گفت: برای بیشتر مردم زندگی در یمن اکنون غیرقابل تحمل است. به ویژه اینکه کودکان در یمن از شرایط جهنمی رنج می‌برند.

گوترش افزود: جنگ یک نسل کامل از یمنی‌ها را درگیر خود کرده است. ما باید به آن پایان دهیم و بلافاصله با پیامد‌های گسترده آن دست و پنجه نرم کنیم.

اوک لوتسما، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در امور یمن نیز دیروز (یک‌شنبه) با تاکید بر این که جنگ در یمن باید همین حالا تمام شود گفت: این جنگ ویران کننده می‌تواند یمن را به کشوری بی ثبات کننده تبدیل کند که بازسازی آن بسیار سخت و مشکل خواهد بود.

او با اشاره به این که امروز یمن با بدترین بحران توسعه در جهان مواجه است، از کشور‌های کمک کننده خواست هر چه سریعتر کمک‌های مالی خود را به این کشور اعطا کنند.

بیش از ۱۰۰ کشور در سطح وزیران در رویداد بین المللی جمع آوری کمک مالی برای یمن شرکت می‌کنند. این نشست از سوی سازمان ملل، سوئیس و سوئد در ژنو برگزار می‌شود.

بر اساس گزارش ها، عربستان سعودی در تجاوز علیه ملت یمن از حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم مالی، نظامی، سیاسی، امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی بهره‌مند است.

جنبش انصار الله یمن نیز پیش از این اعلام کرد تداوم دیدار‌ها با سازمان ملل متحد به بهانه کمک رسانی به ملت یمن تا زمانی که این نهاد به تعهدات خود در قبال ملت یمن پایبند نباشد، کاری عبث و بیهوده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر: